A budapesti konferencia több szempontból is kiemelkedően fontos a hazai szakma számára: egyrészt nagyjából 200 nemzetközi résztvevő érkezik majd a Semmelweis Egyetemre a világ legnagyobb kutatócentrumaiból (pl. Stanford, UCLA, Mayo Clinic, Harvard), másrészt hosszú évek óta nem volt európai házigazdája a konferenciának, Közép-Európában pedig első alkalommal fogják megrendezni a találkozót – ismertette dr. Csőre Judit, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika szakorvosjelöltje. A szervezők, köztük dr. Jeremy Collins, az amerikai Mayo Clinic radiológus professzora, a társaság elnöke március közepén tartottak látogatást és terepszemlét Budapesten és a Semmelweis Egyetemen.
Az Elméleti Orvostudományi Központban helyet kapó konferencia alapvetően az érrendszert érintő (vaszkuláris) MR-képalkotással foglalkozik, ideértve a szívet és „tetőtől talpig” a teljes érrendszert (artériás és vénás), valamint nagy hangsúlyt szokott még kapni a mesterséges intelligencia és a klinikai kutatások tervezése. Dr. Csőre Judit hozzátette, hogy szeretnének néhány lokálisan is hangsúlyosabb témát behozni a tudományos programba, ilyen például a sportkardiológia, valamint a gyermekkori kardiovaszkuláris kórképek és az ezzel kapcsolatos MR-képalkotás.
A konferenciát augusztus 21-24. között tartják, az absztraktok feltöltése március végéig nyitott. Dr. Csőre Judit kiemelte, hogy nem csak a klinikumból várnak előadókat és vendégeket, hanem a társszakmából is sokan szoktak jelen lenni, például mérnökök, fizikusok, kémikusok, valamint orvostechnikai cégek is.
Az MR (mágneses rezonancia) képalkotás nagy előnye – összehasonlítva a CT-vel – hogy sugárzás használata nélkül lehet vizsgálni a betegeket. Az érbetegségek diagnosztikájában ez kiemelten fontos lehet, mert vannak olyan kórképek, amik kifejezetten fiatalokat érintenek (pl. érgyulladások) amikor a röntgensugár használata limitáló tényező. Ráadásul sok érbeteg szenved veseelégtelenségben is, számukra fontos, hogy már léteznek olyan MR-vizsgálatok is, amikor egyáltalán nem kell kontrasztanyagot adnunk. Az MR emellett olyan speciális technikai adottságokkal bír, amikkel az egyéb képalkotók határait túllépve, akár szövettani mélységig képes elemezni az erek és az érszűkületek felépítését – magyarázta dr. Csőre Judit.
Magyarországon ezek a vizsgáló módszerek eddig nem voltak széles körben elérhetőek. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán az elmúlt években már beépítettek egy, az alsó végtagi verőérbetegséget vizsgáló, teljesen kontrasztanyagmentes MR-képalkotó technikát a betegellátásba, amit az érsebészek is napi szinten használnak. A konferencia szervezése és a klinikai munka mellett dr. Csőre Judit kollégáival egy vaszkuláris MR-kutatólabor kiépítésén is dolgozik, ami azért is lesz egyedülálló, mert Magyarországon kifejezetten erre a témára fókuszáló kutatócsoport eddig nem létezett.
Szeretnének olyan technológiákat is behozni az országba, amivel nem csak bekerülnének a tudományos vérkeringésbe és a vezető vaszkuláris MR-képalkotó centrumok közé, hanem ténylegesen a betegellátást is javítva és fejlesztve elérhetővé tennének új vizsgálómódszereket és új MR-képalkotó technikákat.
„Több szempontból is nagy jelentőséggel bír ez a konferencia, az egyik ilyen, hogy össze tudjuk kapcsolni az itthoni, érrendszeri képalkotással foglalkozó kutatókat a külföldi centrumok legnagyobb neveivel, és meghonosítani Magyarországon is a legújabb MR-angiográfiás vizsgálótechnikákat” – tette hozzá dr. Csőre Judit. Szerinte a Semmelweis Egyetemen megvan a szükséges potenciál ehhez a projekthez, hiszen a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán a magas szintű szakmai tudás és az infrastruktúra is rendelkezésre áll – ez a már bejáratott, erős szív-MR képalkotó labor eredményeiből is látszik. Az új kihívás most az eddigi, vaszkuláris MR témában futó tudományos munka „összefogása”, új kutatások indítása és az innovatív technikák biztosítása az érbetegek számára.
Dr. Csőre Judit két évet (2022-24) töltött a Houston Methodist Hospitalban egy MR-képalkotással foglalkozó laborban dr. Trisha Roy érsebész kutató mellett, akinek szakterülete egybevágott a fiatal kutató PhD-s témájával, az alsó végtagi MR-képalkotással. Ott az alapoktól kezdve részt vehetett egy MR-angiográfiás labor kialakításában, így a teljes folyamatra rálátása volt. Hangsúlyozta, hogy itthon kiemelkedően sokan érintettek érbetegségekben, így remélik, hogy a kutatólabor munkájával sok páciens életébe hozhatnak pozitív változást a jövőben. Külön kiemelte dr. Merkely Béla rektor, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, dr. Suhai Ferenc, az MR-labor vezetője, valamint dr. Csobay-Novák Csaba, volt PhD-s témavezetője támogatását.
Dr. Csőre Judit és dr. Trisha Roy közös munkája arra irányult, hogy az MR által biztosított egyedülálló lágyszöveti felbontás és a kontrasztanyag nélküli technikák révén egészen szövettani mélységekbe menően tudjanak érbetegeken plakkokat analizálni bármilyen régióban. „Az általunk tesztelt MR-technológiák segíthetnek célzott döntést hozni, hogy egy adott beteget nyitott vagy endovaszkuláris, tehát katéteres beavatkozással kezeljünk. Emellett sokkal átfogóbb képet nyerhetünk az érbetegségek patomechanizmusáról, diagnosztikájáról, kezeléséről, így segítve egy személyre szabott, betegcentrikus terápiás terv kialakítását” – foglalta össze dr. Csőre Judit. A labor munkájának úttörő jelentőségét mutatja, hogy munkájuk folyatásához elnyerték a National Institutes of Health (NIH) legmagasabb presztízsű, 3,3 millió dolláros grantjét. Eredményeiket többek között egy, az Amerikai Érsebészeti Társaság hivatalos lapjában, a Journal of Vascular Surgery folyóiratban megjelent tanulmányban foglalták össze, ami 2025. február hónap kiemelt cikke lett és lehetőségük nyílt szélesebb körben is bemutatni munkájukat a társaság podcastjában, az Audible Bleedingben.
Dr. Csőre Judit az SMRA munkásságába 2023-ban csatlakozott be. Tudományos munkája elismeréseként a 2024-es chilei Santiagóban rendezett éves konferencián elnyerte a legjobb szóbeli prezentációnak járó Potchen-Pasariello Awardot, valamint a Martin Prince Awardot és nem utolsósorban a Junior Fellowship Awardot, ami azzal jár, hogy egy éven keresztül mentorálja dr. Robert Edelmann (NorthShore Research Institute, Chicago), az MR-angiográfia egyik legnagyobb úttörője.
Keresztes Eszter
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.