Magyarországon először a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika alkalmazta az egycsatornás (uniportális) oldalirányú, ideggyökcsatornán keresztüli (transzforaminális), csontos dekompresszióval, azaz idegfelszabadítással járó endoszkópos gerincsebészeti technikát, amely egyes porckorongsérvek kezelésére alkalmas. Ennek meghonosítása, gyakorlati alkalmazása és oktatási támogatása dr. Erőss Loránd klinikaigazgató vezetésével történt. Az első beavatkozás dr. Banczerowski Péter osztályvezető főorvos, dr. Berényi György klinikai szakorvos és dr. Nagy Zoltán rezidens közreműködésével zajlott 2024. októberben. A műtétet speciális eszközzel végzik, mely nagy felbontású kamerát, valamint csatornákat tartalmaz az erre a célra fejlesztett műszerek használatához, amelyek lehetővé teszik a pontos, precíziós beavatkozást.
Az egycsatornás endoszkópos technika során – ami történhet helyi érzéstelenítésben vagy altatásban – mindössze 1 cm-es metszés szükséges, ezen a nyíláson keresztül vezetik be az eszközt, amely egyúttal munkacsatornaként is szolgál a kamera és a sebészeti műszerek számára. Ezzel az eljárással jelentősen csökkenthető az izmok és lágy szövetek sérülése. Ez különösen fontos a gerinc körüli izomstruktúrák megőrzése szempontjából, ami hozzájárul a gyorsabb felépüléshez és a hosszú távú gerincstabilitás megtartásához. Az endoszkóp segítségével a sebész valós idejű nagyított képet kap a műtéti területről. Az adott kórképtől függően eltávolítható a porckorongsérv, megoldható az ideggyökcsatorna-szűkület, illetve felszabadíthatóak az idegek.
A műszerek eltávolítása után a kis metszés egy öltéssel zárható vagy sebzáró tapasszal fedhető. Az endoszkópos technikával járó kisebb szöveti károsodás kevesebb fájdalommal jár a műtétet követően és csak minimális heg marad utána. A kisebb beavatkozás és csekély szövetkárosodás miatt a betegek gyorsabban épülnek fel, általában a műtét napján vagy egy nappal ezt követően otthonukba bocsáthatóak. Az egycsatornás endoszkópos technikák alkalmazása esetében alacsonyabb a fertőzés, vérzés és egyéb műtéti szövődmények kockázata is.
Az uniportális endoszkópos gerincsebészet egy precíziós, célzott eljárás, amely egyes, szelektált gerincmegbetegedések kezelésére alkalmas. Szóba jöhet porckorongsérv, ideggyökcsatorna-szűkület, gerinccsatorna-szűkület kezelésére, amennyiben konzervatív kezelési módszerek nem vezettek eredményre. A porckorongsérv Magyarországon az egyik leggyakoribb mozgásszervi betegség, a 30-50 éves korosztályban, a lakosság 5-10 százalékát érinti. A gerinccsatorna-szűkület az 50 év feletti korosztályban gyakori, a lakosság körülbelül 4-8 százalékát érinti. Az uniportális endoszkópos beavatkozások a gerincsebészeti beavatkozások mintegy 30 százalékában alkalmazhatók.
Keresztes Eszter (forrás: Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika)
Fotó: Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.