Január 5-én elhunyt dr. Bősze Péter, az orvosi nyelv oktatásának hazai meghonosítója, aki haláláig oktatta ezt a tárgyat a Semmelweis Egyetemen. A magyar nőgyógyászati onkológia úttörője, kiemelkedő orvos, kutató és nyelvművelő, az MTA doktora, egyetemi tanár. Munkássága meghatározó szerepet játszott a szakterület nemzetközi és hazai fejlődésében.

Dr. Bősze Péter 1938. december 9-én született Debrecenben. Orvosi diplomáját 1963-ban szerezte meg a ma már Semmelweis Egyetem néven ismert Budapesti Orvostudományi Egyetemen, majd pályáját vidéki kórházak szülészeti-nőgyógyászati osztályain kezdte. Ezt követően Budapestre került, és több évtizedes munkájával nemcsak ötezernél több gyermeket segített világra, hanem meghatározó újításokat vezetett be a szülészet-nőgyógyászat és a nőgyógyászati onkológia területén.

1988 és 1994 között az Országos Onkológiai Intézet Nőgyógyászati Onkológiai Osztályának vezető főorvosa volt, ahol irányítása alatt a radikális műtéti technikák, köztük a méhnyakrák kezelésében alkalmazott hyperradikális exenteráció és kiterjesztett lymphadenectomia is rutineljárássá váltak. Tudományos munkája mellett 2014-től a Semmelweis Egyetem I. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján tanácsadóként tevékenykedett.

Több, mint 300 tudományos közlemény és 10 könyv szerzője vagy szerkesztője volt, köztük a nevéhez fűződik a The streak gonad syndrome tünetegyüttes első leírása, valamint a csíkgonád ultrahang- és elektronmikroszkópos képének meghatározása. Úttörő szerepet vállalt a szubmikroszkopikus áttétek fogalmának bevezetésében, mely jelentős újításnak számított a daganatok kiújulásának megértésében.

Dr. Bősze Péter fáradhatatlanul dolgozott azért, hogy a nőgyógyászati onkológia önálló szakterületté váljon Európában és hazánkban is. Vezető szerepet töltött be az European Society of Gynecological Oncology (ESGO) és az European Academy of Gynecological Cancer (EAGC) szervezetekben.

Szakmai eredményeit számos díjjal ismerték el, köztük a Bársony-, Markusovszky- és Lőrincze-díjakkal. Munkássága előtt tisztelegve 2017 óta a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társasága a konferenciáin Bősze Péter-díjjal jutalmazza a legjobb fiatal előadót.

Több, mint 50 hazai és nemzetközi kongresszust szervezett, köztük a European Society of Gynecological Oncology 1999-es budapesti kongresszusát, valamint az EAGC első képzési világkongresszusát 2002-ben.

Főszerkesztőként vezette a European Journal of Gynecologic Oncology és a CME Journal of Gynecologic Oncology folyóiratokat. Alapítója és szerkesztője volt a Nőgyógyászati Onkológia című folyóiratnak, melynek magyar nyelvű publikációival megújította a magyar orvosi nyelvet.

Dr. Bősze Péter felismerte, hogy az orvosi nyelv ápolása kulcsfontosságú az orvostudomány fejlődése szempontjából. Létrehozta a Magyar Orvosi Nyelv című folyóiratot, és meghonosította az orvosi nyelv oktatását a Semmelweis Egyetemen, amely azóta több magyar egyetemen is megjelent tantárgyként.

Dr. Bősze Péter életműve példaértékű nemcsak a szűkebb szakterületén, hanem a magyar és nemzetközi orvostudomány egészében. Tudományos eredményei és nyelvművelő munkássága generációk számára nyújt inspirációt.

Emlékét tisztelettel megőrizzük.

Szaknyelvi Intézet

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.