Cöliákiások életminőségének követése és az életminőség kapcsolata a dietetikai intervencióval és a diéta adherenciával
A felnőtt cöliákiás betegek bevonásával végzett kutatásunk célja az életminőség felmérése és követése, valamint a dietetikai beavatkozással és a diétahűséggel való kapcsolatának vizsgálata volt. Az 51 felnőtt, szövettanilag igazolt cöliákiában szenvedő résztvevő egy cöliákia-specifikus életminőség kérdőívet töltött ki, továbbá diétahűségüket az antitestek monitorozásával és diéta adherencia teszttel ellenőriztük. Két csoportra osztottuk őket aszerint, hogy legalább három hónapja tartották-e a gluténmentes diétát, vagy új diagnózissal kerültek be.
A régebben diétázók esetében az életminőséget vizsgáló teszt „Diszfória” alskálájának pontszáma alapján elmondható, hogy a cöliákia miatti lehangoltság, túlterheltség szempontjából a betegek eredménye jelentősen jobb állapotot mutatott az egyéves követés végén, mint az első konzultáció alkalmával. A rosszabb életminőség és a magasabb „Egészségügyi aggodalmak” életminőség alskála is, amely erősebb aggodalmat jelez, rosszabb diéta adherenciával járt együtt az eredmény pillanatában gluténmentes diétát 12 hónapja tartó betegek csoportjában. A kutatás rámutatott, hogy még a régebben diétázó betegek számára is hasznos lehet a rendszeres dietetikai kontroll, és kiemelte a hosszú távú dietetikai gondozás szükségességét a jobb életminőség és diéta adherencia érdekében – írta összefoglalójában Dakó Eszter.
Monitoring the Quality of Life and the Relationship between Quality of Life, Dietary Intervention, and Dietary Adherence in Patients with Coeliac Disease
Eszter Dakó (Health Sciences Division, Doctoral College, Semmelweis University), Sarolta Dakó (Department of Surgery, Transplantation and Gastroenterology, Semmelweis University), Veronika Papp (Department of Surgery, Transplantation and Gastroenterology, Semmelweis University), Márk Juhász (Gastro Clinic, Bokor Str. 17-21), Johanna Takács (Department of Social Sciences, Faculty of Health Sciences, Semmelweis University), Éva Csajbókné Csobod (Department of Dietetics and Nutritional Sciences, Faculty of Health Sciences, Semmelweis University), Erzsébet Pálfi (Department of Dietetics and Nutritional Sciences, Faculty of Health Sciences, Semmelweis University)
Nutrients 2024, 16(17), 2964;
https://doi.org/10.3390/nu16172964
Multirezisztens Klebsiella pneumoniae és plazmidjainak szerepe a tápcsatornában történő megtelepedésben, az antibakteriális védelmi mechanizmusok aktiválásában és bél mikrobióta változásában
A baktériumok antibiotikum rezisztenciája nagy kihívás elé állítja az egészségügyi ellátást. A rezisztenciáért felelős géneket a baktériumok egymásnak átadhatják, kisméretű DNS molekulák, plazmidok közvetítésével. A tanulmány állatkísérletes modellben, egerek felhasználásával vizsgálta, hogy hogyan befolyásolják a plazmidok a baktériumok tünetmentes megtelepedését a tápcsatornában. Ehhez egy multirezisztens baktériumot (Klebsiella pneumoniae, MDR-KP), egy nem rezisztens baktériumot (Escherichia coli, EC), valamint ez utóbbinak két változatát használtuk, melyekbe a multirezisztens törzs egy-egy rezisztencia plazmidját juttattuk be (EC-CTXM, EC-OXA162).
Az eredmények azt mutatták, hogy a plazmidok számos vonatkozásban a multirezisztens törzshöz tették hasonlóvá az eredetileg nem rezisztens baktériumokat, és nem csak az antibiotikum rezisztencia szempontjából. A rezisztens törzsek hasonló védekező választ váltottak ki a bélben az IgA ellenanyagok és egyéb antibakteriális fehérjék képzésében. A széklet baktérium összetétele is különbözött a nem rezisztens baktériummal kezelt csoporthoz képest, mely felveti egyes baktériumok védő szerepét – fogalmazott Stercz Balázs.
The Roles of a Multidrug-Resistant Klebsiella pneumoniae High-Risk Clone and Its Resistance Plasmids on the Gastrointestinal Colonization and Host-Defense Effectors in the Gut
Balazs Stercz (Institute of Medical Microbiology, Semmelweis University; HUN-REN-SU Human Microbiota Research Group), Judit Domokos (Institute of Medical Microbiology, Semmelweis University; HUN-REN-SU Human Microbiota Research Group), Zsuzsanna A. Dunai (HUN-REN-SU Human Microbiota Research Group), Nora Makra (Institute of Medical Microbiology, Semmelweis University), Janos Juhasz (Institute of Medical Microbiology, Semmelweis University; Faculty of Information Technology and Bionics, Pázmány Péter Catholic University), Eszter Ostorhazi (Institute of Medical Microbiology, Semmelweis University), Bela Kocsis (Institute of Medical Microbiology, Semmelweis University), Dora Szabo (Institute of Medical Microbiology, Semmelweis University; HUN-REN-SU Human Microbiota Research Group; Neurosurgical and Neurointervention Clinic, Semmelweis University)
Antibiotics 2024, 13(8), 698;
https://doi.org/10.3390/antibiotics13080698
Élelmiszer adók és ártámogatások egészségi és környezeti hatása: szakirodalmi áttekintés
A cikk célja azon modellek vizsgálata, amelyek az élelmiszerekhez kapcsolódó adók és támogatások környezeti és egészségügyi hatásait mérik fel. A nem fertőző betegségek és környezeti változások globális kihívást jelentenek. A nagyobbrészt növényi alapú táplálkozás támogatása mind a két kihívás kezelésében segítséget nyújthat. A megfelelő intézkedések kiválasztásához modellek segíthetnek a döntéshozóknak, azonban eredményeink alapján a jelenlegi modellek túl egyszerűek. Átfogóbb modellek szükségesek, amelyek az adózás, támogatások és oktatás együttes hatását is képesek vizsgálni, az emberek és a környezet védelme érdekében – fogalmazott összefoglalójában dr. Mészáros Ágota.
Prospects of Food Taxes for Planetary Health: A Systematic Review of Modeling Studies
Ágota Mészáros (Department of Public Health, Semmelweis University; Center for Health Technology Assessment, Semmelweis University), Norbert Dósa (Department of Public Health, Semmelweis University), Anna Péterfi (Department of Public Health, Semmelweis University), Krisztián Horváth (Department of Public Health, Semmelweis University),
Zsófia Szarvas (Department of Public Health, Semmelweis University), Jeremiás M. Balogh (Department of Agricultural Economics, Corvinus University of Budapest), Balázs Munkácsy (Budapest Institute for Policy Analysis; Doctoral School of Education, University of Szeged), Zoltán Vokó (Center for Health Technology Assessment, Semmelweis University; Syreon Research Institute)
Nutrition Reviews, nuae111.
https://doi.org/10.1093/nutrit/nuae111
Új mikroRNS állhat a szív védelmének szolgálatába?
2024-ben Victor Ambros és Gary Ruvkun kapták az orvosi-élettani Nobel-díjat a mikroRNS-ek szabályozó szerepének felfedezéséért. A mikroRNS-ek egyszerre akár több ezer génre fejthetik ki a hatásukat, így a komplex szabályozó mechanizmusoknak kulcsszereplői lehetnek. A szívinfarktus és a szívinfarktus elleni védelem molekuláris szabályozásának megértése kiemelten fontos, ugyanis jelenleg nem áll rendelkezésre olyan gyógyszerkészítmény, amely hatékonyan tudná megőrizni a szívizomszövet épségét a koszorúér-elzáródás okozta oxigénhiányos környezetben. A szív védelmét elősegítő beavatkozások, mint az iszkémiás kondicionálás, állatmodellekben sikeresnek bizonyultak a szívinfarktus kiterjedésének csökkentésében, de az embereken végzett vizsgálatokban egyelőre nem mutatkoztak hatékonynak. Azonban a szív védelmét elősegítő szabályozó molekulák és molekuláris útvonalak állatmodellekben történő azonosításával jövőbeli terápiás célpontok vagy eszközök fedezhetők fel.
A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium Projekt keretében, a Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet és a Pharmahungary Group munkatársainak együttműködéseként sikerült azonosítani egy új, terápiás szerként alkalmazható protektomiR-t, azaz szívvédő mikroRNS-t. A protektomiR-t bemutató közlemény a farmakológiai folyóiratok rangsorában előkelő helyen szereplő British Journal of Pharmacology-ban jelent meg. Szívinfarktusos sertésmodellünkben megvizsgáltuk, hogy milyen mikroRNS-ek megjelenésében figyelhető meg változás a szívvédő iszkémiás kondicionálás következtében. 12 mikroRNS azonosítását követően, ezek sejtvédő hatását patkányokból izolált, illetve emberekből származó szívizomsejteken vizsgáltuk meg. Ezek alapján bizonyítottuk, hogy a 12 vizsgált mikroRNS közül a miR-450a a szívizomsejtekbe bejuttatva megőrizte azok életképességét oxigén- és tápanyaghiányos környezetben is. A további vizsgálataink során feltártuk, hogy miR-450a számos olyan génre lehet hatással, amelyek szerepet játszanak többek között a sejthalállal és a DNS károsodással kapcsolatos folyamatokban is. A miR-450a szekvenciáját az eredményeink fényében szabadalmaztattuk a Semmelweis Egyetem, a Pharmahungary Group és a HUN-REN Kutatási Hálózat együttműködésének keretében. Ez a mikroRNS a közeljövőben új szívvédő gyógyszerré válhat – írták összefoglalójukban Nagy Regina Norma, dr. Görbe Anikóval és dr. Ferdinandy Péter.
Cardioprotective microRNAs (protectomiRs) in a pig model of acute myocardial infarction and cardioprotection by ischaemic conditioning: MiR-450a
Regina N. Nagy (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University), András Makkos (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University), Tamás Baranyai (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University), Zoltán Giricz (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University; Pharmahungary Group), Márta Szabó (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University), Bernadett Kravcsenko-Kiss (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University), Zoltán Bereczki (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University), Bence Ágg (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University; Pharmahungary Group), László G. Puskás (Laboratory of Functional Genomics, Biological Research Centre), Nóra Faragó (Laboratory of Functional Genomics, Biological Research Centre), Rainer Schulz (Institute of Physiology, Justus-Liebig University of Giessen), Mariann Gyöngyösi (Division of Cardiology, Department of Internal Medicine II, Medical University of Vienna), Dominika Lukovic (Division of Cardiology, Department of Internal Medicine II, Medical University of Vienna), Zoltán V. Varga (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University; HCEMM-SU Cardiometabolic Immunology Research Group, Semmelweis University), Anikó Görbe (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University; Pharmahungary Group), Péter Ferdinandy (Cardiometabolic and HUN-REN-SU System Pharmacology Research Group, Center for Pharmacology and Drug Research & Development, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University; Pharmahungary Group)
British Journal of PharmacologyVolume 182, Issue 2 p. 396-416.
https://doi.org/10.1111/bph.17313
Az alvás makro- és mikrostruktúrájának zavarai Alzheimer-kórban: összefüggések neuropszichológia, neurofiziológia és képalkotó vizsgálatok között
Az Alzheimer-kór progresszív neurodegeneratív betegség, az időskori demencia leggyakoribb oka, amely kognitív hanyatláshoz és memóriavesztéshez vezet. Az Alzheimer-kór jelentős közegészségügyi problémát jelent, mivel becslések szerint világszerte 50 millió ember él ezzel a betegséggel és a népesség elöregedése miatt ez a szám 2050-re 153 millióra emelkedhet. A jelenleg elérhető farmakológiai terápia a betegség kognitív és viselkedési tünetek kezelésére fejlesztették ki, a progressziót befolyásoló terápiák jelenleg is kutatások alatt állnak. Ezért a korai diagnózis kulcsfontosságú a betegek hatékony kezeléséhez.
Az alvászavarok gyakoriak az Alzheimer-kórban szenvedőknél, így kutatásunkban az alvás makro- és mikroszerkezeti eltéréseinek vizsgálatát tűztük ki célul. Ezen felül az eltérések lehetséges okait is vizsgáltuk, mely során elemeztük az alvási jellemzők kapcsolatát a neuropszichológiai profillal és idegrendszeri képalkotó vizsgálatokkal. Eredményeinkben megfigyeltük, hogy Alzheimer-kórban megnövekedett az alvási latencia, csökkent a mély alvásban töltött idő, míg ezzel párhuzamosan növekedett a felületes alvásban töltött idő. Az alvási mikroszerkezetként vizsgált K-komplex denzitás, valamint a REM (rapid eye movement) és mély alvás időtartamainak csökkenése erősen korrelált a globális kognitív funkciók romlásával. A képalkotó vizsgálatok alapján a felületes alvás növekedése a mezio-temporális lebeny struktúráinak sorvadásával, míg a mély alvás és a K-komplex denzitás csökkenése a cinguláris kéreg sorvadásával korrelál. Ezek alapján az alvás szerkezeti változási, kiemelten a K-komplex denzitás eltérések jelentőséggel bírhatnak a betegség korai diagnosztikájában, mint a progressziójának potenciális biomarkere – írta összefoglalójában dr. Kegyes-Brassai Anna.
Disruption of sleep macro- and microstructure in Alzheimer’s disease: overlaps between neuropsychology, neurophysiology, and neuroimaging
Anna Csilla Kegyes-Brassai (School of PhD Studies, Semmelweis University), Robert Pierson-Bartel (Faculty of Medicine, Semmelweis University), Gergo Bolla (School of PhD Studies, Semmelweis University; Neurocognitive Research Centre, Nyírő Gyula National Institute of Psychiatry, and Addictology), Anita Kamondi (Neurocognitive Research Centre, Nyírő Gyula National Institute of Psychiatry, and Addictology; Department of Neurosurgery and Neurointervention, Semmelweis University; Department of Neurology, Semmelweis University), Andras Attila Horvath (Neurocognitive Research Centre, Nyírő Gyula National Institute of Psychiatry, and Addictology; Department of Anatomy Histology and Embryology, Semmelweis University; HUN-REN Research Centre for Natural Sciences)
GeroScience (2024).
https://doi.org/10.1007/s11357-024-01357-z
Major depressziós zavarral diagnosztizált betegek halálozása: egy országos populáción alapuló kohorszvizsgálat 11 éves utánkövetéssel
A depresszió (major depressziós zavar; MDD) világszerte kb. 300 millió embert érint, és 2030-ra várhatóan a betegségteher legfőbb forrása lesz. Magyarországon az MDD 1 éves előfordulása kb. 7%. Az MDD jelentős hatással van az életminőségre és a munkaképességre, és magas halálozási arányokkal jár.
A kutatásban 471773 MDD-vel diagnosztizált páciens túlélési arányát hasonlították össze egy illesztett (kor, nem, lakhely) kontrolcsoporttal egy hazai adatbázis segítségével. Az MDD csoport halálozási rizikója 1,5-szerese volt a kontrolcsoporténak, és a várható élettartamuk 7,8, illetve 6,0 évvel volt rövidebb, mint a 20, illetve 45 éves kontrolcsoportoké. A vizsgált szomatikus betegségcsoportban a halálozási arány jelentősen megnőtt, ha a szomatikus betegséghez depresszió is társult; ezt a fenti ábra mutatja be. A hazai várható élettartam növeléséhez a depresszió jobb felismerése és adekvát kezelése szükséges, beleértve a szomatikus betegségekhez táruló depressziót – fogalamzott összefoglalójában dr. Bitter István.
Mortality in patients with major depressive disorder: A nationwide population-based cohort study with 11-year follow-up
Istvan Bitter (Department of Psychiatry and Psychotherapy, Semmelweis University), Gyorgy Szekeres (Department of Psychiatry and Psychotherapy, Saint Rókus Hospital, Semmelweis University), Qian Cai (Janssen Global Services, LLC), Laszlo Feher (Janssen-Cilag Kft.), Judit Gimesi-Orszagh (Janssen Global Services), Peter Kunovszki (Janssen Global Services), Antoine C. El Khoury (Janssen Global Services), Peter Dome (Department of Psychiatry and Psychotherapy, Semmelweis University; Nyiro Gyula National Institute for Psychiatry and Addictology), Zoltan Rihmer (Department of Psychiatry and Psychotherapy, Semmelweis University; Nyiro Gyula National Institute for Psychiatry and Addictology)
European Psychiatry , Volume 67 , Issue 1 , 2024 , e63.
https://doi.org/10.1192/j.eurpsy.2024.1771
MikroRNS-ek alkalmazása a pajzsmirigyrák diagnosztikájában
A 2024-es orvosi Nobel díjat a mikroRNS-ek felfedezéséért ítélték oda. Ezek olyan rövid RNS molekulák, amelyek más gének szabályozásában vesznek részt. A Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikáján feltételeztük, hogy a daganatos átalakulás során jellegzetes lehet a mikroRNS-ek megjelenési profilja. Ezért 236 (118 pajzsmirigy papillaris carcinomából és 118 ugyanabból a pajzsmirigyből a biztosan nem daganatos részből vett) mintán megvizsgáltuk a jelenleg ismert 2600 mikroRNS kifejeződését.
Összesen 20 mikroRNS esetében tudtunk kimutatni rendkívül jellegzetes változást. Ezeket a daganatos átalakuláshoz köthető sejten belüli jelátviteli utakhoz tudtuk kötni. Az adataink alapján olyan új diagnosztikus módszer állítható fel, amely nagyon korán képes a pajzsmirigy tumort kimutatni olyan esetekben is, amikor a citológiai vizsgálat nem tud egyértelműen nyilatkozni a göb tumoros voltáról. Ez utóbbi pedig a pajzsmirigy göbök biopsziás vizsgálatainál 20-40%-os gyakoriságú – írta összefoglalójában dr. Lakatos Péter András.
MicroRNA Profiling in Papillary Thyroid Cancer
Richard Armos (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University; SE HUN-REN-TKI ENDOMOLPAT Research Group), Bence Bojtor (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Marton Papp (Centre for Bioinformatics, University of Veterinary Medicine), Ildiko Illyes (Department of Pathology, Forensic and Insurance Medicine, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Balazs Lengyel (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Andras Kiss (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Balazs Szili (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Balint Tobias (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University; SE HUN-REN-TKI ENDOMOLPAT Research Group), Bernadett Balla (SE HUN-REN-TKI ENDOMOLPAT Research Group), Henriett Piko (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Anett Illes (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Zsuzsanna Putz (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University; SE HUN-REN-TKI ENDOMOLPAT Research Group), Andras Kiss (Department of Pathology, Forensic and Insurance Medicine, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Erika Toth (Department of Surgical and Molecular Pathology, National Institute of Oncology), Istvan Takacs (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University), Janos P. Kosa (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University; SE HUN-REN-TKI ENDOMOLPAT Research Group), Peter Lakatos (Department of Medicine and Oncology, Faculty of Medicine, Semmelweis University; SE HUN-REN-TKI ENDOMOLPAT Research Group)
Int. J. Mol. Sci. 2024, 25(17), 9362.
https://doi.org/10.3390/ijms25179362
A szívinfarktus megbízható nagyállat modelljének fejlesztése
A szívinfarktus, valamint annak hosszútávú szövődményei miatti halálozás jelentősen csökkent az elmúlt évtizedek során folyamatosan fejlődő terápiáknak köszönhetően. Ennek ellenére ez a betegségcsoport továbbra is egy vezető halálozási ok a daganatos megbetegedések mellett, úgy hazánkban, mint világszerte. Ezért kutatócsoportunk már több éve folyamatosan dolgozik a szívinfarktuson áteső betegek életkilátásainak javítását célzó, úgynevezett kardioprotektív (szívet védelmező) eljárások, gyógyszerek fejlesztésén. Egy klinikai gyakorlatba is sikeresen átültethető kezelést egy megbízható, kutatócsoportok között is jól ismételhető tesztrendszerben, olyan nagyállatmodellben kell kutatni, mellyel a betegséget a valósághoz leghűbb módon modellezzük.
Jelen közleményünkben, elsőként a szakirodalomban, egy olyan nemzetközi összefogás eredményét mutatjuk be, melyben egy sertésmodellben vizsgáljuk a szívinfarktust összehangoltan, több kutatóhelyen. Bizonyítottuk, hogy a létrehozott tesztrendszer jól reprodukálható és megbízható eredményeket ad; valamint, hogy a kutatói hálózat által megbízhatóbb eredmények nyerhetők. Ezzel megtettük első lépést afelé, hogy olyan módszereket fejleszthessünk a szívinfarktus halálozásának csökkentésére és annak hosszútávú szövődményeinek elkerülésére, melyeket az orvosi gyakorlatba sikeresen átültethetők lesznek – fogalmazott dr. Giricz Zoltán.
The IMproving Preclinical Assessment of Cardioprotective Therapies (IMPACT): multicenter pig study on the effect of ischemic preconditioning
Petra Kleinbongard (Institute for Pathophysiology, West German Heart and Vascular Center, University of Essen Medical School, University of Duisburg-Essen), Carlos Galán Arriola (Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III, CIBER de Enfermedades Cardiovasculares <CIBERCV>), Lina Badimon (Research Institute Hospital de La Santa Creu I Sant Pau-IIB Sant Pau, and CIBER Enfermedades Cardiovasculares), Veronica Crisostomo (Cardiovascular Area, Jesús Usón Minimally Invasive Surgery Centre <CCMIJU>; CIBER de Enfermedades Cardiovasculares <CIBERCV>, RICORS-TERAV Network, ISCIII), Zoltán Giricz (Cardiovascular and Metabolic Research Group, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University; Pharmahungary Group), Mariann Gyöngyösi (Division of Cardiology, Department of Internal Medicine II, Medical University of Vienna), Gerd Heusch (Institute for Pathophysiology, West German Heart and Vascular Center, University of Essen Medical School, University of Duisburg-Essen), Borja Ibanez (Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares <CNIC>), Attila Kiss (Ludwig Boltzmann Institute for Cardiovascular Research at the Center for Biomedical Research and Translational Surgery, Medical University of Vienna), Dominique P. V. de Kleijn (Department of Vascular Surgery, University Medical Center Utrecht), Bruno K. Podesser (Ludwig Boltzmann Institute for Cardiovascular Research at the Center for Biomedical Research and Translational Surgery, Medical University of Vienna), Rafael Ramírez Carracedo (Unidad de Investigación Cardiovascular, Departamento de Cardiología, Hospital Ramón y Cajal <IRYCIS>, Universidad Francisco de Vitoria), Antonio Rodríguez-Sinovas (Cardiovascular Diseases Research Group, Department of Cardiology, Vall d’Hebron Institut de Recerca <VHIR>, Hospital Universitari Vall d’Hebron; Centro de Investigación Biomédica en Red de Enfermedades Cardiovasculares <CIBERCV>, Instituto de Salud Carlos III <ISCIII>), Marisol Ruiz-Meana (Cardiovascular Diseases Research Group, Department of Cardiology, Vall d’Hebron Institut de Recerca <VHIR>, Hospital Universitari Vall d’Hebron; Centro de Investigación Biomédica en Red de Enfermedades Cardiovasculares <CIBERCV>, Instituto de Salud Carlos III <ISCIII>), Francisco M. Sanchez Margallo (CIBER de Enfermedades Cardiovasculares <CIBERCV>, RICORS-TERAV Network, ISCIII; Jesús Usón Minimally Invasive Surgery Centre <CCMIJU>), Gemma Vilahur (Research Institute Hospital de La Santa Creu I Sant Pau-IIB Sant Pau, and CIBER Enfermedades Cardiovasculares), José Luis Zamorano (University Hospital Ramon Y Cajal), Carlos Zaragoza (Unidad de Investigación Cardiovascular, Departamento de Cardiología, Hospital Ramón y Cajal <IRYCIS>, Universidad Francisco de Vitoria), Peter Ferdinandy (Pharmahungary Group; Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University; Center for Pharmacology and Drug Research and Development, Semmelweis University), Derek J. Hausenloy (Cardiovascular and Metabolic Disorders Program, Duke-NUS Medical School; National Heart Research Institute Singapore, National Heart Centre, Singapore; Yong Loo Lin School of Medicine, National University Singapore; The Hatter Cardiovascular Institute, University College London)
Basic Res Cardiol 119, 893–909 (2024).
https://doi.org/10.1007/s00395-024-01083-9
Háziorvosok és digitális egészség
A COVID-19 járvány alatt a digitális egészségügyi megoldások kulcsszerepet játszottak az ellátás folyamatosságának biztosításában, különösen az alapellátásban. Ez a tanulmány a magyar háziorvosok digitális egészségüggyel kapcsolatos attitűdjeit és tapasztalatait vizsgálja, valamint elemzi, hogy a szociodemográfiai tényezők milyen hatást gyakorolnak ezekre az attitűdökre.
A kutatás során online kérdőíves felmérés (1774 fő ebből 415 háziorvos) és interjúk (62 ebből 19 háziorvos) készültek. Az eredmények azt mutatják, hogy a háziorvosok szívesebben használják azokat a technológiákat, amelyek javítják a betegkommunikációt, de kevésbé érdeklődnek a klinikai munkát támogató digitális eszközök iránt.
Az életkor különösen jelentős szerepet játszik a digitális eszközök ismeretében és használatában. Az idősebb orvosok kevésbé érzékelik a betegek digitális megoldásokkal kapcsolatos igényeit. Ugyanakkor azok, akik nagyobb tapasztalattal és tudással rendelkeznek a digitális eszközökről, nyitottabbak az új technológiák előnyeire, ami kiemeli a témával kapcsolatos képzés fontosságát.
A digitális megoldások segíthetik a háziorvosok munkáját, de ahhoz, hogy sikeresen beépüljenek a mindennapi gyakorlatba, szükség van az infrastruktúra fejlesztésére, az oktatás erősítésére és intézményi támogatásra. Csak így valósítható meg a hatékonyabb és magasabb színvonalú egészségügyi ellátás. Fontos továbbá felhívni a figyelmet arra is, hogy a háziorvosok nemcsak az egészségügyi ellátásban játszanak kapuőri szerepet, hanem digitális kapuőrök is, tehát kiemeleten fontos szerepük van a lakosság digitális egészséggel kapcsolatos támogatásában is – írta összefoglalójában dr. Girasek Edmond.
Exploring the attitudes and experiences of Hungarian primary care physicians on the utilisation of digital health solutions
Edmond Girasek (Faculty of Medicine, Institute of Behavioural Sciences, Semmelweis University), Bence Döbrössy (Faculty of Medicine, Institute of Behavioural Sciences, Semmelweis University), Julianna Boros (Faculty of Medicine, Institute of Behavioural Sciences, Semmelweis University; Hungarian Demographic Research Institute), Zsuzsa Győrffy (Faculty of Medicine, Institute of Behavioural Sciences, Semmelweis University)
BMC Primary Care volume 25, Article number: 396 (2024).
https://doi.org/10.1186/s12875-024-02642-8
Gamma akitivitás eltérései autizmus spektrumzavarban: nagy-denzitású EEG vizsgálat felnőtteken
Az autizmus spektrumzavar (ASD) egy idegrendszeri fejlődési zavar, amely számos tünettel, például a társas interakciók során jelentkező problémákkal járhat. Ezen tünetek neurobiológiai hátterét az Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának kutatócsoportja a Nemzeti Agykutatási Program keretein belül, a világon az elsők között vizsgálta modern, 128-csatornás elektroenkefalográfia (EEG) segítségével. A magasabb rendű társas interakciós agyi folyamatok fontos mutatója a gamma-aktivitás (30–100 Hz), ezért a vizsgálat az autizmussal diagnosztizált felnőttek és tipikusan fejlődő kontrollszemélyek gamma-hullámainak elemzésére fókuszált éber nyugalmi állapotban.
A kutatás eredményei rámutattak arra, hogy az ASD-csoportban a gamma-aktivitás szignifikánsan alacsonyabb, különösen azokban az agyi régiókban, amelyek a társas interakciós folyamatokban jelentős szerepet játszanak, például az inferior frontális és temporo-parietális területeken, valamint a bal dorsolaterális prefrontális kéregben. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az éber nyugalmi állapotban mért gamma-aktivitás vizsgálata fontos szerepet játszhat az ASD neurobiológiai hátterének további megértésében, és hozzájárulhat új diagnosztikai megközelítések kidolgozásához – fogalmazott Kakuszi Brigitta.
Támogatás: #NAP2022-I-4/2022.
Alterations in resting-state gamma-activity is adults with autism spectrum disorder: A High-Density EEG study
Brigitta Kakuszi (Semmelweis University, Department of Psychiatry and Psychotherapy), Bálint Szuromi (OMIII–Nyírő Gyula Hospital), Máté Tóth
(Semmelweis University, Department of Psychiatry and Psychotherapy), István Bitter (Semmelweis University, Department of Psychiatry and Psychotherapy), Pál Czobor (Semmelweis University, Department of Psychiatry and Psychotherapy)
Psychiatry Research, Volume 339, September 2024, 116040.
https://doi.org/10.1016/j.psychres.2024.116040
Autizmusban érintett felnőttkorú gyermeket nevelő apák tapasztalatainak feltárása az interpretatív fenomenológiai analízis módszerével
Ez a kvalitatív kutatás olyan magyar édesapák tapasztalatait vizsgálta, akiknek felnőttkorú fiaik autizmussal élnek. A tanulmány hiánypótlónak tekinthető, mivel az autizmus-kutatások főként az anyák tapasztalatait mutatják be, így az apák nézőpontjai kevéssé jelennek meg a szakirodalomban. A kutatás tíz édesapa részvételével készült, akik interjú formájában osztották meg hogyan alakultak az apaságról alkotott tapasztalataik és ezek értelmezései gyermekük fejlődése során. Az autizmus spektrum állapot az emberi fejlődés egyik sajátos útja, ami az idegrendszer eltérő fejlődéséből ered, egész élethosszon átível, és az érintettek esetében a szociális – kommunikációs interakciók eltéréseiben, valamint szűk körű, ismétlődő aktivitási és érdeklődési mintázatokban nyilvánul meg. Ezek gyakran jelentős érzelmi és gyakorlati kihívásokat jelenthetnek az érintett személyen túl a családtagjai számára is.
Az interjúk elemzése során négy fő téma bontakozott ki. Az első az apák küzdelmét mutatta be a bizonytalanság érzésével, valamint azt, hogy hogyan próbálnak megoldásokat találni gyermekeik speciális igényeire, miközben szembe kell nézniük a jövővel kapcsolatos saját szorongásaikkal. A második téma az elfogadás és alkalmazkodás folyamatát tárta fel: az apák elfogadják gyermekük autizmushoz kapcsolódó sajátosságait, és megpróbálnak olyan apa-gyermek kapcsolódást kialakítani és fenntartani, amely illeszkedik a gyermekeik sajátos igényeihez. A harmadik téma az apák szülők közösségében betöltött köztes pozícióját és a szülői szerepük állandóságát emelte ki. Végül a kutatás rámutatott, hogy az apák jelentős személyes fejlődésen mentek keresztül. Gyermekeik nevelése nemcsak a türelmüket és rugalmasságukat növelte, hanem a világról alkotott képüket is gazdagította, nyitottabbá és elfogadóbbá téve őket. A tanulmány eredményei rávilágítanak arra, hogy az apák tapasztalatai nélkülözhetetlenek a családok jobb megértéséhez és támogatásához, valamint arra is, hogy az apák tapasztalatai hogyan segíthetik elő a szakmai szolgáltatások fejlődését – írta összefoglalójában dr. Rácz József.
Unveiling missing voices – Lifelong Experiences of fathers parenting autistic sons: An interpretative phenomenological analysis
Borbála Gabriella Koltai (Doctoral School of Education, ELTE Eötvös Loránd University; Institute of Education, ELTE Eötvös Loránd University), Eszter Pados (Doctoral School of Psychology, ELTE Eötvös Loránd University; Institute of Psychology, ELTE Eötvös Loránd University), József Rácz (Institute of Psychology, ELTE Eötvös Loránd University; Faculty of Health Sciences, Department of Addictology, Semmelweis University)
Autism, 0(0).
https://doi.org/10.1177/13623613241290096
Metabolikus változások az öngyilkosok parahippokampális kérgében
Kutatásunk célja az agyi energia-anyagcsere és az öngyilkossági viselkedés közötti kapcsolat feltárása volt. Ehhez az öngyilkosság következtében elhunyt felnőtt személyek temporális kérgéből származó és a memóriáért, valamint a kontextus feldolgozásért felelős parahippokampális kérgi mintákat hasonlítottuk össze olyan személyek mintáival, akik természetes okokból hunytak el. Elemzéseink fókuszában a trikarboxilsav-ciklus (TCA-ciklus) állt, amely az idegsejtek energiaellátásának egyik legfontosabb biokémiai folyamata.
Fehérjeszintű elemzéseinket a Christos Chinopoulos által beállított reverz fázisú fehérje array technológiával végeztük, amely lehetővé tette az enzimek fehérjeszintjének a precíz mérését. Eredményeink szerint az öngyilkosságot elkövetők parahippokampális kérgi mintáiban a TCA-ciklushoz tartozó enzimek expressziója szignifikánsan megnőtt a kontrollcsoporthoz képest, különösen a glutamin katabolizmus útvonalaihoz kapcsolódó enzimek esetében, amit RNS expresszió szintjén is igazoltunk. Ezek az eltérések a neuronok és asztrociták közötti glutamin-alapú anyagcsere kapcsolat zavarára utalnak, ami az energiaegyensúly felborulásán keresztül az öngyilkosság neurobiológiai hátterének jelentős eleme lehet. Az agy energiaegyensúlyának felborulása befolyásolhatja a döntéshozatalt, az érzelmi szabályozást és más kognitív folyamatokat, amelyek kritikus szerepet játszanak az öngyilkossági kockázat növekedésében. Tanulmányunk új megvilágításba helyezi a mentális egészség biokémiai alapjait érintő korábbi feltételezéseket, és rámutat arra, hogy az agyi anyagcsere specifikus, régiókra jellemző eltérései milyen mélyreható viselkedési következményekkel, például öngyilkossággal járhatnak. Ezek az eredmények hangsúlyozzák az agyműködés összetettségét, és utat nyithatnak a lokalizált metabolikus terápiákon alapuló, célzott beavatkozások felé – írta összefoglalójában dr. Dóra Fanni.
Reverse phase protein array-based investigation of mitochondrial genes reveals alteration of glutaminolysis in the parahippocampal cortex of people who died by suicide
Fanni Dóra (Human Brain Tissue Bank, Semmelweis University; Laboratory of Neuromorphology, Department of Anatomy, Histology and Embryology, Semmelweis University), Tamara Hajdu (Laboratory of Neuromorphology, Department of Anatomy, Histology and Embryology, Semmelweis University; Department of Physiology and Neurobiology, Eötvös Loránd University), Éva Renner (Human Brain Tissue Bank, Semmelweis University), Krisztina Paál (Department of Biochemistry and Molecular Biology, Semmelweis University), Alán Alpár (Human Brain Tissue Bank, Semmelweis University; Department of Anatomy, Histology and Embryology, Semmelweis University), Miklós Palkovits (Human Brain Tissue Bank, Semmelweis University), Christos Chinopoulos (Department of Biochemistry and Molecular Biology, Semmelweis University), Arpád Dobolyi (Laboratory of Neuromorphology, Department of Anatomy, Histology and Embryology, Semmelweis University; Department of Physiology and Neurobiology, Eötvös Loránd University)
Translational Psychiatry volume 14, Article number: 479 (2024)
https://doi.org/10.1038/s41398-024-03137-x
A rövid összefoglalókat a tudományos publikációk szerzői készítették.
Szerkesztette: Szabó Ádám
Fotó: a publikációkból származó képek
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.