Életének 85. évében elhunyt dr. Salacz György egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának volt igazgatója.

Nekrológ

Dr. Salacz György egyetemi tanár a Mária utcai Szemészeti Klinika volt igazgatója 85 éves korában türelemmel viselt betegség után 2024. december 26-án elhunyt. Dr. Salacz György Budapesten született, középiskolai és egyetemi tanulmányait is Budapesten végezte.

1965-ben került a Mária utcai Szemészeti Klinikára, dr. Nónay Tibor professzor mellé, majd dr. Németh Béla és dr. Imre György professzorok mellett dolgozott. 1984-ben egyetemi adjunktusi, majd 1988-ban egyetemi docensi kinevezést kapott. 1987-ben védte meg kandidátusi értekezését, már 1984-től Imre professzor mellett igazgatóhelyettesi teendőket látott el az akkori II. sz. Szemészeti Klinikán. 1997-ben egyetemi tanárnak nevezték ki és ezzel egyidőben lett a Mária utcai Szemészeti Klinika igazgatója, előtte egy éven át megbízott igazgatóként tevékenykedett. A klinikát nyugállományba vonulásáig, 2004-ig vezette.

Számos tanulmányúton járt pályafutása alatt: Moszkva (1973), Münchenben és Kölnben DAAD ösztöndíjasként (1988, 1989), Frankfurt (1993, és 2001), USA (Buffalo, Durham, Amarillo), utóbbi helyeken a cataracta, valamint a vitreoretinalis és macula sebészetet tanulmányozta.

Dr. Brooser Gábor után a fluoreszcein angiográfiás vizsgálatokkal kezdett foglalkozni, majd az ablatio retinea kóroktanával és annak sebészi megoldásával. Az elsők között kezdett vitrectomiás műtéteket végezni az országban, majd 1991-ben a klinikán megszervezte a vitreoretinalis osztályt. Nemcsak a műtétek végzésében, hanem azok elterjesztésében és a szakmai továbbképzésekben is élenjárt. Alapító tagja volt és 6 éven keresztül elnöke is a Magyar Cataracta és Refraktív Sebészeti Társaságnak (SHIOL), amelynek vezető szerepe volt a phacoemulsificatio elterjesztésében Magyaroroszágon és a határon túl is.

Kiváló operatőr volt, azonban nemcsak a műtéti tevékenységre, hanem a diagnosztikai háttérre is odafigyelt a klinikán, az elsők között szerzett be a klinika topográfot, spekulár mikroszkópot, multifokális elektroretinográfot, látókérgi kiváltott válasz (VEP) elemzésére alkalmas készüléket, digitalis funduskamerát. A FLAG-, ICG angiográfia, digitalis résfotó képei több mukaállomáson elérhetőek voltak. 1993-tól Országos Cataracta Regisztert szervezett, ennek eredményeit több éven keresztül az SHIOL kongresszusain ismertette. Többször részt vett vitreoretinalis és cataracta bemutató műtéteken (Live Surgery) Zalaegerszegen, Bukarestben és Ljubljanában. 100-nál több közleménye jelent meg szemészeti szakfolyóiratokban.

Hosszú éveken keresztül vezetőségi tagja volt a Magyar Szemorvostársaságnak is, 1969-1972 között pénztárosi funkciója volt, 1976 és 1984. között titkári feladatokat látott el, 1984-1997. között főtitkár volt. A Szemorvostársaság Retina Szekciójának alapító tagja volt, továbbá 2003-ban dr. Kovács Bálint mellett egyik alapító tagja volt az Imre József Klubnak, mivel ifj. Imre József mind a pécsi, mind a budapesti Mária utcai Klinikának volt igazgatója. A nemzetközi szemészeti társaságok közül taja volt az ESCRS (Európai Cataracta és Refraktív Sebészti Társaság), a Német Műlencse Implantációs Társaság (DGII), a Német Szemorvostársaságnak (DOG), valamint az Amerikai Szemorvostársaságnak (AAO).

Szerkesztőbizottsági tagja volt a Szemészet és a Hyppocrates folyóiratok szerkesztőbizottságának. Tagként segítette az Oktatási Minisztériumban korábban működő Ekvivalencia és Honosítási Bizottságnak, az OTKA szemészeti referense volt 1999-2003 között.

Széleskörű és magas szintű szaktudása mellett általános műveltsége is kiemelkedő, szerénysége példás. Általában halkan beszélt és oda kellett rá figyelni, mert mondanivalója mindig fontos volt.

Fentiek mellett nagy zeneértő és aktív zenész volt. A konzervatóriumot is elvégezte, kiváló csellista, szemorvosokból kamarazenekart és énekkart szervezett korábban, az általuk előadott zenei művek üde színfoltjai voltak a szemészeti rendezvényeknek.

1983-ban a Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója lett, 1984-ben Papolczy-díjat kapott, ezenkívül az Egészségügyi Minisztérium Kiváló Munkáért kitüntetését vehette át 1986-ban, majd 1988-ban Reissmann-díjat, 2002-ben a Magyar Szemorvostársaság Imre-Blaskovics Emlékérmét kapta meg. 2004-ben vonult nyugállományba, 70 éves koráig aktívan operált és látott el betegeket, az későbbiekben ambuláns rendelést látott el hetente 1-2 alkalommal a Klinikán és amennyiben hozzá fordultak a fiatalok szakmai kérdésekkel, szívesen magyarázott és tanított. Nyugállományba vonulása után könyvet jelentetett meg Batthyány-Strattmann Lászlóról, „a szegények orvosáról” akit 2003. március 23-án II. János Pál pápa Boldoggá avatott – természetesen Salacz professzor úr jelen volt Rómában a boldoggá avatáson.

Személyében a magyar szemészet jelentős formátumú alakját veszítette el, aki nemcsak kiváló szemorvos, operatőr, de klasszikus műveltséggel rendelkező orvos személyiség, kiemelkedő zeneértő és művelő kolléga is volt. Emlékét tisztelettel megőrizzük.

Dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Szemészeti Klinika igazgatója

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.