A testület jóváhagyta egyebek mellett a Semmelweis Egyetem Vagyongazdálkodási tervének módosítását és 2032-ig történő kiterjesztését, a 2025. évi Intézményi költségvetést, az SZMSZ egyes rendelkezéseinek módosítását és több bizottság személyi összetételének változásait.

A Szenátus decemberi ülésén jóváhagyta az egyetem 2022-2030 közötti periódusra elfogadott Vagyongazdálkodási tervének módosítását, amelyet a 2024-es felülvizsgálatot követően az idei évben bekövetkező változások tettek indokolttá. A módosított Vagyongazdálkodási terv két évvel meghosszabbított, 2032-ig tartó periódusra szól, és a korábbi csaknem 125 milliárd forintos forrás helyett 157,7 milliárd forintos forrással számol – mondta bevezetőjében dr. Pavlik Lívia kancellár. A fejlesztési források három pilléren – a Richter-részvények hozadékán, az egyetem Stratégiai Alapján és a fejlesztési célú közszolgáltatási szerződésen – továbbá időszakosan pályázati, eseti jelleggel célzott beruházási forrásokon nyugszanak. A Vagyongazdálkodási tervben szereplő nagy projektek 2025-ben folytatódnak és új beruházások is indulnak, így például az EOK 2. kivitelezése is, amely az egyetem oktatási tevékenységét szolgáló zászlósprojekt. A Vagyongazdálkodási tervbe újonnan bekerült egy kormányzati stratégiai projekt, a Külső Klinikai Tömb (KKT) Masterplan, amelyben az új épületek mintegy 136 milliárdos költségének finanszírozását a tervek szerint célzott állami támogatás fedezi, míg a KKT Masterplan részeként a Sebészeti és Gasztroenterológiai Klinika (STéG), a Neurológiai Klinika, az Urológiai Klinika és a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika felújítása saját forrás terhére valósul meg a Vagyongazdálkodási terv időhorizontjának végén, amely részben indokolta a terv 2030-tól 2032-re történő kiterjesztését.

A Szenátus elfogadta a 2025. évi Intézményi költségvetést, amelynek a koncepcióját a testület már a november 4-ei ülésen megszavazta. A bevételi főösszeg a terv szerint 2025-ben várhatóan csaknem 300 milliárd forint lesz szemben a 2024-es várható 275 milliárd forinttal. A fekvőbeteg-ellátásban 6 százalékos teljesítménynövekedéssel, a járóbeteg-ellátásban jövő évben a 2024-es teljesítménnyel terveztek, továbbá jelentős tételként jelenik meg a tervben az egészségügyi finanszírozás várható átalakításából adódó pénzügyi hatás. Az oktatás területén egyrészt a közfeladatfinanszírozási szerződésben foglalt támogatás 3 százalékos valorizációból adódó növekménye, továbbá egy mintegy. 3 milliárd forintos rangsorbónusz bevétel jelent többletforrást. A folyó költségek tervezett összege 289 milliárd forint, továbbá a beruházási terv részeként mintegy 10,5 milliárd forint kiadás jelenik meg a tervezett bevételekkel szemben, amely egy körülbelül 4,6 milliárd forintnyi Stratégiai Alap képzésére is lehetőséget biztosít. Mindezek mellett a beruházási tervben további 35 milliárd forintnyi beruházási kiadás tervezett a Vagyongazdálkodási terv fent említett forrásai, továbbá pályázati finanszírozás mellett.

A szenátorok jóváhagyták a 2025-2028-ra szóló Intézményfejlesztési tervet, amely összefoglalja a stratégia alapját képező helyzetértékelés legfontosabb megállapításait, az egyetem küldetését és jövőképét, az ehhez kapcsolódó célrendszert, illetve a célok eléréséhez szükséges akciókat. A stratégiai dokumentum célként emeli ki a fejlődés folytatását, és azt, hogy a Semmelweis Egyetem 2030-ig bekerül a világ 100 legjobb egyeteme közé, vezető szerepet betöltve a régióban. Az előttünk álló időszakban még továbbra is fókuszban lesz a növekedés, de meghatározó jelentőségű lesz az elért eredményeink konszolidációja, a minőség és a kiválóság fejlesztése, s ezzel együtt a tehetségek bevonzása, integrálása és fejlesztése. Javítjuk az elméleti és gyakorlati képzés feltételeit, vonzóbb és élhetőbb egyetemet építünk, erősítve szerepünket a nemzetközi térben – áll az anyagban. Az intézményfejlesztési tervet folyamatosan monitorozni fogják, évente a szenátusnak és a fenntartó kuratóriumnak is beszámolnak az akciók állapotáról.

A Szenátus jóváhagyta a Klinikai Központ (KK) szervezeti ügyrendjének módosítását, amely a KK feladatait és struktúráját érintő döntések átvezetése miatt vált szükségessé a szervezeti struktúra tisztább és áttekinthetőbb megjelenítése érdekében. A módosítás értelmében létrejön például – a korábbi elnevezések kiegészítésével – a Fogorvostudományi Oktatási Centrum Igazgatási és Betegellátó Egység, valamint az Orális Diagnosztikai Klinika.

A szenátorok szavaztak a Külső Kutatási Munkákat Véleményező Bizottság, valamint a Felülbírálati Bizottság személyi összetételének változtatásáról. Döntöttek továbbá a „Semmelweis Egyetem Kiváló Tudományos Diákköri Nevelője” cím odaítéléséről.

Elfogadták az SZMSZ egyes rendelkezéseinek és az Adatvédelmi és közzétételi szabályzatnak a módosítását. Eszerint január 1-jétől 25 százalékkal emelkedik a professor emeritus címmel járó juttatás, illetve egy ponton módosul az egyetemi docensi kinevezés szabályozása. Ennek értelmében különösen indokolt esetben és rektori jóváhagyással olyan személy is egyetemi docensi kinevezést kaphat, aki az SZMSZ-ben előírt legalább 10 éves dokumentált graduális és/vagy posztgraduális oktatói múlttal még nem rendelkezik, de az egyéb általános kinevezési feltételeket maradéktalanul teljesíti.

A szenátorok meghallgatták az igazgatóság szintjét el nem érő szervezeti változásokról szóló tájékoztatást.
A testület jóváhagyta a Doktorandusz Önkormányzat Alapszabályának módosítását.

Szepesi Anita
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

 

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.