Az idei évben 36. alkalommal adták át a NOVOFER Alapítvány által 1989-ben létrehozott Gábor Dénes-díjat. A 2024-es évben a Semmelweis Egyetem két munkatársának, dr. Buzás Edit Irén és dr. Nagy Zoltán Zsolt egyetemi tanároknak ítélték oda az elismerést, melyet a hagyományoknak megfelelően a parlament Felsőházi termében adták át. A civil kezdeményezéssel alapított díjjal a műszaki, természettudományi szakterületeken az innovációs folyamatban alkotó módon résztvevő, a határainkon belül vagy kívül élő magyar szakembereket ismerik el. 

A Gábor Dénes-díj a magyar mérnöki kiválóságot, az iskolateremtő mester-mivoltot, a díj névadójához méltó innovatív értékteremtést és a kimagasló személyi teljesítményeket elismerve teszi mindezeket közismertté – emelte ki köszöntőjében Bendzsel Miklós, a NOVOFER Alapítvány kuratóriumának elnöke. A díjat alapító Jamrik Péter, a NOVOFER Zrt. elnök-vezérigazgatója felidézte a díj létrejöttének körülményeit, amikor annak idején megkereste Gábor Dénes testvérét az ötletével, aki arra biztatta őt, hogy teremtsenek hagyományt a díjak átadásával, mert arra érdemesek vannak és lesznek is Kárpát-medence-szerte. Azóta megtapasztalhatták, hogy a magyar feltalálók, tudósok eredményei biztos bázist teremtenek ahhoz, hogy továbbra is legyenek a díjra méltó kiválóságok – tette hozzá.

Dr. Nagy Zoltán Zsolt orvosnak, egyetemi tanárnak, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatójának a szemészeti ellátásban a betegek gyógyulását szolgáló új technológiák kifejlesztéséért ítélték oda a díjat. A méltatás példaként említi a cukorbetegséggel kapcsolatos szűrőhálózat fejlesztését, a látásjavítás femtolézeres megújítását, a hályogsebészet és célzottan a glaucoma-gyógyítás biztonságosabb és hatékonyabb femtolézeres műtéti eljárásainak bevezetését, továbbá a hosszútávú űrutazások látáskorlátozó hatásait innovatívan gyógyító eljárásokkal kapcsolatos munkáját.

Dr. Nagy Zoltán Zsolt 1961-ben született Gyulán, 1986-ban végzett a Szegedi Orvostudományi Egyetemen, majd szakvizsgát tett szemészetből. 2014-től a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója. Tudományos érdeklődésének homlokterében kezdettől fogva a szemészeti lézerek állnak. 1992-ben a világon az elsők között végzett fotorefraktív lézerkezeléseket az excimer lézerrel. A szaruhártya sebgyógyulásával kapcsolatban felfedezte , hogy a napfény UV-B sugárzása hatására a szaruhártyában maradandó homályok keletkezhetnek és egyúttal az elért dioptria csökkentő hatása romlik. A hályogsebészet biztonságának növelése érdekében dr. Juhász Tiborral együttműködve a femtolézert alkalmazták. 2008-ban a világon elsőként végzett femtolézer asszisztált szürkehályog műtétet a Szemészeti Klinikán. 2010-ben megkapta a nemzetközi Waring-díjat. Jelenleg a femtolézer-fejlesztés egy új prototípusával a zöldhályog kezelését kívánják megoldani, amellyel 25 százalékos tartós szemnyomás-csökkenés érhető el. A retinabetegségek génsebészeti kezelését illetően együttműködik dr. Roska Botond világhírű, Semmelweis Budapest Award-díjas neurobiológus bázeli munkacsoportjával és a Semmelweis Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézettel; közösen retina tenyészetekben új optogenetikai módszereket tanulmányoznak. A hosszú űrutazás során a szemészeti szövődmények kivédése érdekében olyan szemészeti gyógyszeradagolási eljáráson dolgoznak, amely a súlytalanság állapotában is biztosítani tudja a jótékony hatást. A díjat Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár és Bendzsel Miklós kuratóriumi elnök adták át.

Dr. Buzás Edit Irén egyetemi tanár, orvos, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet igazgatója a díjat a sejt- és immunbiológia terén végzett több évtizedes eredményes kutatói- és oktatói munkássága elismeréseként vehette át. A méltatás hangsúlyozza az autoimmunitás, a T-sejtes immunitás, a reumatológia és a kardiovaszkuláris megbetegedések, továbbá az extracelluláris vezikulák kutatásának területén elért nemzetközi rangú eredményeit, valamint kimagasló tudományszervezői és szakmai publikációs aktivitását.

Dr. Buzás Edit Irén Cegléden született 1959-ben, 1983-ban summa cum laude eredménnyel általános orvosként diplomázott a Szegedi Orvostudományi Egyetemen.1996-ban PhD, majd 2007-ben MTA doktora fokozatot szerzett. Pályáját a Debreceni Tudományegyetemen kezdte. 1987-től posztdoktori ösztöndíjasként 2 évet töltött a McGill Egyetemen Montrealban, majd 1997-1998 között Chicagóban a Rush Egyetemen dolgozott. 1998-től a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének adjunktusa, 2001-től egyetemi docense, 2011-től egyetemi tanára. Több évtizedes hazai egyetemi oktatási tapasztalattal rendelkezik magyar és angol nyelven egyaránt a sejtbiológia, immunológia és genetika területén. 2019-ben Széchenyi-díjban részesült. 2019-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává, 2020-ban az Academia Europaea tagjává választották. A 2020-as ISEV Special Achievement Award díjazottja. 2022 óta a Magyar Immunológiai Társaság elnöke, 2022-2024 között az International Society for Extracellular Vesicles elnöke, 2024-ben az Extracelluláris Vezikula Gordon Research Conference elnöke.

A díjat dr. Greskovits Dávid Lajos, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnöke, és Bendzsel Miklós kuratóriumi elnök adták át.

A kutató, fejlesztő, feltaláló, oktató szakemberek kiemelkedő teljesítményének elismerése és sikereik példaként állítása a célja a Gábor Dénes (1900–1979) Nobel-díjas fizikus, gépészmérnök, villamosmérnök, a holográfia feltalálójáról elnevezett díj odaítélésének. A díjazottak a névadó tudós szellemiségét mutatták fel az egyes természettudományokra épülő ágazatokban, mint az energetika, IT és távközlés, gépipar, közlekedés, mezőgazdaság/biotechnológia, orvosi technológia/műszergyártás, vegyészet/gyógyszeripar, illetve kapcsolódó képzési kereteikhez tartozó kiválóságokat reprezentálják. A díjban 1989-től napjainkig 277-en részesültek. 

Tasnádi Róbert
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.