Dr. Piros László, a műtétet végző csapat vezetője, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) igazgatóhelyettese a beavatkozással kapcsolatban úgy fogalmazott: efféle kombinált szervátültetésre igen ritkán van szükség, és az is szokatlan, hogy ilyen fiatal korban történik. Az Eurotransplant adatbázisa szerint évente 5-6 ilyen műtét történik, döntően Németországban, illetve Belgiumban. A most megoperált 16 éves páciensnek alapbetegsége miatt volt szüksége új májra. A primer sclerotizáló cholangitis (rövidítve PSC) egy krónikus, progresszív epeúti gyulladással járó autoimmun betegség, mely az epeutak szűkületét, ezáltal az epe elfolyásának zavarát eredményezi, végül pedig májcirrózishoz vezet – fogalmazott a sebész, hozzátéve, hogy a májbetegség miatt a szervátültetés indokolt volt, ezért a Májvárólista Bizottság döntése alapján a várólistára került.
„Ismert volt a beteg 1-es típusú cukorbetegsége, a terápiabeállítással voltak nehézségek, valamint szteroid adásakor inzulinigénye megsokszorozódott. A májátültetés miatt indokolt immunszuppresszió várható diabetogén – vagyis a cukorbetegség kifejlődése irányába mutató – hatása és a hosszú távú kilátások miatt merült fel hasnyálmirigy együttes, szimultán beültetése a májjal, természetesen egyazon donorból. A páciens kezelőorvosaival is egyeztettünk erről, akik támogatólag nyilatkoztak. Érveinket az Eurotransplant releváns bizottságai és auditorai is egyöntetűen elfogadták, így a beteg ACO (Approved Combined Organ) listára került. Ez a státusz allokációs szempontból jó pozíciót jelent (a HU/High Urgency, vagyis a legmagasabb fokozat után következik): azok kaphatják meg, akik kombinált szervátültetésre várnak (ha kettő szerv esetén a vese az egyik, akkor nem kérhető ez a státusz). Így körül-belül egy hét alatt kapott alkalmas felajánlást a beteg az Eurotransplantból. A szervkivétel Hamburgban történt, a májat és a hasnyálmirigyet egy blokkban vették ki és szállították” – mondta el dr. Piros László.
Nem sokkal az első, egyidejűleg végzett máj- és hasnyálmirigy-átültetés után a STéG-en elvégeztek egy másik, hasonló műtétet. A betegnek szintén új májra és hasnyálmirigyre volt szüksége, aki felkerült az Eurotransplant ACO listájára (Approved Combined Organ). A két szerv ezúttal nem egy blokkban érkezett, mert a májról előbb levettek egy kis darabot egy kisgyereknek, de egy műtét során ültették be őket – számolt be dr. Piros László, hozzátéve, hogy a beteg jól van, mindkét szerv működik.
Dr. Piros László szerint az ilyen szimultán szervátültetések továbbra is viszonylag ritkák lesznek, de az egyre gyakoribbá váló és egyre fiatalabb korban előforduló autoimmun betegségek – amilyen a PSC és az 1-es típusú diabétesz is – lehetséges, hogy a jövőben valamivel gyakrabban fognak hasonló műtéteket végezni a klinikán.
Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem; dr. Piros László
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.