A tudás- és képzésfejlesztést, az orvosszakmákkal való partnerséget, valamint a szülésznői, védőnői, ápolói szakmák társadalmi megbecsültségének növelését hangsúlyozták a jubileumi 35. Országos Szülésznő-Védőnő-Gyermekápoló Konferencia megnyitó eseményén. A Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömb dísztermében tartott kétnapos tanácskozáson kiemelték a támogatás fontosságát, amelyet ezek a szakmák a családok biztonságáért, segítéséért tesznek.

Az elmúlt 35 évben a szülésznők képzése a szülésznő technikustól az OKJ-képzésen keresztül eljutott a szülésznő alapszakos (BSc) képzésig, és remélhetőleg a közeljövőben indulhat majd a mesterképzés is – kezdte köszöntőjét Csetneki Julianna. A Magyar Ápolási Egyesület Szülésznői Szekciójának elnöke szakmai áttekintésében elmondta, sok felelősség és feladat hárul ma a szülésznőkre, mivel az évtizedek alatt átalakult, megszűnt a többszintű ápolás, nőttek a terhek is, ezért a pályaelhagyás is jellemző. De éppen az immár harmincöt éves konferencia feladata is, hogy kiálljon az egységes szakmai elvekért, a szülésznői, védőnői, gyermekápolói hivatásért – hangsúlyozta.

Dr. Szabó Attila rektorhelyettes, a Klinikai Központ elnöke kollégaként köszöntötte a Semmelweis Egyetem nevében a konferencia résztvevőit, mind mondta, az itt levő szakmák mindegyikének közös célja a családok támogatása. Fontosnak nevezte a személyes találkozásokat, szakmai kapcsolatokat, s mint fogalmazott, ez a konferencia is azt képviseli harmincöt éve, hogy megoszthassák egymással a megoldásra váró kérdéseiket, tapasztalataikat. Ezen szakmák fennmaradása és erősödése a családok számára is remény a jobb ellátásra, amelyen mindannyian, közösen dolgoznak.

Dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár és dr. Révész János országos kórház-főigazgató képviseletében dr. Deli Mária, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) ápolási és betegbiztonsági igazgatója kiemelte, a szülésznők, védőnők, gyermekápolók munkája kulcsfontosságú. Rámutatott, a társas kapcsolatok, a családi szervezet átalakulásai folyamatos megújulást várnak el a gyermekeket, családokat segítőktől, ezért is fontosak az ilyen eszmecserék, amelyhez a Semmelweis Egyetem nyújt nívós szakmai környezetet immár három és fél évtizede.

Majd dr. Melczer Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese az ország legnagyobb szülészeti intézetét képviselve köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta, a klinika feladatának érzi, hogy ezeket a társszakmákat felkarolja és minden eszközzel támogassa.

Újváriné dr. Siket Adrienn, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Ápolási, Szakdolgozói és Szülésznő Tagozatának elnöke kiemelte, a jövő ápolási szemlélete multidiszciplináris, amit az itt tapasztalható szakmai összefogás nagyban támogat. Álláspontjuk szerint az ápolás, a szülésznőség értékeit, a szakdolgozók társadalmi megbecsülését, presztízsét a tudás- és kompetenciafejlesztés, létszám- és bérfejlesztés segítheti. A célok közt említette, hogy felzárkózzanak az egészségügyben az európai 30 százalék körüli diplomás arányhoz, amely itthoni jelenleg 10 százalék, egy hosszú folyamat.

Lőrincz Orsolya, Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnői Tagozatának elnöke nagy eredménynek nevezte, hogy az elmúlt évtizedekben már nem egymás ellenében, hanem egymás munkáját támogatva dolgozhatnak együtt, s az új irányelvek kidolgozásában is kikérik egymás véleményét és álláspontját.

Dr. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke kiemelte, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara az országban a legelső, amelyik 1975 óta nyújtja, biztosítja a szakdolgozók szakképesítésének megszerzési lehetőségét. Várhatóan a jövő tanévtől, a benyújtott akkreditációs kérelem elfogadása után elindulhat itt a szülésznők egyetemi szintű (MSc) képzése is, amelyre nem csak a friss diplomás, hanem a korábban diplomát szerzett szülésznőknek is lehetősége lesz bekerülni.

Ezt követően Bugarszki Miklós, a Magyar Ápolási Egyesület elnöke köszöntötte a résztvevőket, kiemelve, hogy ez a konferencia sikeres kezdeményezés volt indulásakor, ezt mutatja az is, hogy elmúlt 35 évben, ahogy a mostani alkalommal is, megtöltötte a dísztermet érdeklődő szakemberekkel.

Tasnádi Róbert
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.