Életének 93. évében elhunyt dr. Ferenczy Gyula, a Szaknyelvi Intézet korábbi igazgatója.

Dr. Ferenczy Gyula 1931-ben született Erdélyben, Nagynyulas községben. Középiskolai tanulmányait Marosvásárhelyen, Szombathelyen és Budapesten végezte. Középiskolás korában népi kollégista volt. Egyetemi tanulmányait 1949-től 1955-ig az Orosz Intézetben (akkor még Pázmány Péter, később Eötvös Loránd Tudományegyetem) végül a Lenin Intézet Orosz nyelv és irodalom szakán folytatta. A kitüntetéses oklevél megszerzése után, 1955-ben az Orosz Nyelvi Tanszékre nevezték ki tanársegédnek. Ezt követően, 1956-tól 1962-ig középiskolai tanárként dolgozott a XI. kerületi József Attila Gimnáziumban, ahol orosz, magyar és angol nyelvet tanított.

1962-ben a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemre került, ahol előbb tanársegédi, majd adjunktusi beosztásban oktatott 1973-ig, amikor pályázat útján az ELTE Bölcsészettudományi Karán létrehozott Fordító- és Tolmácsképzőbe nevezték ki vezetőnek, docensi beosztásban.

Kandidátusi értekezését 1974-ben védte meg.1964-től számos nyelvoktatással foglalkozó intézet, társaság tagja és folyóirat munkatársa, szerkesztője volt. 75 fontos publikációja jelent meg, és számos alkalommal volt előadója külföldi és belföldi szakmai konferenciáknak.

1981-től 1996-ig a Semmelweis Egyetem (korábban SOTE) Nyelvi Intézetének (korábban Idegennyelvi Lektorátusának) vezetője volt. Az egyetemen eltöltött 15 év alatt tevékenysége főbb mozzanatai közé tartozott a nyelvoktatás egészének szakszerű irányítása, fejlesztése, a latin mellett két idegen nyelv kötelezővé tétele és szigorlata, a szakmaival bővített állami nyelvvizsgáztatás jogának megszerzése, kutatócsoportok létrehozása és irányítása. 1983-tól az egyetemünkön tanuló külföldi hallgatók magyarnyelv-oktatását koordinálta. Ezekben az években fő kutatási területe az orvosi helyesírás volt, amely munka egy kiváló nagy orvosi helyesírási szótár megjelenésében csúcsosodott ki. A Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Helyesírási Albizottságának titkára volt.

Az egyetemen hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy modern gondolkodású, széles látókörű vezető került az intézet élére. Elindította a nyelvtanárok külföldi továbbképzését, a négy magyarországi orvosegyetem lektorátusaival történő kapcsolatfelvételt és együttműködést. Figyelemmel kísérte és támogatta minden egyes kolléga szakmai előmenetelét. Az egyetem vezetőségével, tanszékek és klinikák vezetőivel produktív és baráti kapcsolatot ápolt.

Emberséges, de szigorú, korrekt, kiegyensúlyozott, igazságos vezető volt. Mint beosztottak szerettük és tiszteltük. Emlékét szívünkben örökre megőrizzük. Fájdalommal búcsúzom a Semmelweis Egyetem – Szaknyelvi Intézet dolgozóinak nevében!

Tisztelt Tanár úr, kedves Gyula Isten vele!
Requiescat in pace!

Dr. Kovács Éva
A Szaknyelvi Intézet korábbi igazgatója (2009-2018)

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.