A II. Rekonstrukciós Nyiroksebészeti és Lymphologiai Szimpóziumot dr. Merkely Béla rektor, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója nyitotta meg. A klinikán – Magyarországon elsőként – 2022-ben indult el a Rekonstrukciós Nyiroksebészeti Profil, amely komplex nyiroksebészeti beavatkozásokat biztosít magas színvonalon. A nyiroködéma kutatás hazai és nemzetközi központjaként új kutatási irányokat nyithatunk a sebészeti és rehabilitációs technológiák fejlesztésében – hangsúlyozta beszédében a rektor. Mint emlékeztetett, a nyiroksebészeti műtéteknek egy része Magyarországon már ötven éve jelen volt Gloviczki Péter és Tasnádi Géza professzorok úttörő munkája révén.
Gloviczki professzor a Városmajori Klinikánkról indulva vált a legnagyobb karriert befutott magyar származású érsebésszé, és ezeket a műtéteket később a Mayo Klinikán honosította meg. Ma a róla elnevezett műtőben végezzük ezeket a beavatkozásokat, világszínvonalú technikai háttérrel
– emelte ki a rektor.
Hangsúlyozta, a szimpózium célja, hogy összehozza az ezen a területen dolgozó szakembereket, és közösen keressék a hatékonyabb együttműködés, az ellátás optimalizálásának lehetőségeit. A közös nemzetközi munka kapcsán elmondta, az egyetem akadémiai és klinikai kooperációban van a bécsi Göttlicher Heiland kórházzal, ahol Európában legnagyobb esetszámban operálnak nyiroködémás betegeket.
Az esemény egyik szakmai különlegessége dr. Jean-Paul Belgardo, az Université libre de Bruxelles professzora által tartott workshop volt, amelyen infravörös kamerával mutatta be a felületes nyirokerek egészséges és patológiás megjelenését, továbbá képalkotó eszközökkel igazolta a Semmelweis Egyetem Nyiroksebészeti Profiljában végzett egy korábbi nyiroködémás rekonstrukciós műtét hatásosságát.
A nemzetközi szekció elején dr. Sótonyi Péter, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Érsebészeti és Endovaszkuláris Tanszékének professzora mutatta be az első előadót, dr. Gloviczki Péter Semmelweis Budapest Award díjas világhírű érsebészt, az amerikai Mayo Klinika professor emeritusát. Dr. Gloviczki Péter előadásában a bőr alatti szövetekben folyadékfelhalmozódással, gyulladással és fibrózissal járó krónikus állapot, a nyiroködéma diagnosztizálásának és kezelésének kihívásait ismertette. A professzor bemutatta a betegség kialakulásának okait, és felhívta a figyelmet a korai beavatkozás jelentőségére. Beszélt arról, hogy a diagnosztikai módszerek a fizikális vizsgálatokon túl olyan fejlett képalkotó eljárásokra is kiterjednek, mint az indocianinzöld lymphograpgia, ultramagas frekvenciájú ultrahang vagy a mágneses rezonanciás (MR) lymphangiográfia. A képalkotó technikák jelentős fejlődésen mentek keresztül, így segítségükkel ma már egy korábbi, pontos diagnózis és effektív terápiás terv felállítása lehetséges.
„A nyiroködéma diagnosztikájának a leggyakrabban alkalmazott képalkotó módszere a nyirok szcintigráfia. Ez a Nemzetközi Lymphologiai Társaság közelmúltban elfogadott konszenzusa szerint is az egyik elsőként választandó módszer, azonban a technikai fejlődésnek köszönhetően egyéb, bizonyos tekintetben szenzitívebb modalitások is rendelkezésre állnak” – hangsúlyozta.
Hozzátette, a bizonytalan diagnózisok esetén vagy a műtéti terv felállításához különösen fontosak a fejlett képalkotó eljárások – a szcintigráfián túl például az ultramagas frekvenciájú ultrahang és az infravörös fluoreszcenciás képalkotás – alkalmazása is. Ezek az eszközök részletes betekintést engednek a nyirokrendszer működési zavaraiba, ami lehetővé teszi a személyre szabott beavatkozásokat. Ezek a modalitások Semmelweis Egyetemen is rendelkezésre állnak. A nyirok-mikrosebészet fejlődése kapcsán a professzor kiemelte a nyirokér bypass és a nyirokcsomó-átültetés, mint a korai, illetve késői stádiumú nyiroködéma kezelésének lehetőségeit. Olyan páciensek esetén, akik nem reagálnak a hagyományos kezelésre, és akiknél a mikrosebészet sem lehetséges, a szövetcsökkentő módszereket, például a zsírleszívást javasolta.
A szimpózium előadásai betekintést nyújtottak a nyiroködéma diagnosztikájának, kezelésének és kutatásának legújabb eredményeibe. A nemzetközi előadások között dr. Joon Pio Hong, a szöuli Asan Medical Center professzora (University of Ulsan College of Medicine) a nyiroksebészeti innovációkról beszélt, míg dr. Manuel Cornely, a német LY. SEARCH gGmbH tudományos igazgatója a sebészeti lymphologia (lymphoedema, lipoedema) terápiás lehetőségeit mutatta be. Dr. Chieh-Han John Tzou, a bécsi Göttlicher Heiland Krankenhaus (Hospital of Divine Saviour) plasztikai és rekonstruktív sebészeti osztályának vezetője és a Sigmund Freud Egyetem docense a nyiroksebészeti döntéshozatal folyamatát elemezte.
A magyar szekcióban dr. Boros Erzsébet, a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának osztályvezető főorvosa a nyiroködémás betegek komplex rehabilitációját mutatta be, dr. Rédling Marianna, a Dél-pesti Centrumkórház lymphológiai szakrendelésének vezetője a primer nyiroködéma kezelésének új irányairól beszélt. Dr. Szolnoky Győző, a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikájának osztályvezető főorvosa a kézi nyirokdrenázs hatékonyságát vitatta meg, míg dr. Jakus Zoltán, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének egyetemi docense a nyirokrendszer szervspecifikus funkcióit ismertette. Dr. Mohos Balázs, a szimpózium főszervezője a rekonstruktív nyiroksebészet magyarországi bevezetéséről adott átfogó képet.
Dr. Mohos Balázs, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika szakorvosa, a bécsi Göttlicher Heiland Krankenhaus korábbi munkatársa honlapunknak kiemelte, a városmajori klinikán 2022-től indult a Nyiroksebészeti Profil, ahol a legmodernebb technikai felszereltséggel rutinszerűen, hetente végeznek 5-6 órás rekonstrukciós nyirokműtéteket, amelyek Európában is csak néhány nagyobb centrumban elérhetők. Hozzátette, műtéti beavatkozást csak a megfelelő konzervatív terápiára (kompressziós-, mozgásterápia) ráépítve lehet felajánlani a pácienseknek. A nyiroködéma hatékony kezelése és a kórkép jobb megértése érdekében a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetében dr. Jakus Zoltán egyetemi docenssel együttműködésben létrehozott humán biobank világszerte is ritkaságnak számít. Ebben a különleges biobankban alapkutatásokhoz felhasználható, értékes szövetmintákat gyűjtenek és őriznek anonim módon, amely egyedülálló lehetőséget kínál a nyirokrendszeri betegségek mélyebb tanulmányozására. A programhoz nemrégiben a bécsi Göttlicher Heiland kórház munkacsoportja is csatlakozott, melynek keretében a mintákat és az online adatgyűjtés eredményeit is megosztják egymással.
Dr. Csizmadia Balázs / Tasnádi Róbert
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.