Döntött a szenátus a Neumann János Adattudományi Intézet létrehozásáról december 1-jével, amely keretében közös kutatásokat folytat majd a Nobel-díjjal elismert dr. Krausz Ferenc által vezetett Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) és a Semmelweis Egyetem. A közvetlen rektori irányítás alatt álló oktatási-kutatási szervezeti egységként létrejövő intézetnek öt kutatási fókusza lesz: molekuláris fenotipizálás; egészségügyi információkhoz kapcsolódó okozati összefüggések; egészségügyi adatok digitalizálása; mesterséges intelligencia; egészségügyi környezetelemzés. Az intézet küldetése az innovatív adattudományi megközelítés; az, hogy az új molekuláris ujjlenyomatvételi, profilalkotási technikát integrálja az egészségügyi adatkészletekbe, amely lehetővé teheti az emberi egészség átfogó értékelését, és a súlyos, krónikus állapotok felé vezető körülmények korai felismerését. Az együttműködés keretein belül az új intézetben folyó közös kutatások és tudományos eredmények megjelennek majd mind a CMF, mind a magyar felsőoktatási rendszer, elsősorban a Semmelweis Egyetem tudományos teljesítményében is. (A témáról hamarosan részletesebb cikkben is beszámolunk.)
A Szenátus elfogadta a rektor előző éves tevékenységéről szóló beszámolót. Ezt ismertetve dr. Merkely Béla hangsúlyozta: mindig szem előtt kell tartani a Semmelweis Egyetem vízióját, azt, hogy a világ legjobb 100 egyetem közé tartozzon az intézmény.
Ez semmi más célt nem szolgál, mint hogy Európa legkiválóbb orvosait és egészségügyi szakembereit képezzük, és az egészség és gyógyszeripari innováció motorja lehessünk a régióban. Évről évre egyre közelebb kerülünk a stratégiai célkitűzéseink megvalósításához, azt a korábban kitűzött célt, hogy Európa öt legkiválóbb gyógyító tudományokkal foglalkozó egyeteme közé kerüljön a Semmelweis, már sikerült elérni
– emelte ki a rektor.
A második rektori ciklus stratégiai céljainak megvalósulását ismertetve elmondta: a kurrikulumreform finomhangolása megtörtént, kimutathatóan előrelépett az egyetem tudományos szempontból, a betegellátásban pedig stabilan halad a portfólió teljessé tétele felé. Az egyetem legnagyobb értéke a humánerőforrása. Minden lépésünknél az egyik legfontosabb szempont a Semmelweis Polgárok anyagi és erkölcsi megbecsülése – fogalmazott a rektor. Ezzel összefüggésben szólt a bérfejlesztésekről, az életpályamodellek folytatásáról, a kiválóságot ösztönző díjakról és kitüntetésekről, valamint a béren kívüli juttatásokról és a folyamatosan bővülő Családbarát Egyetem Programról.
Az infrastrukturális fejlesztésekre kitérve kiemelte: rekord év lesz 2025, több mint 50 milliárd forint jut erre a területre. Hangsúlyozta a kommunikáció fontosságát is, kitérve arra, hogy komoly hangsúlyt fektet a belső kommunikációra, amellyel kapcsolatban új struktúra alakult, és az egyetem tartja vezető szerepét a lakossági tájékoztatásban.
Elmondta, hogy a közfeladatfinanszírozási szerződés minden indikátorát sikeresen teljesítette az egyetem, a hallgatói létszám nő, ahogy a tudományos közlemények idézettsége és a highly cited közlemények száma is.
Elfogadták a szenátorok azt az előterjesztést, amely szerint a Zágrábi úti sporttelep egy futsal munkacsarnokkal bővülhet a Magyar Labdarúgó Szövetséggel és az ELTE 2008 Versenysport SE-vel együttműködésben. A kivitelező és egyben a beruházás finanszírozója 1 150 millió Ft összegben az MLSZ, és a futsal csarnok elkészültét követően a tulajdonosa az egyetemet fenntartó Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány lesz. A futsal csarnokot az egyetem fogja üzemeltetni saját sport céljaira azzal, hogy az ELTE mint gesztor sportszervezet meghatározott idősávokban térítésmentesen használhatja a pályát. Az ilyen módon ingyenesen kapott sportlétesítmény jelentősen javítja az egyetem sportinfrastruktúráját, ezzel csökkentve az egyetemi sportot szolgáló bérelt kapacitásokat és az ezekből adódó költségeket is.
Módosult az SZMSZ felvételi szabályzatot tartalmazó része két ponton, ami érinti az Egészségügyi Közszolgálati Kar (EKK) Egészségügyi Menedzser Központjának jövő tavaszi félévben induló integrált szociális szolgáltatási menedzsment mesterképzési szakját, továbbá pontosították az egészségügyi menedzser mesterképzés felvételijével kapcsolatos irányadó szabályokat is. Elfogadták az EKK Mentálhigiéné Intézet munkahelyi mentálhigiéné szakirányú továbbképzési szak mintatantervének módosítását is, amely értelmében még gyakorlatorientáltabbá válik az első alkalommal múlt tanévben elindult képzés.
Megszavazták a Szellemitulajdon-kezelési Szabályzat módosításáról szóló előterjesztést, amelyet a Semmelweis Technológiai Transzfer Központ Zrt. (TTC) létrehozása, és a TTC kizárólagos hasznosítási jogait biztosító keretrendszer kialakítása tett szükségessé. A módosítás kitér arra is, hogy a TTC vezérigazgatója az Egyetemi Innovációs Bizottság tagja lesz.
A szenátorok aktuális vezetői, valamint kutatói pályázatokat is véleményeztek.
Dobozi Pálma
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.