A Semmelweis Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa első ízben szervezett InterUni konferenciát az Elméleti Orvostudományi Központban (EOK) azzal a céllal, hogy összehozza az orvostudomány területén kutató, de nem feltétlen az orvostudományi képzésben résztvevő társegyetemek hallgatóit, megismertetve ezzel a különböző álláspontokat, megközelítési módokat.

Nyitóbeszédében dr. Merkely Béla rektor úgy fogalmazott: „egyetlen korszakalkotó ötlet sem állhat saját magában: a legnagyobb tudományos vívmányok, a leghatásosabb gyógymódok és úttörő kutatások mind tudományterületeket, sőt, országhatárokat átívelő együttműködés keretében születnek meg”. Kitért rá, hogy a technika előrehaladásával, az ismeretek bővülésével minden tudományterület újabb és újabb elágazásokhoz érkezik, melyek mentén új és új szakterületek jönnek létre. Épp azért fontos az együttműködés, hogy a különböző területek képviselői erejüket egyesítve, közösen dolgozzanak a betegekért – mindegy ugyanis, mire specializálódunk, mindannyiunk munkájának lényege, hogy még hatékonyabban gyógyíthassuk pácienseinket – szögezte le. Hangsúlyozta, hogy rektorként fontosnak tartja, hogy a hallgatók minél hamarabb megismerjék a csapatmunka fontosságát, és a lehető legkorábban gyakorlatot szerezzenek a gyógyításban és a tudományos kutatásban egyaránt. Előbbi célt szolgálja az immár második felvonásában járó kurrikulumreform, utóbbit pedig a hungarikumnak számító Tudományos Diákkör – sorolta. Felidézte, hogy maga is életreszóló élményekkel gazdagodott TDK-s évei alatt, később pedig a Tudományos Diákköri Tanács elnökeként. Dr. Merkely Béla kiemelte, az idén első alkalommal megrendezett InterUni konferencia célja, hogy még szorosabb kapcsolatot alakítson ki az egyes tudományágak képviselői között.

Dr. Szijártó Attila, a Tudományos Diákköri Tanács elnöke, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) igazgatója ünnepi beszédében kiemelte, a rendezvényt életre hívó alapgondolat az volt, hogy az orvostudomány területén kutató, de nem orvostudományi képzésben résztvevő társegyetemek jobban megismerhessék egymás munkáit, lehetőséget adva jövőbeli közös kutatások elindításához. „E rendezvény nem csupán egy formális találkozó, hanem lehetőség arra, hogy a tudományok határok nélküli erejét kihasználva közösen dolgozhassunk az orvostudomány jövőéért, a betegek jobb ellátásáért és az egészségügy fejlesztéséért” – fogalmazott. A különböző háttérből és perspektívából származó tudományos megközelítések éppen abban segítenek, hogy új utakat találjunk a kihívások megoldására – fűzte hozzá. Az elnök reményét fejezet ki, hogy a rendezvény egymás megismerésén túl lehetőséget biztosít egy hosszú távú eredményes partnerségre is. Köszönetét fejezte ki az esemény létrejöttét biztosító támogatóknak is.

Galéria

5kép

Béres Marcell, a Béres Gyógyszergyár elnöke nyitó beszédében a fiatalok inspiráló összekapcsolásának és a jövőbe mutató új kapcsolatok, eredmények megalapozásának fontosságáról beszélt. Kíváncsiság, kitartás és bizalom – e három tulajdonság a siker kulcsa, mely a Béres családot is összeköti – emelte ki.

Az egésznapos rendezvény során 43 előadást hallgathattak meg a tudomány iránt érdeklődő résztvevők, összesen hat szekcióban. Szó volt a mesterséges intelligenciáról és robotokról az egészségügyben, a méréstechnológiai fejlesztésekről, a pszichológia szerepéről az orvoslásban, népegészségtani és oktatásmódszertanról, továbbá pszichológiáról és jogról az egészségügyben.

Bódi Bernadett
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.