Nekrológ
Búcsúzunk Palitól, Palkótól, Bauer Tanár Úrtól, Papitól. Nem véletlenül sorolom ezeket a megszólításokat, hiszen aki találkozott vele tudja, hogy mennyire komplex személyiség volt. Életét családja, kutatói munkássága, töretlen kísérletezőkedve, tudásvágya és a megismerés öröme hatotta át. Kedves volt és bölcs, szigorú, de végtelenül türelmes. Kíváncsi és zseniális, karakán és önfeláldozó embert ismerhettünk meg személyében.
1971-ben szerzett vegyészmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Vegyészmérnöki Kar Élelmiszerkémiai és Biokémia Tanszékén. Az egyetem elvégzése után a az akkori Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) Biokémia Tanszékének egyetemi tanársegédje, 1982-ben adjunktusa majd 1997-ben docense lett.
Első kutatási témája a bakteriális makromolekula szintézis szabályozásának tanulmányozása volt, majd 1979-84-ig terjedő időszakban a primicin antibiotikum hatásmechanizmusának vizsgálatát tűzte ki célul és szerzett BME műszaki doktorátust biokémiából (1982).
1983 nagy mérföldkő volt számára: dr Ernest Kun (UCSF University of California, San Francisco, USA) munkacsoportjában kezdett dolgozni, először, mint visiting scientist, majd assistant professor és később, mint visiting associate professor. Dr Ernest Kun professzorral való termékeny munkakapcsolata, és barátsága során a sejtmagi PARP enzim biokémiáját kutatta, továbbá innovatív tevékenységének köszönhetően alapító tagja lett az Octamer Research Foundationnak, mint Head of the Molecular Biology Section, mely alapítvány célul tűzte ki a sejtmagi PARP enzim inhibítorok hatásmechanizmusának feltárását és fejlesztését (a céget a SANOFI 2005-ben felvásárolta). A modern molekuláris biokémia iránti elkötelezettségét UCSF University-n (San Francisco, USA) eltöltött 10 kutatóév még tovább fokozta. Hazatérve kutatási témáját sikeresen meghonosította majd kibővítette a sejtpusztulás, az apoptózis és a nekroptózis folyamatainak elemzésével kooperációban dr Kopper László (az akkori SOTE II. Pathológiai Intézet) munkacsoportjával, valamint dr. Krajcsi Péterrel együttműködve. A PARP inhibitorok stressz kivédő hatását dr. Galiba Gábor munkacsoportjával kooperálva (Magyar Tudományos Akadémia, Agrártudományi Kutatóközpont – MTA ATK, Martonvásár) elemezte.
1996-ban a BME-n PhD-fokozatot szerzett biokémiából, ezt követően Széchenyi professzori ösztöndíjas lett. Munkásságát 60 referált közlemény, 4 könyvrészlet, 6 egyetemi jegyzet, 5 szabadalom kísérte.
Magyar és angol nyelven egyaránt oktatott, 1983 óta tantermi előadásokat tartott szerves kémia és molekuláris biokémia tárgykörökből, majd 2003-ban biokémiából habilitált egyetemünkön.
A hallgatók kutatásba történő bevonása mindig szívügye volt. A Tudományos Diákköri Konferenciákon számos TDK hallgató ért el vezetésével I., II., III. helyezéseket. Magas színvonalú oktatási tevékenységének elismeréseképpen 2001-ben kiváló TDK nevelő díjat kapott. Egyetemünkön eltöltött 50 éve alatt szakmai igényességgel, segítőkészséggel és nyitottsággal generációkat tanított a biokémia szeretetére és a kutatás fontosságára. Hatalmas olvasottságával, alaposságával alapvetően járult hozzá tanszékünk profiljához. Olyan kolléga volt, akihez a legváltozatosabb témákban lehetett szakmai tanácsért fordulni: mindig szívesen segített, és tanácsai mindig helytállónak bizonyultak.
Drága Palikám, szeretett munkatársam, barátom! A sorok írójaként köszönöm, hogy melletted lettem kutató, köszönöm a közös beszélgetéseinket szakmáról, művészetről, életről. Köszönjük, hogy velünk voltál, emléked szeretettel megőrizzük.
Nyugodj békében!
Dr. Bak Judit, egyetemi adjunktus
Semmelweis Egyetem, Átalános Orvostudományi Kar, Biokémia Tanszék
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.