A HARTMANN-RICO Hungária Kft – Medicina szakmai különdíjat az idén a zsűri a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának ítélte oda. Az indoklás szerint az intézet a színvonalas betegellátás érdekében nagy hangsúlyt fektet az intézményi képzésben résztvevők szakmai fejlődésének és tudományos munkájának elősegítésére, országos és nemzetközi szintű képzést biztosítva az ott tanuló hallgatóknak. Az ország legjobban felszerelt rehabilitációs intézménye, széles spektrumban biztosítják a betegek testi-lelki rehabilitálását. A krónikus sebkezelést modern szemlélettel végzik, szakmai és emberi hozzáállásuk példaértékű.
A HARTMANN-RICO – Medicina egy további szakmai különdíja szintén a Semmelweis Egyetemé lett: az elismerésben a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) részesült. A klinika a betegellátás mellett az oktatás, a kutatás terén is eredményes, tudományos üléseik, szakmai rendezvényeik a graduális és posztgraduális képzés fontos részét képezik. Az intézmény 2023-ban az Európai Emésztőszervi Endoszkópos Társaság akkreditált oktató centrumává vált. Az országban elsőként náluk indult akkreditált képzés sztómaterápiás ápolók, nővérek számára. A kézhigiénés compliance érdekében nagy hangsúlyt fektetnek a dolgozók oktatására, csökkentve a fertőzések kockázatát, segítve a betegbiztonságot. A szakmai különdíjakhoz 1-1 millió forint értékű jutalom tartozik.
A Medicina évkönyv kiemelt támogatója, a SANOFI-Aventis Zrt. tizenkét éve alapított különdíjat a Kiváló Rezidens kategóriában a kiemelkedő teljesítményt nyújtó rezidenseknek. A zsűri értékelése alapján a díjat az idei évben két fiatal szakorvos-jelölt megosztva kapta. Egyikük, dr. Simon Judit, a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika radiológus rezidense. Egyetemi évei alatt demonstrátori és diákköri munkát is végzett, kari és országos TDK-konferencián I. helyezést ért el, az egyetem Kiváló Diákköröse díjat is elnyerte. A Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületében prevenciós előadásokat tartott, a seregélyesi gyermektáborban onkológiai betegséggel küzdő gyermekek egészségügyi felügyeletét látta el. 2023-ban védte meg PhD-értekezését, egy évet töltött a Harvard Egyetemhez tartozó Massachusetts General Hospitalban. Publikációinak összesített impact factora 211.
A Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság 2022-ben alapította meg a MAITT – Medicina Kiváló Aneszteziológiai Szakasszisztens díjat is, amelyhez 500 ezer forint jutalom jár. A zsűri értékelés alapján a díjat Silló-Pál Enikő, a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Perioperativ Betegellátó Intézet aneszteziológiai szakasszisztense kapta. 37 éve dolgozik az egészségügyben, 26 esztendőt aneszteziológus szakasszisztensként, az aneszteziológiai szakasszisztensképzésben oktatóként is részt vesz, emellett hazai kongresszusokon tartott szakmai előadásokat. Az egyetem Központi Aneszteziológiai Intézetének szervezésében aktívan részt vett, és tizenkét munkahely humánerőforrás-optimalizálását látta el közel egy évtizeden keresztül.
A Medicina projekt szakmai partnere a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság öt éve alapította meg Az Év Medikusa díjat, amelyhez 500 ezer forint összegű jutalom tartozik. A zsűri értékelése alapján a díjat Koós Gábor, a Semmelweis Egyetem hallgatója, a Hallgatói Önkormányzat oktatási alelnöke nyerte el. Koós Gábor tanulmányai mellett kiemelkedő szakmai és közéleti munkát végez. A mesterséges intelligenciáról (MI) írt esszéjében a digitális eszközök és rendszerek használatának fontosságára fókuszált. Úgy látja, hogy a Semmelweis Medical AI Innovációs Kihívás kezdeményezés segítheti az egészségügyi szakembereket a digitális fejlődéshez való alkalmazkodásban. Bemutatta, hogy az MI- és a hackathon-alapú képzési program innovatív, bár a technológiai megoldások – mint a Google AutoML – már ismertek.
A Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság 2022-ben alapította meg Az Év Fogorvostan-hallgatója díjat, melyet idén Leskó Eszter Rózsa, a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karának negyedik éves hallgatója nyert el. A Magyar Fogorvostanhallgatók Egyesülete tagja, részt vesz prevenciós és szűrőprogramokon, így az Egészségpart Balatonon is. Pályamunkájában a szájegészség és az általános egészség közötti szoros kapcsolatot, kampányában a szájhigiénia elhanyagolásának következményeit mutatta be, és azt is, hogyan előzhetők meg egyszerűen a komolyabb betegségek.
A Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság 2023-ban alapította meg Az Év Fogorvosi PhD-hallgatója díjat a Semmelweis Egyetem Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet és a Mindent Ment Fogászati Rendelők hálózat támogatásával. A díjhoz 500 ezer forint összegű jutalom tartozik. A zsűri értékelése alapján díjat dr. Mózes Adél Eszter, a Semmelweis Egyetem Transzlációs Medicina Központ PhD-hallgatója nyerte el. Pályázati anyagát a zsűri egyöntetűen támogatta. Világosan érvelt amellett, hogy az annotáció az oktatási rendszer szerves részévé váljon, mivel jelentősen hozzájárul a hallgatók mélyebb tudásához és a tananyag elsajátításának hatékonyságához, ezáltal fokozva az oktatás minőségét és a diákok tanulási élményét.
Tasnádi Róbert
Kép forrása: Magyar Kórházszövetség
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.