Megjelent a ShanghaiRanking 2024-es szakterületi listája, a Global Ranking of Academic Subjects. Ez öt fő tudományterületen (Natural Sciences, Engineering, Life Sciences, Medical Sciences, Social Sciences) belül 55 különböző listán rangsorolja az intézményeket.
A Semmelweis Egyetem mind hét, tevékenységi területe szerint releváns szakrangsorban a legelőkelőbb helyen szereplő magyar egyetemmé vált. Gyógyszerésztudomány (Pharmacy & Pharmaceutical Sciences) terén tavalyi helyezéséhez képest jelentősen javított az intézmény, így a top 100-ba került. Az első helyen a Harvard Egyetem áll, amelyet a kínai Peking Union Medical College és az olasz Nápolyi II. Frigyes Egyetem követ. A Szegedi Tudományegyetem a 301-400., míg a Debreceni Egyetem a 401-500. pozícióban található.
Orvostudomány (Clinical Medicine) terén a Semmelweis továbbra is stabilan őrzi a helyét a legjobb 200 egyetem között. Ezt a listát is a Harvard Egyetem vezeti, melyet a University of California, San Francisco és a University of Pennsylvania követ. Magyar egyetemek között a Szegedi Tudományegyetem került még fel a listára a 201-300. helyre.
Ugyancsak megőrizte helyét az egyetem a legjobb 300 között fogorvostudomány (Dentistry & Oral Sciences) terén. Ezt a listát is egy amerikai egyetem, a University of Michigan-Ann Arbor vezeti, melyet a brit King’s College London és a Washingtoni Egyetem követ. A Szegedi Tudományegyetem a Semmelweis-hez hasonlóan a top 300-ban található.
Orvosi technológia (Medical Technology) terén tavalyhoz hasonlóan ismét a 300 legjobb között szerepel a Semmelweis – ezt a listát a Harvard Egyetem, a Stanford Egyetem és a Johns Hopkins Egyetem vezetik, más magyar felsőoktatási intézmény nem ért el rajta helyezést.
A Semmelweisnek több szakterületi rangsorban sikerült előrelépnie: egy kategóriát javított humánbiológia (Human Biological Sciences), két kategóriát pedig biológia (Biological Sciences) terén is, így immár mindkettőben a top 300-ban szerepel. Mindkét listát a Harvard Egyetem vezeti, míg előbbin magyar egyetemek közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 301-400., a Debreceni Egyetem pedig a 401-500. pozícióban található; utóbbin a Szegedi Tudományegyetem a top 300-ba, a Pécsi Tudományegyetem pedig a top 500-ba került.
Közegészségügy (Public Health) rangsorba idén másodjára került be a Semmelweis, ezúttal a top 500-ba. Ezt a listát is a Harvard Egyetem vezeti, melyet két brit egyetem, a London School of Hygiene & Tropical Medicine, valamint a University College London követ.
„A Semmelweis Egyetem továbbra is Magyarország és a régió vezető felsőoktatási intézménye, mely orvos- és egészségtudományi szakegyetemként az egész világon egyedülállónak számít. Szakterületei többségében régiós szinten is a legelőkelőbb helyen szerepel: gyógyszerésztudomány terén a legjobb kelet-közép-európai egyetem, míg orvostudomány, fogorvostudomány, orvosi technológia, biológia, humánbiológia terén holtversenyben a legelőrébb rangsorolt egyetem a régióban” – fogalmazott a rektor.
A rektor hozzátette:
Hatalmas büszkeség hogy egyetemünk olyan hihetetlenül gyorsan fejlődő és kompetitív területen tudott előrelépni és a világ legjobb 100 egyeteme közé kerülni, mint a gyógyszerésztudomány. Ebben szerepet játszhat a tavaly megalakult Farmakológiai és Gyógyszerkutatás-fejlesztési Központunk, amely karokon átívelve hangolja össze a farmakológia oktatását, valamint teszi még hatékonyabbá a kutatás-fejlesztést a területen. Biztos vagyok benne, hogy a központtal a jövőben csak még kiválóbb eredményeket fogunk majd elérni”. A rektor úgy vélte: ez az újabb rangsor is bizonyítja, hogy a Semmelweis Egyetem igazi tudáscentrum, melynek kiválóságát az oktatás, betegellátás, kutatás-innováció hármasa, a transzlációs szemlélet és a nemzetköziesség adja
– fogalmazott dr. Merkely Béla.
A ShanghaiRanking szaklistáinak módszertana idén jelentősen átalakul, új indikátorként bekerült az ún. World-Class Faculty, amely a legjelentősebb kutatók hozzájárulásait tartalmazza; valamint a World-Class Output, amely a nagy presztízsű közleményeket és díjakat veszi számba. Emellett számos korábbi indikátor súlyozása is megváltozott.
Szabó Ádám
Fotó: Ancsin Gábor
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.