Az Amerikai Magyar Orvosszövetség, a New York-i Liszt Intézet, valamint a Semmelweis Egyetem szervezésében a konferencián levetítették Koltai Lajos Oscar-díjra jelölt Semmelweis című filmjét. A bemutató előtt köszöntőt mondott dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, dr. Gloviczki Péter a Mayo Klinika orvosa, a Semmelweis Egyetem díszdoktora, valamint dr. Palotai Csenge, a New York-i Liszt Intézet igazgatója.
Ez a film emlékeztet minket arra, hogy Semmelweis Ignác hagyatéka ma is élő valóság. Mindannyian tanulhatunk tőle: a kíváncsiságot, az elszántságot és az emberi élet iránti tiszteletet
– mondta dr. Merkely Béla köszöntőjében. A rektor emlékeztetett, hogy 2023 legnézettebb magyar filmjét a Semmelweisről elnevezett egyetem épületeiben forgatták, és a magyarországi ősbemutatót is itt tartották. Hangsúlyozta, hogy Semmelweis alakja azért is meghatározó, mert nem csupán egy tudós volt, hanem egy olyan orvos, akinek munkássága máig meghatározza az orvostudományt és az emberi élet védelméért folytatott küzdelmet.
Semmelweis Ignác a világ egyik legismertebb orvosa, az anyák megmentője. Alapvető feltételezését a kézhigiénia bevezetésével, azaz a klórmeszes kézmosással igazolta. A fertőzésmegelőzés érdekében tett felfedezése immár több mint 170 éve az első legfontosabb lépés a szülőszobákban és a műtétek előtt. Dr. Merkely Béla rámutatott: nincsen olyan kurrikulum, amelyben ne oktatnák Semmelweis klórvizes kézmosását, és nincs ma olyan műtét, amely ne Semmelweises kézmosással kezdődne.
A mai és leendő orvosoknak is alapvető üzenetet hordoz Koltai Lajos filmje, ami bemutatja Semmelweis Ignác örökségét komoly rangot kiharcolva magának a magyar orvostudomány nemzetközi elismerésében – szólt dr. Merkely Béla köszöntőjében. A Semmelweis Egyetemnek – mint Európa egyik legjobb orvos- és egészségtudományi egyetemének – legfőbb feladata ennek a magyar szellemi örökségnek az ápolása és hirdetése.
Az 55. alkalommal megrendezett találkozó témaköre, tudományos programja szempontjából kiemelt relevanciával bírt a magyar orvostudomány úttörő alakjáról, Semmelweis Ignácról szóló film bemutatása, aki az akadályok ellenére a végsőkig a betegellátás fejlesztése, a betegek érdekei mellett kötelezte el magát.
Az Amerikai Magyar Orvosszövetség önkéntes szervezet, amely magyar származású orvosokból és tudósokból áll. Célja, hogy egyesítse az Észak-Amerikában és Magyarországon élő orvosokat és tudósokat, valamint szakmai kapcsolatokat építsen ki orvosi társaságokkal, egyetemekkel és intézményekkel, elősegítve az orvosi oktatás fejlődését ösztöndíjak és csereprogramok révén. A partnerség több mint 300 magyar orvostanhallgatónak adott lehetőséget arra, hogy gyakornoki idejüket az Egyesült Államokban töltsék el. A Semmelweis Egyetem 2015-ben csatlakozott az együttműködéshez.
A konferencia tudományos programjában olyan témákat érintettek, mint például a szülészet-nőgyógyászat, az orvosképzés, a szív- és érgyógyászat, az ortopédia vagy épp az ideggyógyászat. Dr. Pop Marcel nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgató az orvosképzésről szóló szekcióban tartott előadásában bemutatta a Semmelweis Egyetem részvételét az Európai Egyetemi Szövetségek kezdeményezésben, valamint a EuniWell #Research projekt eredményeit. Ismertette, hogy a projekt célja egy közös Kutatási és Innovációs (R&I) Stratégiai Keretrendszer létrehozása volt, amely az európai jólléti kihívásokra ad választ az európai egyetemi szövetségek szintjén létrehozott kutatási ökoszisztémával. Hangsúlyozta, hogy a HMAA és a EUniWell közötti együttműködés jelentős előnyökkel járhat az oktatás, a kutatás és az egészségügy területén. Az innováció és kutatás terén folytatott közös munka révén a HMAA hozzáférhetne a EUniWell jólléti és egészségtudományi szakértelméhez, lehetőséget adva a közös orvosi kutatási projektek megvalósítására, különösen olyan területeken, mint a közegészségügy, a mentális egészség és az egészségügyi technológia.
Keresztes Eszter
Fotó: Szepesi Dóra – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.