A Szenior Akadémia 11. évadának második előadását dr. Hacki Tamás, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika címzetes egyetemi tanára tartotta. Az előadásban szó esett az időskori nyelési zavar hátteréről, kiváltó okairól és súlyos következményeiről, valamint a megelőzés és a kezelés lehetőségeiről is.
Dr. Hacki Tamás előadásában elmondta, szűkebb szakterülete, a foniátria a fül-orr-gégészet egy bizonyos területének, a garat és a gége funkciózavaraival foglalkozik, ide tartozik a hangképzés, az artikuláció és a nyelés. Mint kifejtette, azért választotta előadása témájának az időskori nyelési zavart, mert nagyon sok embert érint, de nem eléggé ismert: a megelőzését és a kezelését is érdemes minél többekhez eljuttatni. Kiemelte, hogy a sok esetben halált okozó időskori tüdőgyulladás egyik oka is lehet a rendszeres félrenyelés.
 

 

Az időskori nyelési zavarról elmondta, hogy a nyelésben résztvevő struktúrák öregedésére és esetenként más betegségek hatására vezethető vissza, és életveszélyes komplikációkkal jár együtt. A kutatások szerint a 65 év feletti korosztály legalább 10-30 százalékánál fordul elő nyelési zavar, ez a szám előrehaladott demenciában szenvedők vagy stroke-on átesett pácienseknél legalább 50 százalék – ismertette. Dr. Hacki Tamás áttekintette a nyelési zavar hátterében álló neurális, hormonális és organikus-strukturális változásokat, valamint részletesen szólt a következményeiről és a lehetséges komplikációkról is. Bemutatta a nyelési zavar esetén alkalmazható terápiás lehetőségeket, eljárásokat, és gyakorlati tanácsokat is megfogalmazott az érintettek számára.

Dr. Hacki Tamás 1968-ban szerzett diplomát a Budapesti Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán, ezután fül-orr-gégészetből és foniátriából szerzett szakvizsgát. 1986-tól hat évig a hannoveri orvosi egyetemen tanított, majd a Regensburgi Egyetem Orvostudományi Karán kapott professzori kinevezést. Az itteni klinika foniátriai és gyermekaudiológiai osztálya, a hozzá kapcsolódó logopédusképző intézet, valamint egy hang- és nyelésbetegeket kezelő rehabilitációs osztály alapítója. Füttyművészként az 1962-es Ki mit tud? győzteseként vált ismertté, több országban jelentek meg lemezei. Nyugalomba vonulása óta Budapesten dolgozik a betegellátásban és az oktatásban.

Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem