A Fiatal Gyermekgyógyászok Konferenciáján díjazták őket a legjobb szakmai előadásokért.

Minden korábbinál több, közel 120 szakmai előadással, ingyenes, a gyakorlati diagnosztikai és terápiás készségek fejlesztését célzó workshopokkal és mintegy 300 résztvevővel zajlott a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája által immár 22. alkalommal megszervezett Fiatal Gyermekgyógyászok Konferenciája (FIGYEK) Kecskeméten, május 31. és június 2. között. A legfeljebb 40 éves, gyermekgyógyászat iránt érdeklődő orvostan- és PhD-hallgatók, rezidensek és szakorvosok szakmai fejlődését és tapasztalatszerzését célzó konferencián a szimpóziumok többsége a ritka betegségek témakörében zajlott, a szakmai előadások és a bemutatott poszterek pedig az előadók saját tapasztalatait megosztó esetleírások, TDK- és PhD-tanulmányok voltak, amelyeket tematikus szekciókban mutattak be az érintettek – mondta honlapunknak dr. Czizek Zsófia, a Gyermekgyógyászati Klinika csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosa, az egyik főszervező.

„Mivel a ritka betegségek többsége gyerekkorban okoz tüneteket és ekkor diagnosztizálják, így elengedhetetlen, hogy a fiatalok megismerkedjenek a betegségcsoporthoz tartozó diagnosztikus és terápiás lehetőségekkel” – mondta dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem rektorhelyettese, a Klinikai Központ elnöke, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.

A FIGYEK hagyományaihoz híven a tematikus és a poszterszekciók legjobb előadóit idén is díjazták, összesen 29 díjat adtak át. A Semmelweis Egyetem Gyermekklinikáján tevékenykedő fiatal szakemberek 27 előadással vettek részt a konferencián, végül tizenegyen kaptak elismerést, de díjazták az Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika munkatársát is.

A szekciók legjobbnak tartott előadásaiért járó, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának 9 fődíjából ötöt az egyetem alább felsorolt szakembereinek ítéltek:

• Farkas Enikő, orvostanhallgató, Gyermekgyógyászati Klinika, Tűzoltó utcai részleg: Neonatológia, intenzív és sürgősségi ellátás szekció
  • Dr. Tróbert-Sipos Diána, rezidens, Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Infektológia szekció
  • Som Petra segédápoló, Gyermekgyógyászati Klinika, Tűzoltó utcai részleg: Hematológia szekció
  • Dr. Antal-Kónya Violetta, rezidens, PhD-hallgató Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Kardiológia és varia szekció
  • Dr. Antics Dorottya, PhD-hallgató Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Pulmonológia szekció

A különböző gyermekgyógyászati szakmai társaságok támogatásával odaítélt különdíjakat tekintve is eredményesen szerepeltek a Gyermekgyógyászati Klinika, és az Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika fiatal szakemberei.

A díjazottak névsorát ide kattintva olvashatja el

Dr. Mahdi Leina, szakorvos Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Neonatológia különdíj
Dr. Kossuth Laura, rezidens, Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Sürgősségi ellátás különdíj
Dr. Bojtár Zsüliet, szakorvos, Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Endokrinológia különdíj
Dr. Elekes Iringó, rezidens, Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Házi Gyermekorvosok Egyesülete különdíj 3. hely
Dr. Nagypál Petra, PhD-hallgató, Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Magyar Gyermekgasztroenterológiai Társaság különdíj 1. hely
Dr. Garai Réka rezidens, Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Magyar Gyermekgasztroenterológiai Társaság különdíj 2. hely
Dr. Antal-Kónya Violetta, rezidens Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg: Genetika különdíj

Dr. Kiss-Miki Renáta, Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika: Intenzív terápiás különdíj

„A Fiatal Gyermekgyógyászok Konferenciájának megalapítása klinikánk Tűzoltó utcai részlegéhez kötődik. Dr. Müller Judit volt az egyik kitalálója és megalapítója az idén XXII. alkalommal megrendezett tapasztalatcserének” – mondta dr. Szabó Attila. A FIGYEK első napján zajló interaktív workshopok tematikája az intenzív terápiás ellátástól kezdve a radiológiai alapokon keresztül egészen a szoptatási tanácsadásig terjedt. Emellett a résztvevők meghallgathatták Nora Karara, a YEAP (Young European Academy of Pediatrics) elnöke előadását a szakmai szervezet nyújtotta lehetőségekről.

A szakmai programokon való részvételt a szervezők azzal is szerették volna elősegíteni, hogy a kisgyermekesek számára foglalkozásokat és gyermekfelügyeletet szerveztek a Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Pető András Karának támogatásával. „Magyarországon a FIGYEK az első olyan orvosi szakmai fórum, amely a családos szakemberek igényeire is figyel” – hangsúlyozta dr. Csizek Zsófia. Az idén először ítélték oda az RMHC Családközpontú Ellátásért Díjat, két olyan szakembernek, akik előadásukban azt mutatták be, mit jelent napi munkájuk során a családközpontú ellátási modell.

Kiss Melinda Katalin
Fotó: Gyermekgyógyászati Klinika – Semmelweis Egyetem