Dr. Bitter István Az elmebántalmak gyógyíthatók (?!) című előadásában három kórképcsoportot mutatott be, a szorongásos és stresszel kapcsolatos pszichiátriai betegségekről és a depresszióról részletesen beszélt, a szkizofréniára pedig a gyógyíthatóság kérdése mentén tért ki.
Kiemelte, hogy a pszichiátriai betegségek a cukorbetegséghez és a magas vérnyomáshoz hasonlóan népbetegségnek számítanak, rendkívül gyakoriak. Mint mondta, a lakosság 25 százalékának van élete során diagnosztizálható szorongásos vagy stressz által kiváltott betegsége. A depresszió ennél kevesebb embert érint, mintegy 15-20 százalék azok aránya, akik legalább egy depressziós epizódot átélnek, egy év alatt ez kb. 7-10 százalék, ami azt jelenti, hogy Magyarországon 7-800 ezer embernek van egy év alatt diagnosztizálható depressziója – foglalta össze. Az előadásban kitért a szorongásos kórképek gyakoriságában megmutatkozó nemi különbségekre, a koronavírus-járvány után megnövekedett szorongásos esetek korosztályok közötti eloszlására is.
A szorongásos betegségek között szólt a különféle fóbiákról, kitérve az izolált fóbiákra is, a pánikrohamról és a pánikbetegségről, a generalizált szorongásról, a szeparációs szorongásról, és az akut és poszttraumás stressz zavarról is. A kezelési lehetőségeket bemutatva kitért a pszichoterápiás kezelésre, az ingerelárasztás módszerére, a virtuális valóság és az avatar-terápia által nyújtott lehetőségekre is.
Dr. Bitter István áttekintette a depresszió jellemző tüneteit is, a szomorú hangulattól és az érdeklődés, illetve az örömkészség elvesztésétől kezdve a jelentős testsúlycsökkenésen vagy –gyarapodáson, a csökkent vagy fokozott alváson, az értéktelenség érzésén, önvádon, bűntudaton, depressziós téveszméken át az életuntságig, és az öngyilkossági gondolatokig. Miután részletezte a diagnosztikai kritériumokat, a gyógyszeres kezelés lehetőségéről is beszélt. Egy esettanulmányon keresztül bemutatta egy fóbiás és depressziós beteg kezelésének történetét is. Összefoglalásképp úgy fogalmazott, hogy a hazai várható élettartam szignifikánsan növelhető lenne a leggyakoribb szomatikus betegségekhez (hipertónia, cukorbetegség, daganatos és mozgásszervi betegségek) társuló depresszió hatékony kezelésével, és e betegek életminőségét is jelentősen javítanák ezek a terápiák.
Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.