Dr. Varga Csaba Machiavelli A fejedelem című művéből kölcsönözte előadása mottóját: „Könnyű a gyógyítás a baj elején, noha nehéz a felismerés, míg az idő múltával, ha nem ismerik fel és nem gyógyítják, könnyű lesz a bajt megállapítani, de sokkalta nehezebb az egészséget helyreállítani.” Mint mondta, ez a 16. századból származó bölcsesség korán összefoglalta a sürgősségi betegellátás lényegét.
A sürgősségi betegellátás magyarországi előzményeire kitérve elmondta, a hazánkban az ún. franko-germán modell mentén alakult ki, 1948-ban létrejött az erős és jól szervezett mentőszolgálat, 1954-ben pedig hazánkban állt szolgálatba a világon az első rohamkocsi. Felidézte, hogy az oxyológus szakorvosképzés 1972-ben indult meg. Elmondta, hogy az első sürgősségi betegellátó osztály 1982-ben jött létre Nyíregyházán, 1995-ben alakult a Sürgősségi Betegellátó Osztályok Egyesülete, 2000-ben pedig Budapesten a Szent Imre Kórházban is létrejött ilyen osztály.
A sürgősségi orvostan alapelveit bemutatva dr. Varga Csaba kiemelte, a medicinának ez egy olyan ága, amely speciális tudásával és eszköztárával minden korcsoportban a megelőzéstől a diagnózis felállításán át az erősen időfüggő, hirtelen kialakuló vagy rövid időn belül tartós károsodást okozó testi betegségek, akut viselkedészavarok gyógyításával foglalkozik, függetlenül a páciensek egyéb alapbetegségeitől. Hangsúlyozta, hogy az időtényező rendkívül nagy szerepet játszik a betegellátás során. Mint elmondta, a betegségek széles spektruma jellemzi a sürgősségi ellátást: a banális panaszoktól kezdve megjelennek gyakori és ritka panaszokkal rendelkező páciensek, de az életet veszélyeztető panaszok is gyakran előfordulnak. A triázs, vagyis a betegek rizikó szerinti osztályozása mellett nagyon lényeges a kritikus gondolkodás és a széles szakmai tudás is – foglalta össze.
Dr. Varga Csaba előadásában beszélt még egyebek mellett a magyarországi sürgősségi fejlesztésekről, az általa vezetett, 2021-től önálló klinikaként működő Sürgősségi Orvostani Klinika indulásáról és működéséről, a munkájukat szabályozó jogi környezetről, a társklinikákkal és osztályokkal való együttműködéstől, a betegekkel és a kollégákkal való kommunikáció fontosságáról, valamint a geriártiai betegek sürgősségi ellátásáról.
Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.