„Két és fél éve várom ezt a percet, hogy 32. alkalommal köszönthessem Önöket a rendezvényen! Hihetetlenül nehéz időszak van mögöttünk, eddigi életünkben példa nélküli kihívásokkal találkozhattunk” – fogalmazott megnyitó beszédében Csetneki Julianna, a Magyar Ápolási Egyesület Szülésznői szekciójának elnöke, az esemény egyik főszervezője. Kiemelte: a koronavírus-járvány idején a szülésznők, védőnők és gyermekápolók is helytálltak, legyen szó a COVID-ellátásról, vagy a szülés előtt álló anyukák, a kismamák segítéséről. „Mindannyiótoktól azt hallottam, hogy ők a mieink. Velük nekünk kell foglalkoznunk. Ugyanezt tették a gyermekápolók a kórházakban, a védőnők a várandósgondozásban, a gyermekellátásban és az iskolákban is” – hívta fel a figyelmet.
Dr. Ács Nándor egyetemi tanár, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója a rendezvény fővédnöke, dr. Merkely Béla rektor nevében mondott köszöntőt. Ebben örömét fejezte ki, hogy a pandémiát követően ismét személyes részvétellel rendezhették meg az eseményt. „Néhány éve megtiszteltek azzal, hogy tiszteletbeli szülésznői címet adományoztak nekem, azóta is hatalmas örömmel és büszkeséggel gondolok rá, hogy méltónak találtak erre” – fogalmazott. „A Semmelweis Egyetem számára a szülésznők, védőnők és gyermekápolók képzése, valamint az abban dolgozó kollégák foglalkoztatása kiemelt jelentőségű” – húzta alá, hozzátéve: az intézmény névadója, Semmelweis Ignác nemcsak a magyar szülészet egyik megteremtője, de a szakma egyik nemzetközileg is legnagyobb egyénisége volt. Az igazgató felhívta a figyelmet: az egyetem két kara is kiemelt szerepet játszik a születéssel és újszülöttekkel kapcsolatos hivatásokban, hiszen nemcsak az Egészségtudományi Kar számít ezek egyik legnagyobb képzőhelyének, de az Általános Orvostudományi Kar is rengeteg kollégát foglalkoztat klinikáin. Ezt követően dr. Ács Nándor megemlékezett három, a közelmúltban elhunyt, a szülészet-nőgyógyászat terén kiemelkedő személyiségre: dr. Csákány M. György tiszteletbeli szülésznőre, a magyar családbarát szülészet hazai vezetőjére; dr. Rákóczi István tiszteletbeli szülésznőre, az elmúlt évtizedek egyik meghatározó szülészére, és dr. Miklós Mártára, a kecskeméti szülészet kiemelkedő alakjára.
Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos köszöntőjében felhívta a figyelmet a szakmai kapcsolatok építésének jelentőségére. A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban kiemelte: a nehézségek, kihívások és veszteségek mellett a nehéz idők össze is kovácsolták az embereket. „Megtanultunk együtt dolgozni, empatikusabban mint valaha. Az érintkezések módja is megváltozott, nem látogathatták a betegeket, így a kollégák kényszerültek helyettesíteni a családokat” – húzta alá, hozzátéve: a munkájuk, a segítő tekintetük rengeteg erőt, bátorságot jelentett a pácienseknek. Dr. Müller Cecília örömét fejezte ki, hogy a szülésznő és ápoló hallgatók nagy száma miatt az utánpótlás is biztosítva van.
„Nem túlzás azt mondani, hogy a védőnő, szülésznő és gyermekápoló hivatások valódi dream team-et, azaz szupercsapatot alkotnak, hiszen szoros társszakmai együttműködést valósítanak meg” – fogalmazott beszédében Bábiné Szottfried Gabriella az Országos Kórházi Főigazgatóság főigazgató helyettese. „Saját három gyermekem születése is azért volt szülésélmény, mert olyan szülésznőkkel, gyermekápolókkal voltam együtt ebben a folyamatban, akik végig kísértek és segítettek, amikor pedig egy nehéz ponthoz érkeztem, megadták azt a támogatást, amire szükségem volt” – tette hozzá. Felidézte az együttszülés tematikájának kidolgozását, valamint megemlékezett Hugonnai Vilmáról, az első magyar orvosnőről is, aki szülésznőként praktizált. Kiemelte: a szakma képviselői a várandóság tervezésétől kezdve fontos szereplői a születésnek, majd köszönetet mondott a jelenlévőknek a koronavírus-járvány ideje alatt tanúsított helytállásukért.
Gitidiszné Gyetván Krisztina, a Magyar Védőnők Egyesületének frissen kinevezett elnöke köszöntőjében kiemelte: május 5-e a szülésznők világnapja, ez a hivatás pedig nagy társadalmi megbecsüléssel jár. „A szülésznő nem csak a társadalom, de az édesanya, az édesapa és a családtagok számára is kivételes személy, aki a szülő nő életének egyik legszebb és egyben legnehezebb pillanatán segíti át a családot” – tette hozzá. Külön kiemelte a védőnők munkáját, akik a várandósság során, valamint a szülést követően játszanak fontos szerepet. A gyermekápolókról elmondta: a gyermek megbetegedése esetén ők jelentik a biztos pontot a szülőknek, és meghatározó a szerepük az első életévekben is. „Hozzáállásunk, szaktudásunk rendkívül fontos, hiszen kezünkben van a jövő generáció sorsa. A szakmánk, hivatásunk egységére különösen nagy szükség van manapság. Tanuljunk egymástól, építsük a közös kapcsolatokat!” – hívta fel a figyelmet.
Bugarszki Miklós, a Magyar Ápolási Egyesület alelnöke kiemelte: a szakma képviselőinek életében két nevezetes dátum van az évben: a védőnői, szülésznői, gyermekápolói konferencia, amit hagyományosan novemberben rendeznek meg, valamint a nyár eleji országos szülésznői konferencia – sajnos a pandémia miatt ezekre nem kerülhetett sor. Visszaemlékezett az elmúlt időszakban átélt kihívásokra és nehézségekre is. „Nagyon sokat tanultuk, ezeket az új ismereteket pedig alkalmazni tudjuk majd a jövőben a betegeink ellátásában” – tette hozzá. Megköszönte nemcsak kollégái helytállását, de a szervezők és résztvevők munkáját is, akik lehetővé tették az esemény megrendezését.
A XXXII. Védőnő-Szülésznő-Gyermekápoló Konferencia és Szülésznő-Gyermekápoló Szakmai Napon a résztvevők három főreferátumot és egy referátumot, összesen 16 előadást hallgathattak meg a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömbjében. Dr. Ács Nándor egyetemi tanár, klinikaigazgató az anya- és csecsemő ellátás új WHO irányelvéről tartott prezentációt. Dr. Szabó Miklós, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára, a Neonatológiai Tanszéki Csoport vezetője a COVID-19 magzati és újszülöttkori kockázatairól és következményeiről adott elő. Dr. Betlehem József, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára, intézetigazgatója, általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettes előadásában beszámolt az egészségtudományi képzések, különös tekintettel a szülésznő képzés aktualitásairól és kihívásairól. Dr. Pap Károly, a Szabolcs-Szatmár-Bereg-Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Jósa András Kórháza osztályvezető főorvosa referátumában a szülésznő képzésről és továbbképzésről adott áttekintést.
Szabó Ádám
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.