Felfázás során baktériumok tapadnak meg és szaporodnak el a húgyhólyag nyálkahártyáján. A kórkép azért fordul elő leginkább nőknél, mert az ő húgycsövük sokkal rövidebb, így a húgycsőnyílás környezetének baktériumai, akár a bőrről, akár a hüvely vagy a végbél felől könnyebben feljutnak a húgyhólyagba – ismertette dr. Bánfi Gergely, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának egyetemi adjunktusa. Hozzátette: gombák elvétve, vírusok pedig sohasem okoznak hólyaghurutot, ezért annak kezelésében a kórokozó baktériumokat elpusztító szerek alkalmazására van szükség. A betegség klasszikus tünete a gyakori vizelési inger, a fájdalmas ürítés vagy akár a véres vizelet.
A felfázást döntő többségében a bőrfelületen előforduló baktériumok, közülük is leggyakrabban a bélrendszerben, az emésztésben nélkülözhetetlen szereppel bíró Escherichia coli (rövidebben: coli) okozza. Tévedés azonban azt gondolni, hogy csak az elhanyagolt higiénés viszonyok felelősek a kórokozó bejutásáért, a hüvely pH-ját felborító „túlzásba” vitt tisztálkodás legalább annyira állhat a kór háttérben – tájékoztat a szakember.
A betegség a nők felénél spontán meggyógyul, de ilyenkor is segíthet a bőséges folyadékbevitel, hiszen így a bőven termelődő, híg (vagyis kevésbé irritáló hatású) vizelet egyszerűen kimossa a húgyutakat. Makacsabb tünetek esetén gyulladásgátló gyógynövényekből, például orvosi medveszőlőből, csalánból vagy kamillából készített tea, esetleg tőzegáfonya szirup vagy tabletta fogyasztása ajánlott. Ha a tünetek néhány nap után sem enyhülnek jelentősen, akkor orvos által célszerűen megválasztott, rövid ideig tartó antibiotikumos kezelés a megoldás. Az antibiotikum-rezisztencia elkerülése érdekében azonban szükséges ismerni az adott ellátási területen leggyakrabban előforduló kórokozók antibiotikum-érzékenységét és ennek megfelelően kiválasztani, valamint adagolni a gyógyszereket – tette hozzá dr. Bánfi Gergely.
Ha a kezelés ellenére is fennmaradnak a tünetek vagy láz alakul ki, akkor urológushoz kell fordulni, mert a gyulladás a vesevezetéken a húgyhólyag felől a vesébe “felszállva” vesemedence gyulladást is okozhat, ami a felfázásnál súlyosabb, gyakran injekciós antibiotikum alkalmazását igénylő kórkép. Ilyenkor, illetve az ismétlődő hólyaghurut esetében vizelettenyésztés célszerű a kórokozó és annak antibiotikum-érzékenysége meghatározására. Az utóbbi években megfigyelhető, hogy emelkedett azok száma, akiknél visszatérően alakul ki a betegség, ilyenkor a hajlamosító tényező kiderítése nélkülözhetetlen – mutatott rá a szakember.
Gyakori tévhit, hogy a felfázás nemi élet során a partnerek között ide-oda átadható. Ilyenkor a saját hüvelyflóra baktériumainak a húgycsőnyílás környékére kerülése hajlamosít a kórra. A felfázásban szezonalitás is megfigyelhető, de nemcsak a hideg-nyirkos időjárás, hanem a pszichésen terhelőbb életszakaszok esetén is gyakrabban fordul elő – hívta fel a figyelmet az Urológiai Klinika egyetemi adjunktusa.
Beck András
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.