Egy klinikai vizsgálatot bemutató kutatással nyerte el első szerzőként a minden konferencián csak egy előadásnak odaítélt „Best Rated Abstract” díjat dr. Merkely Gergő az International Cartilage Regeneration and Joint Preservation Society (ICRS) Vancouverben tartott világkongresszusán. Ebben a kutatásban azt mutatta be, hogy ízületi porcdefektustól szenvedő fiatal hipertóniás betegeknél az ún. autológ kondrocita implantáció nem a legmegfelelőbb porcpótló eljárás, helyette az egész oszteokondrális egység (vagyis a porc és az alatta elhelyezkedő csont) cseréje szükséges. Emellett társszerzőként Award Cum Laude díjat is elnyert; összesen négy különböző előadást tartott és egy poszter bemutatással vett részt a porcregenerációval és ízületmegőrzéssel foglalkozó, 66 országot átfogó nemzetközi társaság világkongresszusán.
Orvosi diplomáját a Semmelweis Egyetemen szerezte, ezt követően a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájában kezdett PhD-zni és az Uzsoki kórházban – amely az egyetem oktató kórháza és Traumatológiai Tanszékének bázisa – osztályos orvosként dolgozni. Mint meséli, személyes élmények vezették az ortopédia felé. Korábban 10 évig kosárlabdázott, és elsőéves orvostanhallgató korában egy meccsen elszakadt a keresztszalagja, amit Hangody professzor operált meg. Egy évvel később még egy keresztszalag-pótlásra lett szüksége ugyanabban a térdében, és ezáltal megtapasztalta, hogy mit tud adni az embereknek ez terület.
Témavezetője, dr. Hangody László tanszékvezető, az Uzsoki utcai Kórház ortopéd-traumatológiai osztályának osztályvezető főorvosa támogatásával 2017-ben ún. research fellow kutatói pozíciót nyert el a Harvard Medical School porchelyreállító központjában, így a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájában megkezdett PhD-képzését itt folytatta. Minden héten három klinikai és 3-4 kutatási napja van. „Egy klinikai nap dedikáltan a betegvizsgálatokról szól, két nap pedig a műtőben figyelek és tanulok a főnökömtől, 3-4 nap pedig a laborban dolgozom” – meséli, hogy miből áll jelenleg egy hete Bostonban.
Az első időszakban klinikai vizsgálatokon dolgozott, amelyekből több prezentáció és cikk is született, majd emellett körülbelül egy éve a transzlációs kutatásokba is bekapcsolódott dr. Shuichi Mizuno mellett. A japán kutató vezetésével egy olyan bioreaktort használnak, amely a benne tárolt és tenyésztett szövetre képes hidrosztatikus nyomást kifejteni megfelelő oxigén és tápanyag biztosítása mellett. Ezzel különböző ízületekhez vagy éppen a gerinchez hasonló környezetet tudnak mesterségesen szimulálni. Egyik jelenlegi kutatásukban oszteokondrális szövetre fejtenek ki olyan hidrosztatikus nyomást, mint ami sétáláskor keletkezik.
A kutatással céljuk, hogy a bioreaktor-rendszer segítségével meghosszabbítsák a transzplantációhoz használt csont- és porc allograftok élettartamát. Jelenleg ezeket a beültetés előtt 28 napig lehet konzerválni, ugyanakkor a szükséges kivizsgálásokkal együtt sokszor nem elég ennyi idő a megfelelő beteg megtalálására, emiatt az eljárás ára magas és sok graft nem kerül beültetésre, továbbá a beültetésre kerülő graftok minősége is változó. Mostani kutatásunkban kimutattuk, hogy 28 nap tárolás után jobb minőségű graft állítható elő ezzel a módszerrel, mint a jelenleg használatban lévő tárolási technikával (4 fokon való tárolás), a további célunk pedig, hogy a konzerválási időt 40-60 napra hosszabbítsuk – vázolta dr. Merkely Gergő, hozzátéve, hogy ezeket a graftokat porcsérülések esetén, leggyakrabban a térdben használják, elsősorban fiatal, aktív pácienseknél, akinek a porcdefektusuk mindennapi problémát jelent. Ezzel a témával júliusban elnyerte az American Orthopaedic Society for Sports Medicine pályázatát (50 ezer dollár), ami támogatja a kutatás előrehaladását, további fejlesztését a jövőben – tette hozzá.
Dobozi Pálma
Fotó forrása: ICRS; dr. Merkely Gergő
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.