Azzal, ha az egyetemen belül van az egészségügyi középfokú képzés – a számos szinergizmust kihasználva – meg tudjuk emelni a jelentkezők, a végzettek és végső soron az elhelyezkedők számát is – hangsúlyozta a rektor a Semmelweis Egyetemhez csatlakozott négy egészségügyi szakképző iskola igazgatójával folytatott megbeszélésen. Dr. Merkely Béla emlékeztetett arra, hogy rektori programjában is szerepelt a szakdolgozóképzés kérdésköre, hiszen az ágy melletti munka dandárját zömmel a középiskolai végzettséggel rendelkező nővérek végzik. Rámutatott arra, hogy az egyetemi klinikák gyakorlótérként funkcionálhatnak a középfokú képzés számára is. Az orvos- és egészségtudományért felelős intézményként az egészségügy minden szektorára szeretnénk hatni, márpedig e szegmens nélkül féllábú a rendszer – fogalmazott.
A megbeszélésen jelen volt és bemutatta intézményét Terdikné dr. Takács Szilvia a Semmelweis Egyetem Bókay János Szakgimnáziuma, Gavallérné Kancsal Ágnes, a Semmelweis Egyetem Raoul Wallenberg Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, Románné Kolozsi Andrea Mónika, a Semmelweis Egyetem Kanizsai Dorottya Egészségügyi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, valamint Zaja Roland, a Semmelweis Egyetem Semmelweis Ignác Szakképző Iskolája igazgatója.
A Semmelweis Egyetem Kanizsai Dorottya Egészségügyi Szakgimnáziumában és Szakközépiskolájában elsősorban egészségügyi ágazati képzés folyik; cél az érettségire való felkészítés és a kisegítő ápolói végzettség megszerzése, de van szociális ágazati képzés, valamint szakmai képzés érettségire épülően nappali tagozaton is. Nagy hangsúlyt fektetnek a gyakorló ápolóképzés létszámának növelésére.
A Semmelweis Egyetem Raoul Wallenberg Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája egészségügyi, pedagógia és szociális ágazatokban oktat, stabil alapokat teremtve az érettségihez kötött további szakirányú szakképesítés megszerzéséhez és a felsőfokú továbbtanuláshoz egyaránt. A középiskolában a közismereti oktatás és a szakmai elméleti és gyakorlati oktatás szerves egységet alkot.
A Semmelweis Egyetem Semmelweis Ignác Szakképző Iskolájában egészségügy, szociális, és pedagógia ágazati képzés folyik, a környezetvédelem képzés kimenő rendszerben zajlik. Nagy hangsúlyt fektetnek a személyiségfejlesztésre a humán szakmákhoz szükséges területeken. Kiemelten foglalkoznak a többi között a hatékony, konfliktusmentes kommunikációval, a problémamegoldással, az empátiával, a türelemmel és az együttműködéssel. Az egészségügyi képzések közül fő profiljuk a gyakorló klinikai laboratóriumi asszisztens és a klinikai laboratóriumi szakasszisztens.
A szenátusi teremben tartott megbeszélésen részt vett a Semmelweis Egyetem részéről Kormos Ágnes, a Klinikai Központ Ápolásvezetési és Szakdolgozói Oktatási Igazgatósága vezetője, dr. Dörnyei Gabriella, az Egészségtudományi Kar tudományos dékánhelyettese, Tódorné Bognár Krisztina, a Közalkalmazotti Tanács elnöke, az Urológiai Klinika vezető főnővére.
Dobozi Pálma, Bódi Bernadett
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem