Dr. Zelles Tivadar, az Orálbiológiai Tanszék professor emeritusa, az MTA doktora, a Fogorvostudományi Kar egykori dékánja vehette át idén a Semmelweis Ignác Emlékérmet. A díjazott „A szervezett orálbiológiai kutatás és az első Orálbiológiai Tanszék létrehozása Magyarországon” címmel tartotta meg emlékelőadását, melyben felidézte pályájának legfontosabb állomásait is.
Dr. Szél Ágoston rektor az ünnepi ülésen hangsúlyozta: az életműdíjnak is tekinthető elismerést olyan tudósok kapják, akik nemcsak kiemelkedő tudományos eredményt értek el, hanem iskolateremtő, oktatói és közéleti tevékenységükkel az egyetem hírnevét is öregbítették. Mint azt a rektor ismertette, a Semmelweis Egyetem a magyar orvostudomány fejlesztése, a tudományos munkára való serkentés céljából döntött úgy, hogy évente az orvostudomány egy-egy kimagasló művelőjét tudományos munkássága elismeréseként az egyetem egykori tanáráról és névadójáról elnevezett emlékéremmel jutalmazza. A rektor kiemelte, a Semmelweis Emlékérem átadása az egyetem egyik legkiemelkedőbb eseménye.
Dr. Zelles Tivadar professor emeritus életútját és tevékenységét dr. Bagdy György tudományos rektorhelyettes ismertette.
„Hiszem, hogy az a tudományos építmény, amelynek tégláit az egyetem tudósainak generációi együttesen rakják egymásra, fel fog érni Semmelweis Ignác nagyságához” – mondta dr. Zelles Tivadar. Előadásában felidézte pályája fontosabb állomásait, amelyek egyben a hazai szervezett orálbiológiai kutatás és oktatás történetét is tükrözik: 1972-ben létrehozta az Orálbiológiai Tanszéki Csoportot a Kórélettani Intézetben, majd 1989-ben vezetésével megalakult az Orálbiológiai Tanszék. Dr. Zelles Tivadar kiemelte nemzetközi, például az Amerikai Egyesült Államokban végzett kutatásait. A professor emeritus éveken keresztül volt az egyetem Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke, ennek kapcsán hangsúlyozta, a TDK-s hallgatók többsége az egyetem elvégzése után is komoly tudományos pályát tudhat magának. Dr. Zelles Tivadar kutatóként kísérletes sztomatológiával, a nyálmirigyek enzimtermelésével, a fehérjék szekréciójával, majd a parotis hypertrophia és a sejtproliferáció témájával foglalkozott és ért el jelentős eredményeket. A professor emeritus ma is aktív tudományos munkát folytat, 2013-2015 között például kutatócsoportjával és a BME Fizikai Intézetének munkatársaival a malária új diagnosztikai lehetőségeinek kutatásába kezdett, legutóbb pedig részt vett egy új, antibakteriális, antifungális polimer fogorvosi felhasználási lehetőségeinek kutatásában.
Dr. Zelles Tivadar köszönetet mondott kollégáinak, különös tekintettel azokra, akikkel már 1978 előtt is együtt dolgozott a Kórélettani Intézetben. „Azt, hogy az orálbiológia az életem meghatározója, a tanszék pedig második otthonom lehetett, az első otthonom, a család tette lehetővé. Köszönöm nekik, amit tőlük kaptam” – zárta szavait, majd az ünnepség végén átvette az emlékérmet dr. Szél Ágostontól és dr. Bagdy Györgytől.
Keresztes Eszter
Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.