Humán papilloma vírus is okozhat rosszindulatú daganatokat a fejnyaki területen. Korábban elsősorban a dohányzást és az alkoholfogyasztást tették felelőssé ezekért a tumorokért, mostanra azonban kiderült, hogy a középgaratban, főként a mandulákban és a nyelvgyökben a daganatos elváltozások 40 százalékát a HPV 16-os típusa okozza, vagyis ugyanaz a vírus, amely a nőknél a méhnyakrák hátterében áll – mondta dr. Tamás László, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika igazgatója. Hozzátette: évente 1500 új középgarat daganatos beteget diagnosztizálnak Magyarországon, kétharmaduk férfi; főként a fiatal felnőttek érintettek.

RS7938_20120827-IMG_3933-scrAz elmúlt 4-5 évben derült ki, hogy a HPV a középgaratban és a mandulaszövetekben is okozhat daganatot. Egyelőre azonban nem világos, hogy mennyi idő alatt alakul ki, mennyi a lappangási ideje. A HPV okozta tumor szövettanilag úgyanúgy néz ki, mint a dohányzás miatt kialakult rák – hangsúlyozta dr. Tamás László. A klinikaigazgató szerint jelenleg nem tudni biztosan, hogyan terjed, az biztos, hogy a szexualitásnak is szerepe lehet benne, de nem zárható ki egyéb lehetőség sem, például a cseppfertőzés. Mivel az okok sem világosak, így a megelőzés is nehézkes. A klinikaigazgató szerint sokat javítana a helyzeten, ha a fiúk is kapnának HPV-elleni oltást.

Dr. Tamás László szerint fontos figyelni a tünetekre, hiszen a két héten túl tartó rekedtség, a véres köpet, a nyaki nyirokcsomó duzzanata, a nyelési nehézség, a fülbe sugárzó egyoldalú fájdalom hátterében gyakran daganatos elváltozások állnak. Ha ezeket észleljük, forduljunk mielőbb orvoshoz, mert a korai stádiumban diagnosztizált tumor jól kezelhető, ám előrehaladott állapotban a garat és szájüregi rákok prognózisa rosszabb. A kezelés módjában nincs különbség, ám mind a kemoterápiára, mind a műtétre jobban reagálnak a HPV pozitív tumoros betegek.

Kele Tímea
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.