Bokaprotézis beültetésre is van már lehetőség az Ortopédiai Klinikán. Az évek óta rutinszerűen zajló csípő-, térd- és vállprotézis műtétek mellett idén áprilisban elindult a bokaízületi felszínpótló protézis program, Magyarországon elsőként a Semmelweis Egyetemen – mondja dr. Rodler Endre, a klinika boka-lábsebész főorvosa.
A protézis azoknak a betegeknek jelenthet megoldást, akiknek az ízületi kopás miatt nagy fájdalmaik vannak, bokájuk nehezen vagy már alig mozog. A speciális bokaműtétet a tervek szerint havi rendszerességgel végzik, eddig 6 beteg kapott bokaprotézist. Az első betegek túl vannak a 4 hetes gipszrögzítési időszakon, most gyógytornára járnak, a korábban nagy fájdalmakkal alig működő bokájuk panaszmentesen mozog az implantátummal.
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a boka és a láb funkciójában szorosan összetartoznak, az összetettebb felépítés miatt (28 csont, a hozzájuk tartozó ízületekkel és szalagokkal) a szükséges kezelést mindig a teljes anatómiai-biomechanikai egység figyelembe vételével kell megtervezni.
A boka-lábsebészet az utóbbi két évtizedben nyugat-Európában és Amerikában is külön szakterületté vált. Dr. Rodler Endre Németországból jött haza, hogy kialakítson egy modern, nyugat-európai mintára épülő lábsebészeti centrumot, és részt vegyen a hazai bokaprotézis program elindításában, hogy végre ez a kezelési mód is elérhető legyen a magyar betegek számára.
A bokaprotézisre váró betegek alapos előválogatás után kerülhettek be a programba – ez a sikeres műtét előfeltétele. Több szempontnak kell megfelelniük: ideális, ha a felső ugróízület (boka) kopásához más jelentős statikai lábbetegség nem társul – magyarázza a szakember. A kiválasztás alapos fizikális vizsgálattal kezdődik, röntgenekkel folytatódik, majd MR vagy CT is szükséges lehet a véglegesítéshez. Fontosnak tartja kiemelni, hogy nem mindenki alkalmas bokaprotézis beültetésre.
Ha műtétre kerül sor, a beavatkozás során pontosan lemért komponenseket ültetnek be, hogy a legoptimálisabbat kapja meg a beteg. A protézis 3 részből áll: két fém rész csontba kerül, a közöttük elhelyezkedő „műanyag csúszó felszín” a protézis harmadik része.
Dr. Rodler Endre szerint, akin lehet még más műtéttel segíteni, nem szabad protézist beültetni, mert a protézis élettartama véges, vagyis kb. tíz év után cserére szorulhat. Van olyan eset, hogy előkészítő műtétet kell végezni annak érdekében, hogy végül bokaprotézist kaphasson a beteg, de arra is van példa, hogy utána kell igazító műtétet végezni. Ilyen esetekben az Achilles-ín hosszabbítása, a sarokcsont állásának korrekciója vagy a bokaízület stabilitásának megoldása válhat szükségessé.
Idén 8-10 protézis beültetésére van lehetőség (külön OEP engedély alapján), az első műtéteket még a linzi egyetemről érkezett professzorok – a bokaprotézis implantációban járatos dr. Nikolaus Böhler és dr. Bernhard Ruhs – segítségével végezték, a többit már a magyar szakemberek dr. Rodler Endre és dr. Kocsis György, az Ortopédiai Klinika munkatársai önállóan végzik.
Czétényi Rita
Fotó: Kovács Péter
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.