Két német egyetemmel közös tudományos szimpóziumnak adott otthont a Semmelweis Egyetem június 12-13-án a Semmelweis Szalonban. A Semmelweis Egyetem és két stratégiai partnere, a freiburgi Albert-Ludwigs-Universität és a heidelbergi Ruprecht-Karls-Universität kétévente váltakozó helyszínen tart szimpóziumot.
A kétnapos találkozón a három egyetem korábbi ösztöndíjasai tartottak előadást kutatásaikról, valamint a három intézmény elismert szakemberei és vezetői tartottak plenáris előadásokat német, illetve angol nyelven.
Az idei szimpózium fő témájának – „Gesundes Leben und aktives Altern – Egészséges élet, aktív öregedés” – égisze alatt a szakmai közönség a patológia, urológia, pszichoszomatika és az onkológia témakörében szervezett szekciókban tájékozódhatott az érintett tanszékek és klinikák munkatársaitól a legújabb kutatási eredményekről, illetve a az aktuális trendekről. A szekciókat egy német és egy magyar vezető szakemberből álló elnökpár vezette.
A szimpóziumot megnyitó beszédében dr. Molnár Mária Judit tudományos rektorhelyettes méltatta az immár 32 éve tartó trilaterális együttműködést, amelyet kiemelt jelentőségűnek nevezett. Hozzátette: nem véletlen, hogy éppen a három egyetem együttműködése kezdetének évében, 1983-ben indult útjára a Semmelweis Egyetem német nyelvű orvosképzése is, hiszen német partnereink támogatásának meghatározó szerepe volt abban, hogy idegen nyelven is merjük vállalni az oktatás felelősségét.
A rektorhelyettes kijelentette: mára büszkék lehetünk arra, hogy a Semmelweis Egyetem a hazai rangsorok alapján Magyarország legjobb egyetemének számít, a „QS ranking” világrangsorokban pedig az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) a világ legjobb 100-150 kara között kapott helyet 2015-ben. Ebben véleménye szerint nagy szerepe volt annak, hogy a német partnerség keretében kiutazó hallgatók, szakemberek hazatérve a Semmelweis Egyetemen kamatoztatták az elsajátított tudományos szemléletet, elősegítve ezzel az egyetem oktatási és klinikai tevékenységének fejlődését.
Dr. Molnár Mária Judit kitért a mostani találkozó távlati lehetőségeire is. A személyes találkozás alkalmával egymás kutatási portfóliójának megismerése új kapukat nyithat meg a háromoldalú együttműködésben és akár közös uniós pályázatokkal is tovább erősíthetik az egyetem több évtizedes történelmét. Erre buzdítva a rektorhelyettes az egyetem aktuális projektjeit bemutató rövid prezentációval zárta beszédét.
A Heidelbergi Egyetem részéről prof. dr. Hans-Günther Sonntag, az orvosi kar korábbi dékánja mondott köszöntő beszédet. A partnerség 1983-as alapításától egészen 2004-es nyugalmazásáig Sonntag professzor a Semmelweis Egyetemmel folytatott partnerkapcsolat felelőse is volt, amelynek azóta is aktív támogatója. Beszédében erre az időszakra tekintett vissza és örömét fejezte ki, hogy a közös együttműködés azóta is töretlen.
A Freiburgi Egyetem nevében prof. dr. Kerstin Krieglstein, az egyetem orvosi karának dékánja köszöntötte a résztvevőket. A 2014-ben kinevezett dékán ebben a minőségében először látogatott a Semmelweis Egyetemre és örömét fejezte ki, hogy immár személyesen is meggyőződhet a három partner közötti aktív együttműködésről.
A szimpózium megnyitóján dr. Molnár Mária Judit, illetve Dr. Tímár József általános és oktatási rektorhelyettes a Pro Universitate díj ezüst fokozatával tüntette ki dr. Peter Schirmacher professzort, a heidelbergi egyetem Patológiai Intézetének vezetőjét és dr. Michael Wirsching professzort, a freiburgi egyetem Pszichoszomatikus és Pszichoterápiás Intézetének igazgatóját. A díjjal a két igazgató áldozatos kapcsolatápoló tevékenységét ismerték el, amellyel segítették az egyetem fejlődését és gyarapodását.
Az ünnepélyes megnyitót a tematikus szekciók és – a sokat emlegetett kapcsolatépítés jegyében – a velük párhuzamosan megrendezett ún. „Speed Meeting” találkozók követték. Utóbbiak során az egyes egyetemek azonos érdeklődésű szakemberei kölcsönösen tájékozódhattak esetleges szakmai együttműködések lehetőségéről. A kezdeményezés nyomán több megbeszélésre is sor került. A freiburgi egyetem Pszichoszomatikus és Pszichoterápiás Intézetének munkatársai tárgyaltak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyettesével, dr. Purebl Györggyel. A freiburgi egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója és vezető munkatársai a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájára látogattak el dr. Nyirády Péter jelenlegi és dr. Romics Imre korábbi igazgató meghívására. Ezen kívül a heidelbergi egyetem Patológiai Intézetének munkatársai is tárgyaltak a Semmelweis Egyetem patológiai intézeteinek vezetőivel.
A kétnapos konferencia végén dr. Hunyady László, az ÁOK dékánja záróbeszédében rendkívül hasznosnak és gyümölcsözőnek nevezte a szimpóziumot mind az érdekes és sokszínű előadások, mind a további közös együttműködés szempontjából.
A három partneregyetem a 90-es évek eleje óta rendez közös tudományos szimpóziumokat. Míg kezdetben mindhárom egyetem tudományos előadásai álltak a találkozók előterében, 2007 óta a kollokvium elsősorban fiatal tudósok részére, a Semmelweis Egyetem ösztöndíjasai számára rendezik meg annak érdekében, hogy eredményeiket szélesebb tudományos nyilvánosság előtt mutathassák be. A Jellinek Harry Ösztöndíjat az Egyetem Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó Tanácsa írja ki ötödéves orvostanhallgatók részére, akik a tíz hónapos külföldi tartózkodást elsősorban a diplomamunkájuk előkészítésére használhatják. Budapest utoljára 2009-ben adott otthont a közös kollokviumnak. A 2011-es heidelbergi és a 2013-as freiburgi konferencia után idén ismét a Semmelweis Egyetem volt a vendéglátó. A sort a Heidelbergi Egyetem folytatja majd 2017-ben.
Wild Marica, Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága
Fotók: Wild Marica, Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.