Közös kurzus elindításáról írt alá megállapodást a Semmelweis Egyetem és a Terrorelhárítási Központ (TEK). Az együttműködés során a két intézmény programban részt vevő szakemberei olyan speciális rendvédelmi egészségügyi képzésben részesülnek majd, ami hozzájárul a katasztrófahelyzetekben szükséges megfelelő orvosi ellátás biztosításához. A megállapodással emellett a taktikai medicina, mint önálló sürgősségi egészségügyi ellátó szakterület meghonosítása is lehetővé válik.
Dr. Gál János klinikai rektorhelyettes, a Honvéd-, Katasztrófa- és Rendvédelem Orvostan Tanszék megbízott vezetője az aláírási ceremónián emlékeztetett arra: a Terrorelhárítási Központtal kötött mostani megállapodás annak a folyamatnak a része, ami a 2011-es NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központtal való partnerséggel indult, majd tavaly a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel kötött megállapodással folytatódott. A rektorhelyettes hangsúlyozta: az új koncepció lényege, hogy az orvostanhallgatóknak és a végzett orvosoknak is alkalmazkodniuk kell az új körülményekhez. Egy lehetséges katasztrófahelyzet vagy terrorcselekmény ugyanis teljesen más reakciókat igényel, mint a mindennapi gyakorlat, ilyen stresszhelyzetben ráadásul speciális feladatokat is el kell tudni látni. A Semmelweis Egyetem most ennek érdekében a graduális és a posztgraduális képzésébe is beépíti ezek elsajátításának lehetőségét.
„Az első nagy, középkori egyetemek önálló intézményként álltak helyt és tudásukat féltve őrizték, hogy azt csak az ott végzett hallgatók vihessék tovább. Ma azonban a felsőoktatási intézmények keresik a kapcsolatot más egyetemekkel, kutatóintézetekkel és ipari partnerekkel, hogy a szélesebb közönség számára is minél többet tudjanak nyújtani” – emelte ki beszédében dr. Szél Ágoston rektor, hozzátéve, hogy ebbe a koncepcióba illeszkedik a mostani megállapodás is. Mint fogalmazott, olyan kollaborációról van szó, aminek során mindkét fél jól tudja majd hasznosítani a megszerzett ismereteket. Az együttműködés célja tehát, hogy a szakemberek képzése mindkét oldalon hatékonyabb legyen. A Semmelweis Egyetem számára a mai megállapodás fontos mérföldkő, hiszen számos olyan tudásnak szeretne a középpontja lenni, ami az orvosképzéssel bármilyen módon összefügg – zárta beszédét a rektor.
Hajdu János rendőr vezérőrnagy, a TEK főigazgatója elmondta: a március 30-án induló egyhetes kurzus magas színvonalával az ország érdekeit szolgálja majd. Véleménye szerint bár egy kívülállónak nehéz lehet megítélni, hogy a hol lehet az a metszéspont, ahol a TEK és a Semmelweis Egyetem szakembereinek feladata találkozik, az együttműködés mégis fontos és nagy előrelépést jelent. „Megtiszteltetés, hogy az ország legrégebbi egyetemével köthetünk megállapodást, ez ugyanis megalapozza a munkánkat az elkövetkező időszakban” – szögezte le.
A beszédeket követően dr. Szél Ágoston rektor, dr. Szász Károly kancellár, illetve a TEK részéről Hajdu János főigazgató és Szabó Éva gazdasági igazgató írták alá az együttműködési megállapodást.
Mozer Mária
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.