Utolsó szakaszába lépett a Semmelweis Egyetem elmúlt száz éves történetének legjelentősebb fejlesztése. A Korányi projekt keretében épülő mintegy 20 ezer négyzetméteres új Központi Betegellátó Épület tartószerkezete elérte a legmagasabb pontját, és elkészült a helikopter-leszállóhely is az épület tetején.
Az ebből az alkalomból szervezett bokrétaünnepen dr. Szél Ágoston kiemelte: a több mint 13 milliárd forintból megvalósuló projekt révén Budapest és az ország egyik legmodernebb kórháza jön létre, egyebek mellett helikopter leszállópályával, a klinikákat összekötő folyosórendszerrel, csőpostával, modern központi diagnosztikai egységgel és központi laboratóriummal. A rektor szólt arról is, hogy a Semmelweis Egyetem az ország egyik legnagyobb és legrangosabb betegellátó intézete, egyben a biomedicinális oktatás és kutatás fellegvára. Az egyik legnagyobb hibája ugyanakkor a földrajzi széttagoltság, a modern sürgősségi osztály, a traumatológiai osztály hiánya, valamint az, hogy számos klinikája fejlesztésre vagy felújításra szoruló állapotban van, mind építészetileg, mind műszerállományát tekintve.
Dr. Szél Ágoston hangsúlyozta: az egyik legnagyobb magyar orvosdinasztia családi nevét viselő Korányi projekt ezekre a hiányosságokra is megoldást ad, a létrejövő egykapus beteg-beléptetésnek köszönhetően pedig a diagnosztikához nagyságrendekkel közelebb kerül a terápia, amely lehetővé teszi a betegek még gyorsabb, hatékonyabb kezelését – hangsúlyozta dr. Szél Ágoston.
„Elődeink sok évvel ezelőtt álmodták meg az európai uniós, költségvetési és egyetemi forrásokból finanszírozott nagyberuházást. A sors úgy hozta, hogy a megvalósítás rektorságom idejére esik, és a tervek szerint még ebben a vezetői ciklusban, az idei év végén vagy a jövő év elején, megindulhat a betegellátás teljes spektruma a Korányi épületben” – fogalmazott a rektor, aki köszönetet mondott mindazoknak, akik „az elmúlt hónapok során szinte éjjel-nappal a Korányi projekt megvalósításán fáradoztak”. A rektor végezetül egy Korányi Sándor idézetre utalva azt mondta, higgyünk abban, hogy amit mi építünk, megalapozza az előttünk álló évtizedek továbbfejlődését. „Isten áldását kérem arra, hogy a 40-50 évvel utánunk jövők büszkék lehessenek ránk és művünkre!” – zárta beszédét a rektor.
A bokrétaünnepen részt vett Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, aki beszédében egyebek mellett a Korányi projekt és a Semmelweis Egyetem jelentőségét méltatta. „A magyar orvoslás, a magyar orvostudomány fellegvárában vagyunk, és az a csaknem 250 éves múlt, amit az egyetem maga mögött tudhat, a magyar orvoslás történetének dicső lapjaira tartozik” – fogalmazott. Szólt arról is, hogy az a hármasság – vagyis az oktatás, kutatás, gyógyítás –, ami együtt van a hazai orvosi egyetemeken, egy olyan együttes erő, melyet őriznünk és erősítenünk kell.
A Korányi projekt 21. századi infrastruktúrát ígér, mely méltó az egyetem jelentőségéhez, és amely által új esélyt kap a betegellátás, a felsőfokú képzés és a kutatás hármas egysége – mondta a miniszter, hozzátéve: bízik abban, hogy azoknak, akik itt tanulnak, kutatnak vagy gyógyulnak majd, olyan korszerű élményt ad az épület, amiért azt lehet mondani, hogy megérte.
Dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott: nagyon jó látni, hogy az egyetem megújul és a 21. századba érkezik. Meglátása szerint a Korányi projekt végeredménye mindenki számára jó lesz. A gyógyítók olyan diagnosztikai eszközökkel és környezetben tudnak majd dolgozni, amelyben más érzés lesz helytállni. Mivel az új épületben létrejön a sürgősségi ellátásnak egy koncentrált fogadóhelye, új perspektíva nyílik a legnépszerűbb tárgy, a sürgősségi orvostan oktatása előtt is, tehát komoly szerepe lesz a projektnek abban, miként tanulnak a jövő orvostanhallgatói. Az egységes laboratóriumban pedig annyi adat, vizsgálat születik majd, amely új lehetőségeket nyit a környező intézetek kutatói előtt is.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára arról beszélt egyebek mellett, hogy a Korányi projekt egy kiváló példája annak a 63 ezer fejlesztésnek, ami az elmúlt években az Európai Unió és az adófizetők pénzéből megvalósult.
Bognár Árpád, a kivitelező Swietelsky Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója emlékeztetett az alapkőletételnél elhangzott ígéretére. Akkor azt mondta: mindent megtesznek, hogy a kivitelezés színvonala felzárkózzon ahhoz a magas orvosi-gyógyító színvonalhoz, ami az egyetemet jellemzi. „Az elmúlt időszakban eszerint dolgoztunk, és a jövőben is ez lesz a vezérelvünk” – szögezte le. Azt mondta, egy olyan épületet tudnak átadni várhatóan még ebben az évben, amely megfelel a 21. századi korszerű színvonalnak és biztosítja a megfelelő infrastrukturális hátteret.
A bokrétaünnepség végén egy felszalagozott orgonafát húztak fel az épület tetejére.
Miután elkészült az új épület nyolc szintjének (pince, földszint és hat emelet) szerkezete, felgyorsulnak a belső kivitelezési munkálatok. A projekt keretében folyik a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika és a Radiológiai Klinika épületének átalakítása is. Az új épülettel a Külső Klinika Tömb területén lévő többi klinikát (Fül-Orr-Gégészeti, Sebészeti, I. Sz. Belgyógyászati, II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati, Radiológiai, Urológiai, Neurológiai és a Pszichiátriai Klinika) zárt földfeletti folyosó köti majd össze, ennek tartópillérei és hídelemei is elkészültek.
Az új Központi Betegellátó Épületben egyebek mellett 24 órás szolgáltatást nyújtó központi röntgen diagnosztika és központi laboratórium kap helyet, valamint létrejön az ország legnagyobb intenzív ellátó centruma. Az épület egybeépül a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikával, azzal egységes homlokzatot kap.
A kivitelezéssel párhuzamosan az egyetem eredményes közbeszerzési eljárást folytatott le orvostechnikai eszközök beszerzésére. A szerződések sikeres megkötésével több, mint 2 milliárd forint összértékben kerülhet sor modern és a kor elvárásainak megfelelő színvonalú berendezések és eszközök telepítésére és üzembe helyezésére.
A Korányi projekt építési munkálataiban mintegy 230 ember dolgozik folyamatosan. Az új épület szerkezetkész, a műszaki készültség jelenleg 50 százalékos.
fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.