farkas_henriette
Fotó: L’oreal

Félrediagnosztizált betegség azonosításáért kapta meg a L’Oréal – UNESCO A Nőkért és a Tudományért elnevezésű elismerést dr. Farkas Henriette, a III. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára. Dr. Farkas Henriette pályakezdő orvosként figyelt fel egy allergiás tüneteket produkáló, de valójában végzetes ödémás rohamot okozó betegségre, a herediter angioödémára, más néven HANO-ra. Miután az addig félrediagnosztizált betegség hátterében álló génhibát azonosították, Farkas Henriette világszinten is egyedülálló beteghálózatot hozott létre, és 150 hazai beteg kezelését vezeti a budapesti HANO-központból, emellett a Semmelweis Egyetem III. Sz. Belgyógyászati Klinikájának munkatársa.

Az ösztöndíjprogram célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a tudományos életben tevékenykedő tehetséges kutatónők eredményeire. Idén is csaknem száz pályázó közül választották ki a nyerteseket. Az akadémikusokból álló zsűri dr. Ádám Veronika professzor vezetésével idén olyan tudományos munkáknak ítélte oda a L’Oréal – UNESCO A Nőkért és a Tudományért elnevezésű, 11 ezer euró összdíjazású elismerést, amelyek fókuszában az eredményes, újszerű és előremutató kutatások állnak. A programot Magyarországon először 11 éve hirdették meg. A külföldön már több évtizedes hagyománnyal rendelkező program hazai változatára minden évben olyan tudós nők nyújthatják be pályázatukat, akik tudományos munkájukkal az élet- vagy az anyagtudományok valamely részterületének feltárásán fáradoznak, és magyar felsőoktatási kutatási intézményekben, illetve az MTA kutatóintézeteiben dolgoznak.

Tóth-Szabó Szilvia