Köszöntjük a „TÉR-EPI: új dimenziók az egészségmonitorozásban, eszköz a tervezésben” című konferenciánk felületén!
A konferencia célja az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00006) projekt keretében kifejlesztett TÉR-EPI szakrendszer szélesebb körben történő bemutatása.
Először is engedje meg, hogy röviden bemutassuk Önnek a TÉR-EPI rendszert!
A TÉR-EPI térképes adatbázisa segíti annak vizsgálatát, hogy Magyarország különböző részein milyen az emberek egészségi állapota. Vannak „egészségtérképeink”, amelyek megmutatják, hol találhatók azok a földrajzi területek, ahol az átlagosnál több ember szenved és hal meg például szív-érrendszeri betegségekben vagy rosszindulatú daganatok miatt, mint máshol. A TÉR-EPI rendszer nemcsak szemlélteti ezeket a különbségeket, hanem támogat abban, hogy megértsük és feltárjuk az okokat, kockázatokat.
A TÉR-EPI az egészségmonitorozás fontos eszköze, ami jól hasznosítható az alábbi területeken:
- Oktatásban – segít bemutatni és elmagyarázni a magyar lakosság egészségi állapotának egyes jellemzőit és az egészségi állapot egyenlőtlenségeit.
- Kutatásban – számos kutatás leíró epidemiológiai elemzéssel indul, amelyhez hasznos kiindulási pont lehet a TÉR-EPI. Segítségével kutatási hipotézisek fogalmazhatók meg a betegségek lehetséges kockázati tényezőiről, amelyek mentén később összefüggés-vizsgálatok végezhetők. Segít feltárni a betegségek halmozódását is, amely fontos kiindulása lehet etiológiai kutatásoknak.
- Egészségpolitikai döntéselőkészítésben – a szakrendszer információi segítik a döntéshozatalt. Ha az egészségpolitikusoknak segítünk feltárni, hogy mely területeken jelentkezik az átlagosnál több egészséggel kapcsolatos-probléma, akkor időben be lehet avatkozni. A térepidemiológia még a probléma természetének alapos körülhatárolásában is segíthet, ami célzott beavatkozást tesz lehetővé az adott földrajzi területen, például:
-
- több szűrővizsgálat szervezését,
- védőoltási program indítását,
- több háziorvos, szakrendelés vagy mozgó szakorvosi szolgálat biztosítását,
- az egészségtudatosság növelésére népegészségügyi programok indítását,
- az egészségügyi ellátórendszer hozzáférési akadályainak csökkentését,
- az egészségügyi ellátórendszer teljesítményének, az ellátás minőségének a javítását.
-
- Közösségi egészségtervek készítésében – minden közösségnek jól felfogott érdeke, hogy tagjai egészségesek és produktívak legyenek. Ezt a célt szolgálják az egészségtervek, amelyek akkor lesznek valóban hasznosak, ha az adott terület lakosságának tényleges egészségi állapotából és valós szükségleteiből indulnak ki.
- Mindenkinek hasznos lehet, aki kíváncsi, hogy saját lakóhelyén milyen az emberek egészségi állapota.
A TÉR-EPI egy olyan eszköz, amely segít jobban megérteni és javítani Magyarország lakosságának egészségi állapotát. Egy olyan közös szakmai TÉR, mely összehozza a különböző szakterületeken, mégis hasonló célok érdekében dolgozó szakembereket, kutatókat. Elősegíti, hogy a tudományos eredmények a társadalom jólléte érdekében minél jobban hasznosuljanak.
Ezért is választottuk a konferenciánk mottójául, hogy „több, mint térképezés, TÉRerő”!
A „TÉR-EPI: új dimenziók az egészségmonitorozásban, eszköz a tervezésben” konferenciával kapcsolatos legfontosabb tudnivalók:
A konferencia időpontja: 2025. június 3. 9.00-17.00
Helyszíne: 1094 Budapest, Tűzoltó utca 37-47., Hevesy György terem
A rendezvényen a részvétel ingyenes. Személyes és online jelenléttel is részt lehet venni. A rendezvény helyszíne 150 fő befogadására alkalmas, így az első 150 fő személyes regisztrációval jelentkezőt tudjuk ott fogadni, utána csak az online részvételre nyílik lehetőség. Ez utóbbi esetben értesíteni fogjuk a regisztrálókat.
Amennyiben személyes részvételre regisztrált, de később kiderül, hogy mégsem tud eljönni, nem probléma, de kérjük, hogy jelezze ezt nekünk időben, mert akkor egy másik érdeklődőnek fel tudjuk ajánlani a megüresedett helyét. A részvétel lemondása terepikonf2025@semmelweis.hu lehetséges.
PROGRAM
A konferencia programja letölthető, nyomtatható formátumban ITT elérhető.

ELŐADÓK, ABSZTRAKTOK
RRF-2.3.1-21-2022-00006