Az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Adatvezérelt Egészség Divízió a globálisan zajló adatvezérelt egészségügyi paradigmaváltás hazai módszertani központja.
Elsődleges célunk, hogy az adatvezérelt egészségügyi és mesterséges intelligencia megoldások rendszerképességgé fejlődjenek Magyarországon. Ennek hazai motorja a globálisan is egyedülálló országos adatbázis-integrációs megoldásunk. Divíziónkban mesterséges intelligencia fejlesztés, adatbányászat és vezetői információs rendszerek kialakítása van a fókuszban. A társadalmi innovációs műhelymunka divizíópartnereinkkel, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézettel és a Neumann Nonprofit Kft-vel közösen zajlik.
A műhelymunka három pilléren zajlik:
- A magas kockázatú betegségek előrejelzésében és lefolyásában végzett, Big Data alapú adatvezérelt kutatások, etikus adatbányászat, hálózatkutatás segítségével módszertani javaslatok kidolgozása.
- A járványügyi védekezést és egészségbiztonságot szolgáló digitális és adatvezérelt egészséghez kapcsolódó döntéstámogató fejlesztések. Ennek részeként nemzetközi eredményeket is sikerült felmutatni a COVID és járványügyi kutatások során.
- Diagnosztikai döntéstámogatás során olyan mesterséges intelligencia alapú algoritmusokat fejlesztenek a szakértők, melyek a patológiai és képalkotó diagnosztikai eljárásokat segítik. Itt már készen áll az országos vastagbélszűrést támogató, patológiai mesterséges intelligencia alkalmazás.
„Az egészségügyben fellelhető digitális lábnyomaink (akár tudjuk, akár nem) egyértelmű beazonosíthatóságot jelentenek az ezeket felhasználó technológia óriások számára. Hiszen minden ember, aki a patikában gyógyszert kivált vagy vásárol, a háziorvosánál jár kivizsgáláson, okosórát használ, amivel tudjuk, hogy hányat lép egy nap, diétás alkalmazással szándékozik fogyni, kórházban fekszik, digitális információkat hoz létre, amelyek jórészt feldolgozatlanok. Rengeteg, az emberek számára hasznos információt, majd ezekből hasznos segítséget lehetne ezekből az adatokból létrehozni. Részben előrejelzéseket, életmódváltási, orvosi beavatkozásokat tudnánk megalapozni, ha lenne egy komplex előzetes képünk a páciensről. Mi, az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Adatvezérelt Egészség Divíziójában azon dolgozunk, hogy minél előbb rendszerbe foglaljuk, és hivatalosan is bevezessük a fejlesztéseket, applikációkat.”
Dr. Szócska Miklós, az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Adavezérelt Egészség Divízó vezetője