Az egyetem 12 intézetének és klinikájának adományozott a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a Kutatóhelyeket Minősítő Tanács javaslata alapján ‘Az MTA által Kiválónak Elismert Kutatóhely’ minősítést. A kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkáért járó címet összesen 95 hazai tudományos műhely és intézmény kapta meg. Az okleveleket ünnepélyes keretek között adták át az akadémia székházában.

Öt éven keresztül jogosultak a most elismert intézetek, klinikák a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás által 2021-ben alapított minősítés használatára. Az MTA Kiváló Kutatóhely létrehozásával az akadémia célja az volt, hogy – az egyéni tudományos kiválóság elismerésére szolgáló ‘MTA doktora’ cím mellett – az intézmények hasonló jellegű elismerését is lehetővé tegye, összhangban az akadémia évtizedek óta ellátott, egyfajta minőségbiztosítási feladatával.

„A tudományos kutatás minőségének és eredményességének feltétele a kutatást végző intézmények, intézetek, kutatócsoportok teljesítményének, a nemzetközi normákhoz igazodó rendszeres értékelése” – olvasható az akadémiai küldetésben.

Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés az akadémia által kiírt kutatástámogatási pályázatok elbírálása során előnyt jelent és az alapító szándékai szerint hazai és nemzetközi elismertséget hoz majd az azt elnyerőknek.

Az MTA elnöke által meghirdetett, a minősítés elnyerésére vonatkozó pályázatra a határidőig, 2021. június 14-ig, összesen 114 érvényes anyag érkezett. Ezeket a tudományos osztályok által javasolt anonim bírálók, az MTA tudományos bizottságai és osztályai, valamint a Kutatóhelyeket Minősítő Tanács közreműködésével értékelték, majd az MTA elnökségének döntésével összesen 95 hazai intézet, műhely kapta meg a minősítést.

A Semmelweis Egyetem MTA Kiváló Kutatóhely minősítést szerzett intézetei, klinikái:
  • Belgyógyászati és Onkológiai Klinika (Általános Orvostudományi Kar, ÁOK)
  • Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet (ÁOK)
  • Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet (ÁOK)
  • Élettani Intézet (ÁOK)
  • Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet (ÁOK)
  • Genetikai, Sejt- És Immunbiológiai Intézet (ÁOK)
  • Genomikai Medicina És Ritka Betegségek Intézete (ÁOK)
  • I.Patológiai És Kísérleti Rákkutató Intézet (ÁOK)
  • I.Sz. Gyermekgyógyászati Klinika (ÁOK)
  • Neurológiai Klinika (ÁOK)
  • Orvosi Képalkotó Klinika (ÁOK)
  • Transzlációs Medicina Intézet (ÁOK)
  • Gyógyszerhatástani Intézet (Gyógyszerésztudományi Kar, GYTK)

Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést szerzett hazai intézetek, műhelyek teljes listája itt olvasható (pdf).

Fekete-Obreczány Éva (forrás: MTA.hu)

Fotó – MTA.hu/Szigeti Tamás