Az együttműködés lényege a megelőzés, a népegészségügy és az egészséges öregedés fejlesztése, valamint az agrár-, élelmiszer- és környezettudomány területeinek összekapcsolása. A partnerség illeszkedik a Gödöllői Egészség Programhoz is, melynek fő célja, hogy a Gödöllői járás egy egészségügyi mintajárássá váljon, az ott kapott tudományos eredményekből pedig az egész ország profitálhasson.

A március 2-án a Semmelweis Szalonban megrendezett ünnepélyes aláírási ceremónia kezdetén dr. Merkely Béla mondott köszöntő beszédet. „Mai eseményünkön hazánk két kiemelkedő intézménye lép partnerségre – együttműködésünkből pedig nemcsak a két fél profitálhat majd, hanem mindenki.  Ahogy ugyanis a tudomány nem ismer határokat, úgy a hatékony együttműködések eredményei sem. A Semmelweis Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) saját szakterületének vezető intézményeként egyaránt a magyar emberekért, a tudományos világ előrehaladásáért munkálkodik. Tevékenységünket pedig minden esetben a kiválóság vezérli – így szinte magától értetődőnek tűnik, hogy immár együttműködve, egymást erősítve folytassuk tovább” – fogalmazott a rektor.

Kitért arra, hogy a Semmelweis Közép-Európa legjobb egyeteme és legnagyobb betegellátója, amely tavaly szeptemberben vette át a gödöllői szakrendelőt Gödöllői Semmelweis Egészségközpont néven, így immár a Gödöllői járás területének 123 ezer lakóját is ellátja. Az átvétel óta jelentősen növekedett a szakorvosi óraszám, bővültek a labor-, az ultrahang-diagnosztikai és a radiológiai szolgáltatások; ingyenes lakossági szűrőnapokat rendeztek és elindult a sportorvosi vizsgálat is. Egészségprevenciós programot indítottak, amelynek koordinálására létrehozták a Fodor József Prevenciós Központot. Ennek célja az egészségben töltött életévek számának növelése, a megelőzés megerősítése az alapellátásban, valamint olyan jógyakorlatok kialakítása, amelyek később országos szinten is alkalmazhatóak lesznek. Szintén a célok közé tartozik, hogy szeretnék Gödöllőt és a környező településeket egészségügyi mintajárássá alakítani.

Mindezekben segítségünkre lesz új szövetségesünk, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely szintén számíthat a Semmelweis Egyetemre mint erős partnerre – így nem túlzás talán azt állítani, hogy Gödöllő városa immár két egyetemmel is büszkélkedhet

– hívta fel a figyelmet dr. Merkely Béla, kiemelve, hogy az együttműködés célja a megelőzés, a népegészségügy és az egészséges öregedés fejlesztése, valamint az agrár-, élelmiszer- és környezettudomány területeinek összekapcsolása. „Szeretnénk, hogy Gödöllőből egy valós lakossági környezetben működő prevenciós és egészséges idősödési modellhelyszín váljon, ahol az életmódbeli, táplálkozást érintő, valamint környezeti és epidemiológiai beavatkozások gyakorlati hatásai mérhetők és értékelhetők. Mindezek nemcsak a Gödöllői járás lakosait szolgálják, hanem minden magyar honfitársunkat és a teljes egészségügyi rendszerünket. Az együttműködés többek között kiterjed az adatvezérelt kutatásokra, a mesterséges intelligencia alkalmazására, a környezeti és egészségügyi kockázatok elemzésére, valamint közös tudományos publikációk és innovációk létrehozására” – fogalmazott.

Ezt követően dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora mondott beszédet, amelyben megerősítette: mind a Semmelweis, mind a MATE szakterületük vezető egyetemei közé tartozik, emellett mindkét intézmény nagy múltra tekinthet vissza, hiszen előbbit több mint 250 éve alapították, és jogelőd intézményei révén utóbbi is több mint 200 éves múlttal rendelkezik. A rektor kiemelte: a most megkötött együttműködés az egészséges táplálkozás köré épül. „A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen a földdel, a vízzel, a levegővel, az állatok és a növények világával kapcsolatban folytatunk képzéseket és kutatásokat tudományos szinten. Azzal foglalkozunk, hogyan lehet egészséges élelmiszereket, élelmiszer-alapanyagokat létrehozni és termelni. Azt valljuk, hogy az egészség nem a rendelőintézetekben, nem a kórházakban, nem is patikákban kezdődik, hanem az egészséges élelmiszer-alapanyagot és a takarmányt előállító szántóföldeken” – emelte ki, hozzátéve: a tudatos táplálkozás és a tudatos termelés terén szorosan össze lehet kapcsolni a két intézmény diszciplínáit.

Dr. Gyuricza Csaba szerint az orvos- és egészségtudomány, valamint az agrár- és élettudomány az Egy Egészség (One Health) szemléletben találkozik, melynek tudományos hátterét a táplálkozástudomány adja meg. Ezzel kapcsolatban az egyetemek együttműködése nem most indult, hiszen közös képzésükön, a Táplálkozástudományi mesterképzésen már több mint ötszázan szereztek oklevelet.

A rektor felhívta a figyelmet napjaink olyan problémáira, mint az elhízás, az alultápláltság, vagy a klímaváltozás – az ezek jelentette kihívásokra szerinte csak közösen lehet választ adni. „Agrár- és élettudomány terén már nem lehet új eredményeket létrehozni kizárólag az egyes szakterületekre koncentrálva. Interdiszciplináris megközelítésre van szükség” – szögezte le. Külön kitért rá, hogy a Gödöllői Semmelweis Egészségközpont révén a Semmelweis immár a MATE városában is jelen van – ezzel kapcsolatban támogatását fejezte ki.

„A megújult sikeres magyar felsőoktatás két kiváló intézménye köt ma megállapodást abból a célból, hogy mi, magyarok egészségesebben, minél tovább egészségben éljünk” – fogalmazott dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter. Hozzátette: a két egyetem együttműködéséből az egészség, az egészséges öregedés és az egészséges táplálkozás terén minden magyar profitálhat majd. Rámutatott, hogy saját szakterületén mindkét egyetem világszinten is a legjobbak közé tartozik. A célok közül kiemelte, hogy 2030-ra a Semmelweis a világ 100 legjobb egyeteme, míg a MATE a világ 10 legjobb agráregyeteme közé szeretne jutni. Szavai szerint az a Gödöllői Egészség Program az egészségprevenció mellett a partnerséggel kiegészült a táplálkozástudománnyal, amely elengedhetetlen eleme az egészségnek. „Ezáltal egy olyan új modell jön létre, amely nem csupán a betegségekről, betegségek kezeléséről szól, hanem az egészségről, az egészségben tartásról is. Ez a gödöllői egészségügyi mintajárás lényege, amely innentől nem csak Gödöllőnek, hanem az egész nemzetünknek példaként szolgálhat” – emelte ki a miniszter.

Dr. Varga Péter elnöki biztos, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Szolgáltatási Igazgatóság igazgatója, a Gödöllői Egészségügyi Program vezetője a stratégiai megállapodást a Gödöllői Egészség Program következő, tudatos lépésének nevezte. Kiemelte, hogy decemberben, majd február végén is egészségnapot rendeztek a városban, ahol több mint 800 szűrést végeztek el. A dietetikai tanácsadás iránt kiemelkedő volt az érdeklődés, ami világos üzenet: az emberek érteni akarják, hogyan hat rájuk és egészségükre az étrendjük. Dr. Varga Péter felhívta a figyelmet: az orvoslás kezdete óta tudjuk, hogy amit megeszünk, az hat a szervezetre. „A XX. század biokémiai áttörései, például a vitaminok azonosítása, a hiánybetegségek molekuláris magyarázata tudományosan is igazolták a jóval korábban felismert vagy sejtett összegyűjtéseket. A tudásunk egyre mélyebb, pontosabb, adatvezérelt. Lakossági adatbázisokkal dolgozunk, epidemiológiai elemzéseket végzünk, kockázati profilokat állítunk fel. Polihisztorok helyett ma már arra van szükség, hogy a szaktudások összeadódjanak. A Semmelweis prevenciós és népegészségügyi kompetenciája, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem élelmiszer- és táplálkozástudományi tudása természetes módon illeszkedik egymáshoz” – fogalmazott. Kiemelte, hogy az eddigi együttműködés mellett közös kutatásokat és pilot programokat, integrált adatgyűjtést terveznek valós, lakossági környezetben mért eredményekkel. Külön kitért a Gödöllőben zajló prevenciós programra, amelynek keretében többek között az iskolákban mintamenzákat állítanának fel tudományosan megalapozott étrenddel, mérhető egészségnyereséggel – az intézmények együttműködése hasonló programok alapja lehet. „Én kertészmérnök családban nőttem fel, azt láttam, hogy a talaj minősége meghatározza a termésnek az erejét, ha az alap rendben van, a növény ellenállóbb. Az ember esetében az alap sokszor az, amit naponta fogyaszt” – fogalmazott, kiemelve az együttműködés fontosságát az orvostudomány, az epidemiológia, a táplálkozástudomány, az agrártudomány területén. Mindebből végső soron Gödöllő városa profitálhat, amely amellett, hogy egy egyetemi város, a jövőben egy működő prevenciós mintává válhat.

Az együttműködést dr. Merkely Béla és dr. Gyuricza Csaba rektorok látták el kézjegyükkel.

Galéria

6kép

Szabó Ádám
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.