Teltházas eseményen ünnepeltek ismét együtt a Semmelweis Egyetem egykori, jubiláns hallgatói: az 1965-ben, 1975-ben, 1985-ben, 1995-ben, 2005-ben és a 2015-ben végzett orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek részére rendezett jubileumi évfolyamtalálkozót a Nemzetközi Kapcsolatok és Alumni Igazgatóság november 22-én a Nagyvárad téri Elméleti Tömbben (NET). Az ünnepi rendezvényen a 10, 20, 30, 40, 50 vagy 60 évvel ezelőtt végzett alumnusoknak lehetősége nyílt újra találkozni régi barátaikkal, csoport- és évfolyamtársaikkal. A jó hangulatról ez alkalommal is az alumnusokból álló Medicolor Zenekar gondoskodott.

Az évfolyamtalálkozó során az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK), a Fogorvostudományi Kar (FOK) és a Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) alumnusai visszatértek a NET előadói és szemináriumi termeibe, ahol felidézhették közös emlékeiket az egyetemi évekből, valamint megoszthatták egymással az elmúlt időszak eseményeit, szakmai útjuk fordulatait és személyes történeteiket. Az est a Díszteremben és a Tanácsteremben folytatódott, ahol ünnepi állófogadás várta a vendégeket. A díszvacsora megnyitóján jubiláló alumnusok köszöntötték a vendégeket az ÁOK-ról: az 1975-ös évfolyam képviseletében dr. Szutrély Péter, az 1995-ös évfolyam nevében dr. Torzsa Péter tanszékvezető mondott ünnepi köszöntőt.

Dr. Szutrély Péter köszöntő beszédében elsőként felidézte az 1975-ös évfolyam diplomaszerzésének pillanatát, amikor a friss orvosok először hallották: „orvossá fogadom”. Visszaemlékezett a bizonytalanság és a lelkesedés különös ötvözetének érzésére, amikor mégis teljes hittel vágtak bele a gyógyítás életre szóló hivatásába. Kiemelte, hogy a valódi tudás és biztonság a hosszú évtizedek tapasztalatával formálódott. Mint mondta, az orvosi tartás, a betegért végzett önzetlen cselekvés példáját Semmelweis Ignác szellemisége adja: ötven év szolgálat, megszámlálhatatlan beteg, emberi sorsok és szakmai kihívások állnak a jubileumot ünneplők mögött – mindezek pedig megerősítették hivatástudatukat. „Ha újra kezdhetnék, mindannyian újra kezet fognánk rektor úrral” – fogalmazott. Zárásként arra biztatta a jelenlévőket, hogy őrizzék és adják tovább hitüket, tudásukat és méltóságukat, hogy egykor majd „az Ég nagy rektorával” is kezet foghassanak.

Dr. Torzsa Péter, az ÁOK Családorvosi Tanszékének tanszékvezetője beszédében felidézte a közös egyetemi évek eseményeit, miközben az orvosi hivatás sokszínűségét és értékeit is méltatta. Kihangsúlyozta, hogy ez az alkalom egyszerre nosztalgikus és közösségépítő esemény is. „Ez a találkozó nemcsak visszatekintés, hanem lehetőség is arra, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz” – hívta fel rá a figyelmet. Dr. Torzsa Péter köszönetet mondott mindazoknak, akik nap mint nap a betegek mellett állnak, gyakran láthatatlan, de pótolhatatlan munkát végezve. Mint mondta, a Semmelweis-közösség erejét az összetartozás és a közös értékek adják: a tudás, az alázat, valamint az orvosi hivatás méltósága. Végezetül kiemelte, a Semmelweis Egyetem mindannyiunk közös otthona, hiszen „az orvosi hivatás több mint munka: életforma.” Beszéde végén büszkeségre és szakmai összetartásra biztatta a jubiláló kollégákat.

A jubileumi évfolyam-találkozón rekordszámú, közel 700 alumnus vett részt. Az eseményre arany és ezüst fokozatú támogatójegyeket is volt lehetőség vásárolni. Ezen felajánlásokból a Semmelweis Alumni Közösség jelentős összeggel támogatta a Semmelweis Egyetem Alapítványának tevékenységét. 

A Semmelweis Alumni 2026 tavaszán és őszén az évben jubiláló alumnusok részére ismét évfolyam-találkozót fog szervezni, amelyre sok szeretettel várjuk a Semmelweis Egyetem egykori hallgatóit és kísérőiket.

dr. Fecser Zsuzsanna – Semmelweis Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Alumni Igazgatósága
Fotó: Lipták Zoltán – Semmelweis Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Alumni Igazgatósága

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.