Dr. Ferencz Andrea egyetemi docens, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika klinikai szakorvosa akadémiai doktori értekezésében bemutatott preklinikai kutatásai olyan gasztroenterológiai betegségek, mint a belek veleszületett hiánya, műtéti eltávolítása vagy súlyos károsodása utáni állapotok egyetlen, hosszú távú és sikeres kezelésének, a béltranszplantációnak a bevezetésére irányulnak. Célkitűzése, hogy a béltranszplantációt minél eredményesebben lehessen hazánkban is elvégezni. A kísérletes sebész szerző 1998 óta végzett vizsgálataiban kimutatta, hogy a transzplantációra váró bél érrendszerének elzáródása súlyos és visszafordíthatatlan szerkezeti és működési károsodásokhoz vezet. Az átültetés előtt alkalmazott kondicionálási technikák, a bél tárolásának időtartama, a konzerváló hidegoldat típusa és az ebben alkalmazott sejtvédő peptidek jelentősen javítják a transzplantáció sikerességét a szervezet belső védelmi és túlélési jelátviteli útjainak aktiválása révén. Méltatásában kiemelték, kutatási eredményei eredetiek, hozzájárulnak a transzplantáció sejtszintű folyamatainak megértéséhez. A felfedezett prevenciós technikák állatkísérletes kifejlesztése transzlációs lehetőséggel jár a humán betegellátás javára.
Dr. Hermann Péter oktatási rektorhelyettes, egyetemi tanár, a Fogpótlástani Klinika igazgatója akadémiai doktori értekezése a fogpótlástan egyik nagyon gyorsan fejlődő területével, a digitális lenyomatvétellel foglalkozik. Az értekezés legfontosabb tudományos eredményei a digitális lenyomatvétel pontosságának értékelése, az intraorális digitális lenyomatvétel tanulhatóságának jellemzése és a digitális lenyomatvétel eszközeinek, az intraorális szkennereknek (IOS) az objektív értékelése. A lenyomatvétel módját illetően megállapította, hogy a direkt digitalizáció nagyobb pontosságú, mint a hagyományos lenyomat alapján készült modell digitalizálása. Vezetésével kidolgoztak egy 30 pontos komplex szempontrendszert, mely alkalmas az intraorális szkennerrendszerek összehasonlítására, lehetőséget nyújtva a klinikai szempontú tájékozódásra az egyes gyártmányok között.
Dr. Sótonyi Péter, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Érsebészeti és Endovaszkuláris Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára akadémiai doktori értekezésében az érgyógyászati diagnosztikában alkalmazott korszerű képalkotó módszerek lehetőségeit vizsgálta meg az egyes klinikai alkalmazások során. EKG-val szinkronizált CT-n alapuló biomechanikai modellt hozott létre, mely az aneurizmák inhomogén, milliméteres nagyságrendű pulzációját kimutatja. A kutatócsoportja által fejlesztett digitális variancia angiográfia (DVA) jelentős képminőség-javulást eredményezett a hagyományos digitális szubtrakciós angiográfiához (DSA) képest. Igazolta, hogy a DVA-nak köszönhetően a szén-dioxid-angiográfia lényegesen jobb képminőséget biztosít, mint a DSA, ezzel megteremtette a lehetőséget a szén-dioxid-angiográfia szélesebb körben való alkalmazására. A DVA lehetővé teszi – a diagnosztikus megbízhatóság megőrzése mellett – az angiográfiák sugárterhelésének 70 százalékos és a kontrasztanyag-dózis 50 százalékos csökkentését.
Dr. Wiener Zoltán, a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet egyetemi docense a vastag- és végbélrák (CRC) és a hasnyálmirigy duktális adenokarcinóma (PDAC) mint két fontos gasztrointesztinális tumor sejtbiológiai folyamatait vizsgálta. Egérmodellek mellett szövetekből származó, a humán tumorok vizsgálatában legmodernebbnek számító organoidok alkalmazásával a CRC progressziójában fontos új molekuláris mechanizmusokat azonosított, illetve az extracelluláris vezikulák (EV) szerepét igazolta CRC-ben és PDAC-ben. A méltatás az eredmények közt kiemelte, hogy a kutató Prox1 transzkripciós faktort azonosította a CRC-tumorőssejt-aktivitás egyik meghatározójaként. Bizonyította, hogy a CRC gyakori mutációi jellegzetesen módosítják a tumorsejtek transzformáló növekedési faktor-ß (TGF-β) által kiváltott sejthalállal szembeni rezisztenciáját, amely a tumorigenezis egyik fő szelekciós mechanizmusa.
Az elismerésben részesültek teljes listája és kutatásaik bővebb bemutatása ide kattintva érhető el.
Tasnádi Róbert
Fotó: Szigeti Tamás – MTA.hu
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.