Kiemelkedő tudományos munkásságukért a Semmelweis Egyetemről négyen részesültek a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora elismerésben: dr. Ferencz Andrea, dr. Hermann Péter, dr. Sótonyi Péter és dr. Wiener Zoltán. A címmel járó oklevelet a kutatók 2025. május 29-én vehették át ünnepélyes keretek között az MTA Székházban dr. Freund Tamástól, az Akadémia elnökétől.
2024-ben az egyetemekről és különböző kutatóintézetekből összesen 81 kutató, az MTA Orvosi Tudományok Osztályában összesen kilencen, ezen belül a Semmelweis Egyetemről négyen nyerték el az MTA doktora címet

Dr. Ferencz Andrea egyetemi docens, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika klinikai szakorvosa akadémiai doktori értekezésében bemutatott preklinikai kutatásai olyan gasztroenterológiai betegségek, mint a belek veleszületett hiánya, műtéti eltávolítása vagy súlyos károsodása utáni állapotok egyetlen, hosszú távú és sikeres kezelésének, a béltranszplantációnak a bevezetésére irányulnak. Célkitűzése, hogy a béltranszplantációt minél eredményesebben lehessen hazánkban is elvégezni. A kísérletes sebész szerző 1998 óta végzett vizsgálataiban kimutatta, hogy a transzplantációra váró bél érrendszerének elzáródása súlyos és visszafordíthatatlan szerkezeti és működési károsodásokhoz vezet. Az átültetés előtt alkalmazott kondicionálási technikák, a bél tárolásának időtartama, a konzerváló hidegoldat típusa és az ebben alkalmazott sejtvédő peptidek jelentősen javítják a transzplantáció sikerességét a szervezet belső védelmi és túlélési jelátviteli útjainak aktiválása révén. Méltatásában kiemelték, kutatási eredményei eredetiek, hozzájárulnak a transzplantáció sejtszintű folyamatainak megértéséhez. A felfedezett prevenciós technikák állatkísérletes kifejlesztése transzlációs lehetőséggel jár a humán betegellátás javára.

Dr. Hermann Péter oktatási rektorhelyettes, egyetemi tanár, a Fogpótlástani Klinika igazgatója akadémiai doktori értekezése a fogpótlástan egyik nagyon gyorsan fejlődő területével, a digitális lenyomatvétellel foglalkozik. Az értekezés legfontosabb tudományos eredményei a digitális lenyomatvétel pontosságának értékelése, az intraorális digitális lenyomatvétel tanulhatóságának jellemzése és a digitális lenyomatvétel eszközeinek, az intraorális szkennereknek (IOS) az objektív értékelése. A lenyomatvétel módját illetően megállapította, hogy a direkt digitalizáció nagyobb pontosságú, mint a hagyományos lenyomat alapján készült modell digitalizálása. Vezetésével kidolgoztak egy 30 pontos komplex szempontrendszert, mely alkalmas az intraorális szkennerrendszerek összehasonlítására, lehetőséget nyújtva a klinikai szempontú tájékozódásra az egyes gyártmányok között.

Dr. Sótonyi Péter, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Érsebészeti és Endovaszkuláris Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára akadémiai doktori értekezésében az érgyógyászati diagnosztikában alkalmazott korszerű képalkotó módszerek lehetőségeit vizsgálta meg az egyes klinikai alkalmazások során. EKG-val szinkronizált CT-n alapuló biomechanikai modellt hozott létre, mely az aneurizmák inhomogén, milliméteres nagyságrendű pulzációját kimutatja. A kutatócsoportja által fejlesztett digitális variancia angiográfia (DVA) jelentős képminőség-javulást eredményezett a hagyományos digitális szubtrakciós angiográfiához (DSA) képest. Igazolta, hogy a DVA-nak köszönhetően a szén-dioxid-angiográfia lényegesen jobb képminőséget biztosít, mint a DSA, ezzel megteremtette a lehetőséget a szén-dioxid-angiográfia szélesebb körben való alkalmazására. A DVA lehetővé teszi – a diagnosztikus megbízhatóság megőrzése mellett – az angiográfiák sugárterhelésének 70 százalékos és a kontrasztanyag-dózis 50 százalékos csökkentését.

Dr. Wiener Zoltán, a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet egyetemi docense a vastag- és végbélrák (CRC) és a hasnyálmirigy duktális adenokarcinóma (PDAC) mint két fontos gasztrointesztinális tumor sejtbiológiai folyamatait vizsgálta. Egérmodellek mellett szövetekből származó, a humán tumorok vizsgálatában legmodernebbnek számító organoidok alkalmazásával a CRC progressziójában fontos új molekuláris mechanizmusokat azonosított, illetve az extracelluláris vezikulák (EV) szerepét igazolta CRC-ben és PDAC-ben. A méltatás az eredmények közt kiemelte, hogy a kutató Prox1 transzkripciós faktort azonosította a CRC-tumorőssejt-aktivitás egyik meghatározójaként. Bizonyította, hogy a CRC gyakori mutációi jellegzetesen módosítják a tumorsejtek transzformáló növekedési faktor-ß (TGF-β) által kiváltott sejthalállal szembeni rezisztenciáját, amely a tumorigenezis egyik fő szelekciós mechanizmusa. 

Az elismerésben részesültek teljes listája és kutatásaik bővebb bemutatása ide kattintva érhető el.

Galéria

7kép
Az Akadémia Alapszabályának 24. §-a szerint az MTA doktora címet az Akadémia annak ítélheti oda, aki tudományos fokozattal rendelkezik, az általa művelt tudományszakot a tudományos fokozat megszerzése óta is eredeti tudományos eredményekkel gyarapította, tudományszakának mértékadó hazai és nemzetközi tudományos körei előtt ismert és elismert, kiemelkedő tudományos kutatói munkásságot fejt ki, tudományos eredményeit pedig doktori műben foglalja össze.

Tasnádi Róbert
Fotó: Szigeti Tamás – MTA.hu

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.