Minden eddiginél több, 247 futó képviselte a Semmelweis Egyetemet az idei jubileumi 40. Vivicittá Városvédő Futáson, amelyen 10 különböző távon összesen 14 versenyt tartottak, a 940 méteres családi futástól a 21,1 km-es félmaratonig. Az esemény két napja alatt történelmi csúcsot jelentő 31530-an álltak rajthoz; a versenyzők 1177 hazai településről és 106 országból érkeztek. A Semmelweis Egyetem indulóit a Szabadidősport Szakosztály fogta össze, többüknek pedig a felkészülésben is segítettek.
Nagyon sok volt az élete első kilométerét, első versenyét, első távját teljesítő versenyző, amire nagyon büszkék vagyunk. Számomra is öröm, hogy edzéstervekkel segíthettem a kemény munkájukat, amivel felkészültek és sikeresen teljesíthették a céljukat. Láthattam őket kezdő szintről indulni, és fantasztikus, hogy egyikük most korcsoportos 6. helyezést ért el a II. Felsőoktatási Futó Kupában kevesebb mint egy év alatt. Ehhez hatalmas elszántság, kitartás és akarat kellett
– emelte ki Nyámándi Piroska, az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet kutató-szakasszisztense, a Semmelweis Egyetem Szabadidősport Szakosztályának főszervezője, egyben a versenyt szervező Budapesti Sportiroda Semmelweis futónagykövete. Kiemelte, az egyetem számos klinikája és szervezeti egysége képviseltette magát a futóversenyen, orvosok, szakasszisztensek, munkatársak, hallgatók egyaránt értek el kiemelkedő korosztályos eredményeket a 7, 10 km-es, vagy a félmaratoni (21,1 km) távon.
A margitszigeti versenyközpontba, ahol a rajtot és a célt is felállították, a Semmelweis Egyetem két sátorral is kitelepült. A Szabadidősport Szakosztály sátrában vehették át a Semmelweis versenyzői a karszalagjukat, továbbá itt biztosítottak átöltözési, csomagmegőrző és ruhatári, pihenési lehetőséget, találkozási pontot. A Semmelweis Egészségfejlesztési Központjának hat munkatársa fogadta az érdeklődőket InBody testösszetétel méréssel és egészségügyi tanácsadással, az Instruktor Öntevékeny Csoport (IÖCS) hallgatói pedig segítettek a szervezési feladatokban. A főszervező kiemelte, nagyon jó hangulatban telt a kétnapos esemény, a rajtok előtt izgatott nyüzsgést és vidám várakozást, utána örömöt és felszabadultságot tapasztaltak. Úgy érzi, ezekkel a versenyekkel eléri a célját a szakosztályuk is, hogy a megelőzésre és a mozgásra irányítsák rá a figyelmet. A jelmondatuk is így hangzik: „Nem csak mondjuk; csináljuk!”
A Semmelweis Egyetem kiemelt feladatának tekinti mind a verseny-, mind a szabadidősport támogatását, valamint a rendszeres testmozgás népszerűsítését is, amelynek számos jótékony hatása ismert – emelte ki honlapunknak dr. Vágó Hajnalka. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Sportorvostan és Kardiológiai Tanszékének egyetemi tanára elmondta, hogy a Semmelweis Egyetem szűrő-egészségügyi sátrában az esemény két napja alatt hat orvos és ugyanennyi szakdolgozó több mint 300 fő szív-érrendszeri rizikó szűrését végezte el. A látogatóknak lehetőségük nyílt vérnyomás-, vércukor- és koleszterinszint-mérésre, ezen túl orvosi tanácsadáson is részt vehettek.
Emellett a HUN-REN SZTAKI-val közösen egy kutatás keretében vizsgálták a sport és a rendszeres testmozgás biológiai életkorra gyakorolt hatását.
Vizsgálatainkon nemcsak sportolók és versenyre nevezett futók, hanem minden érdeklődő részt vehetett, aki kilátogatott a hétvégi futóeseményre – így például barátok és hozzátartozók is. A résztvevők különféle sportteljesítmény-mérésekbe is bekapcsolódhattak, többek között reakcióidő-, kézi szorítóerő-mérést és stabilometriás vizsgálatokat végeztünk
– ismertette dr. Vágó Hajnalka.
Hozzátette, a tavalyi Telekom Vivicittá rendezvényen jelentek meg először önálló szűrősátorral, és ahogy akkor, az idei évben is tartottak újraélesztés-oktatást. Szakképzett oktatók segítségével az érdeklődők elsajátíthatták az alapszintű újraélesztés legfontosabb lépéseit. Ez különösen fontos, hiszen tudjuk, hogy az azonnal megkezdett laikus újraélesztés életet menthet. Ez a programelem is nagy népszerűségnek örvendett: mintegy 400 fő – köztük felnőttek és gyermekek – vett részt az oktatáson a futóversenyre kilátogatók közül.
Dr. Vágó Hajnalka, aki maga is részt vett a félmaraton versenyszámban egyéniben és csapatban is, hozzátette: több kollégájával együtt rendszeresen sportolnak. „Egyrészt örömmel végezzük, másrészt ezáltal hiteles példát tudunk mutatni pácienseinknek is. Továbbá a biztonságos sportolás jelentőségét is hangsúlyozzuk” – fogalmazott.
Tasnádi Róbert
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.