Március 27-e az európai kórházi gyógyszerészet napja, melynek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a kórházi gyógyszerészek munkájára, annak szerepére a betegek gyógyításában. Képriportunkban bemutatjuk, milyen utat jár be egy gyógyszer az Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet munkatársainak közreműködésével, melynek során a nagykereskedői beérkezéstől eljut a klinikákon ápolt betegekhez.
Fotóriportunk a képekre kattintva olvasható.

A Semmelweis Egyetem minden betegellátó egységének gyógyszer-, kötszer- és fertőtlenítőszer igényét a fekvőbeteg ellátáshoz szorosan kötődő, feladatait 9 telephelyen végző Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet (EGYGYSZI) látja el. A központi informatikai rendszeren keresztül beérkező klinikai igények alapján az EGYGYSZI telephelyei rendelik meg a szükséges készítményeket számos nagykereskedőtől és gyártótól – mondta dr. Horváth István László kórházi-klinikai szakgyógyszerész.

A gyógyszereket az intézeti gyógyszertárba való beérkezést követően tételesen átveszik, ennek során ellenőrzik azok bontatlanságát, épségét.

A tételes gyógyszerátvételt követően megtörténik a gyógyszerek bevételezése a medikai rendszerbe, melynek során minden egyes doboz esetében beolvassák a gyógyszerek dobozán található datamátrix kódot, amely egyrészt követhetővé teszi a gyógyszer útját a gyártótól a végfelhasználóig, másrészt a hamis gyógyszerek kiszűrését is biztosítja – ismertette dr. Horváth István László.

Az EGYGYSZI nemcsak a gyári készítmények beszerzését biztosítja, hanem magisztrális gyógyszerkészítéssel is segíti az egyéni igényekre szabott gyógyszerelést. Különleges betegcsoportok esetén, mint például a gyermekeknél, nincs mindig gyári megoldás bizonyos gyógyszerelési kérdésekre, ezért az EGYGYSZI Gyógyszertechnológiai Osztálya egyedülálló és hiánypótló készítményekkel segíti a betegellátást.

A Gyógyszertechnológiai Osztály a magisztrális gyógyszerkészítésen túl foglalkozik alap- és speciális összetételű infúziók és egyedi, betegre szabott tápláló infúziók készítésével is. Egyes, például gyógyszerhiány által érintett, magisztrális úton előállítható készítményeket – az egyetem igényén túl – az ország több fekvőbeteg ellátó intézményébe is innen szállítanak.

Gyermekek esetében gyakori, hogy a gyári készítményből előállított osztott por vagy szuszpenzió megkönnyíti a bevételt, és elősegíti a megfelelő adagolást. A gyári gyógyszerkészítmények további feldolgozását minden esetben gyógyszerész által végzett kockázatelemzés előzi meg: a gyógyszerész szakmai szabályok szerint értékeli az előállítási folyamat veszélyeit, és meghatározza a megfelelő technológiai paramétereket, valamint a felhasználható segédanyagok körét.

Az EGYGYSZI telephelyein összeállított klinikai megrendeléseket kiszállítják a klinikák gyógyszerszobáira vagy osztályaira. A gyógyszerszobákban ismét tételesen átveszik a gyógyszereket, ellenőrzik, hogy sérülésmentesen, megfelelő mennyiségben érkeztek-e be a megrendelt készítmények, majd klinikai készletre veszik azokat. Ezt követően a készítményeket az osztályos igényeknek megfelelően kiadják felhasználásra.

Dr. Budai Kinga az EGYGYSZI kórházi-klinikai szakgyógyszerésze, aki a Gyermekgyógyászati Klinika Bókay utcai részlegének munkáját segíti áttekinti a gyógyszerszobai készletet. A gyógyszerészek azon túl, hogy helyben biztosítják a gyógyszerellátás folyamatosságát, a kezelőorvosokkal együttműködve szerepet játszanak az optimális és hatékony gyógyszerterápia kialakításában.

A gyógyszeralkalmazáshoz kapcsolódóan a klinikai gyógyszerész áttekinti az adagolást, a gyógyszerforma megválasztását, a potenciális interakciókat, lehetséges mellékhatásokat, és amennyiben szükségesnek látja, javaslatot tehet a kezelőorvosnak ezek módosítására vonatkozóan. Mindeközben figyelemmel kíséri a betegek állapotát, bizonyos rendszerességgel áttekinti a lázlapokat, laborparamétereket és szükség esetén konzultál az orvosokkal.

Az Egyetemi Gyógyszertár 1907-ben az orvoskar szervezeti egységeként alakult meg az egyetem gyógyszerellátásának biztosítására. Ez a feladat az elmúlt 118 évben nem változott: ma is innen biztosítja 9 telephelyéről a klinikák folyamatos és biztonságos gyógyszerellátását. Az elmúlt évszázadban a kor elvárásainak megfelelően bővült a tevékenységi kör.

Ma az intézeti gyógyszertárakat érintő gyógyszerellátási alapfeladatokon túl a jogszabályban meghatározott szakfeladatok közül jelen van a közvetlen lakossági gyógyszerellátás, amelyet négy kispatika biztosít, a betegre szabott automatizált gyógyszerosztás közel 800 ágyon, a betegellátó osztályokon teljesített klinikai gyógyszerészi szolgálat, valamint a citosztatikus és összetett, egyénre szabott tápláló keverékinfúziók előállítása is – tette hozzá dr. Sebők Szilvia egyetemi főgyógyszerész.

Az EGYGYSZI közvetlen lakossági ellátó egységei a megszokott gyógyszertári termékek biztosításán kívül segítik a speciális (pl. egyedi import, egyedi méltányosság útján finanszírozott) gyógyszerek beszerzését, egyedi magisztrális gyógyszerek előállítását, gyógyszerekkel kapcsolatos széleskörű szakmai információ biztosítását.
Keresztes Eszter
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.