Dr. Nardai Sándor, az Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika tanszékvezető egyetemi docense előadásában felidézte, hogy a stroke kezelésében hatékony thrombectomiával kapcsolatban 2015-ben jelentek meg az első bizonyító erejű klinikai tanulmányok. Az eljárás tulajdonképpen egy új módszer az agyi ereket elzáró vérrögök eltávolítására, melyek stroke-hoz – azaz az elzárt ér által ellátott agyterület működészavarához –, majd agyinfarktushoz, az érintett agyállomány elhalásához vezetnek – magyarázta. Elmondta, az elzáródást okozó vérrög két fő módszerrel távolítható el: aspirációs katéterrel, vagy visszahúzható sztenttel, esetleg ezek kombinációjával. Hangsúlyozta: a trombectomia nagyban javítja a jó kimenetel esélyét agyi nagyérelzáródás esetén, az eljárás sokkal hatékonyabb, mint a korábban alkalmazott vérrögoldó kezelések, különösen, hogyha nagyon hosszú és kiterjedt elzáródásokról beszélünk.
Prezentációjában különböző kutatásokkal igazolta a mechanikus trombectomia hatékonyságát, kiemelve, hogy a módszer fő indikációs területe a legsúlyosabb tüneteket és legrosszabb kimenetelt okozó nagy agyi artériák elzáródása. Rámutatott, hogy a gyógyszeres vérrögoldással szemben a katéteres trombectomia a stroke kezdete után nemcsak 3-4,5 órával, hanem 6-8 órával később is elvégezhető, sőt egyes speciális, de nem elhanyagolható számú esetben akár a tünetek kezdete után 24 órával is bizonyítottan eredményes. A módszer alkalmazásával az agyi nagyér-elzáródást szenvedett betegek egy újabb 20-30 százalékában lehet számítani jó kimenetelre, súlyos fogyatékosságot okozó maradványtünetek helyett.
Kitért arra is, hogy az elmúlt években igyekeztek fokozatosan kiterjeszteni az eljárás indikációs körét, már nemcsak az első, hanem a hátsó skálai elzáródások is nagyon hatékonyan kezelhetők ezzel a módszerrel. Elmondta, hogy jelenleg több klinikai vizsgálat is zajlik a további alkalmazási területeket illetően.
Dr. Nardai Sándor kardiológus és neurológus szakorvos, neurointervenciós specialista. Orvosi tanulmányait a budapesti Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán végezte. Egyetemi évei alatt számos ösztöndíjat nyert, és tanult a Brüsszeli Szabadegyetemen, a Kaliforniai Egyetem Davis Orvostudományi Karán és a japán Saitama Egyetemen. 2008-ban summa cum laude minősítéssel diplomázott. Az európai intervenciós kardiológusok között elsőként szerezte meg a neurointervenció végzéséhez szükséges magyar és európai akkreditációt. 2021-ben okleveles közgazdász (MBA) mesterdiplomát szerzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. 2022-ben az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) Neurointervenciós Osztályának vezetője lett. Pozíciójában segíti a betegek neurointervenciós terápiához való hozzáférésének javítását Magyarországon és az országhatáron kívül egyaránt. 2024 márciusától, az OMIII egyetemi fúzióját követően a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Neurointervenciós Tanszékvezető egyetemi docense. Jelentős publikációs tevékenysége mellett igen aktív tagja a tudományos életnek is.
Bódi Bernadett
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.