A Semmelweis Egyetem számára fontos esemény ez a borverseny, amelyet már tizennegyedszerre tudtak megrendezni. Érezhetően évről évre fejlődnek a kóstolásban és zsűrizésben, a bor értékeit egyre biztosabb érzékkel és nagyobb összhanggal tudják megtalálni – emelte ki köszöntőjében dr. Merkely Béla rektor, a borverseny elnöke.
Segítségükre volt számos egyetemi munkatárs, professzor kolléga, más egyetemek vezető képviselői is, továbbá a borversenyt segítő szakértők. A rektor kiemelte, úgy érzi, sikerült jó döntéseket hozniuk a helyezéseket illetően.
Az első helyről mindig úgy döntöttünk, hogy kiválasztottuk az öt legkiválóbb bort, ebből az ötből kellett megtalálnunk, ki lesz az első, második és harmadik. Az első helyezést teljesen egyhangúan hoztuk meg, például a világfajták vörösbor kategóriába minden kétséget kizárón jött létre ez az összhang
– hangsúlyozta dr. Merkely Béla.
Hozzátette, a Semmelweis Egyetem a világ egyik legjobb orvos- és egészségtudományi egyeteme, amely az utóbbi években az egyetemek közt stabilan a legjobb 1 százalékban található. Számos külföldi kongresszuson, egyetemi látogatáson vettek részt az utóbbi években, ahova mindig viszik magukkal a Semmelweis Egyetem borait ajándékba.
Dr. Gellér László, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Kardiológiai Tanszékének tanszékvezető-helyettes egyetemi tanára, a verseny házigazdája a rektor szavaihoz hozzáfűzte, nem csak Magyarországon, de a világban is csökkent az utóbbi években a borok iránti kereslet, és nem mindig kapja meg a minőségi bor azt az elismerést, ami járna neki. Ezért is öröm, amikor egy-egy külföldi egyetemi partnertől pozitív visszajelzést kapnak az ajándékba átadott Semmelweis Egyetem elismerő címkéjével ellátott borokról.
Az 5 kategória díjazottjait dr. Gellér László, a verseny házigazdája mutatta be, a díjakat dr. Merkely Béla, a borverseny elnöke adta át a pincészetek képviselőinek.
A Kárpát-medencei fehérbor kategória díjazottjai:
- Ötödik helyen, arany minősítéssel végzett a Gróf Degenfeld Borászat 2023-as évjáratú Furmint bora, a Kvaszinger Birtok 2023-as évjáratú Furmintja, a Koch Borászat 2023-as évjáratú Prémium Cserszegi Fűszerese, a Tornai Pincészet 2019-es évjáratú Grófi Hárslevelű bora és a Dubicz Borászat Sárhegy Olaszrizling 2021-es bora.
- Negyedik helyen végzett arany minősítéssel a Bodvin Pincészet 2022-es évjáratú Furmint bora, valamint a Szöllősi Pincészet 2023-as évjáratú Királyleányka bora.
- Harmadik helyezett arany minősítéssel a Pannon Tokaj Pincészet 2021-es évjáratú Furmint bora.
- Második helyezett arany minősítéssel a Hilltop Borászat 2021-es évjáratú Prémium Olaszrizling bora.
2024-ben a Kárpát-medencei fehér bor kategóriában a Semmelweis Egyetem Bora: a Laposa Birtok 2022-es évjáratú Apukám világa bora, arany minősítéssel.
A 2010-es évek közepén fogalmazódott meg bennük, hogy miután átvette a birtok irányítását édesapjától, kellene egy olyan bort készíteni, ami édesapja stílusát, ízlésvilágát száz százalékosan eltalálja és megtalálja, mert ez a stílus eltűnőben volt akkoriban. Így született meg az Apukám világa nevű, mostani győztes bornak a gondolata és a koncepciója – mondta el Laposa Bence, a Laposa Birtok tulajdonosa. „A fajta nem lehetett más, mint az olaszrizling, ezen belül egy telt, gazdag, tartalmas, teljes egészében hordóban erjedő és hordóban készülő, komplex olaszrizling, a két legszebb badacsonyi és csobánci dűlők házasításából készítjük el a kiemelt évjáratokban” – fűzte hozzá.
Világfajták fehér borok kategória díjazottjai:
- Ötödik helyezett lett arany minősítéssel a Günzer Tamás Pincészet 2023-as évjáratú Bocor Chardonnay bora, a Tűzkő Birtok 2023-as évjáratú Rajnai Rizling bora, a Steigler Pince 2023-as évjáratú Bio Zöld Veltelini bora. Szintén ötödik helyezést ért el arany minősítéssel a Hilltop Borászat 2023-as Prémium Ihlet Cuvée bora, az Etyeki Kúria 2022-es évjáratú Chardonnay bora, valamint a Bodri Pincészet 2023-as évjáratú Chardonnay Sári bora.
- Negyedik helyen, arany minősítéssel végzett a Szöllősi Pincészet 2021-es évjáratú Domine Rajnai Rizling bora, valamint a 2021-es évjáratú Magnus Cuvée bora. Szintén negyedik helyen, aranyminősítést kapott a Bősze Pincészet 2022-es évjáratú Rajnai Rizling bora, a Gedeon Birtok 2023-as évjáratú Zöld Veltelini bora, valamint a Stróbl Borház 2021-es Sauvignon Blanc bora.
- Harmadik helyen végzett arany minősítéssel a Katona Borház 2021-es évjáratú Rajnai Rizling Kokas-hegy nevű bora, a Tornai Pincészet 2021-es évjáratú Prémium Szürkebarát bora, a Bősze Pincészet 2019-es évjáratú Tündérország bora, valamint a Szentpéteri Borpince 2022-es évjáratú Chardonnay Válogatás bora.
- Második helyen végzett arany minősítéssel a Villa Gyetvai Birtok Borászat 2023-as évjáratú Rajnai Rizling bora, a Stróbl Borház 2023-as évjáratú Chardonnay bora, valamint a Hilltop Borászat 2022-es évjáratú Chardonnay bora.
2024-ben a Világfajták fehér kategóriában a Semmelweis Egyetem Bora a Nyakas Pince 2022-es évjáratú Budai Chardonnay Selection bora lett arany minősítéssel.
Nyulné dr. Pühra Beáta, a Nyakas Pince főborásza kiemelte, most másodszor nyerték el a fődíjat ezzel a Chardonnay fajtával, amely több mint negyvenéves szőlőtőkéken termett. A győztes bor évjárata, a 2022-es jó évjárat volt, de nagyon száraz idő járt a növényre, a nyár folyamán szinte csak a szüret előtti időszakban kapott csapadékot, és a szőlőt dézsmálók is megtizedelték a termést. Amit le tudtak szedni, annak mintegy 15 százaléka betöppedt szemekből állt, egy kisebb részét hagyták reduktívan kierjedni, a többit pedig fahordóban erjesztették és érlelték, a végén pedig összeházasították.
A Kárpát-medencei vörösbor kategória díjazottjai:
- Ötödik helyezett lett arany minősítéssel a Vesztergombi Pince 2021-es évjáratú Bikavér bora, a Tűzkő Birtok 2019-es évjáratú 7Frankos bora, a Villa Gyetvai Birtok Borászat 2021-es évjáratú Kékfrankos bora, valamint a Koch Borászat 2022-es Selection Kadarka bora.
- Negyedik helyezett lett a Vesztergombi Pince 2021-es évjáratú Szent László Bikavér bora és a 2019-es évjáratú Porkolábvölgy Kékfrankosa, valamint a Steigler Pince 2022-es évjáratú Bio Kékfankosa.
- Harmadik helyen végzett arany minősítéssel a Szeleshát Borászat 2017-es évjáratú Bikavér bora, valamint a Juhász Testvérek Pincészet 2016-os évjáratú Egri Kékfrankos Grand Selection Superior bora.
- Arany minősítéssel második helyezett az Etyeki Kúria Borászat 2019-es évjáratú Soproni Kékfrankosa.
2024-ben a Kárpát-medencei vörös kategóriában a Semmelweis Egyetem Bora a Tóth Ferenc Pincészet 2019-es évjáratú Egri Bikavér bora arany minősítéssel.
Tóth Katalin, a Tóth Ferenc Pincészet tulajdonosa hangsúlyozta, a családi szőlészetük negyven éves múltra tekint vissza, a díjnyertes boruk egy 2019-es évjáratú Egri Bikavér kékfrankos alapon, mellette cabernet franc, cabernet sauvignon és merlot házasítása. A hagyományaiknak megfelelően 18 hónapig volt különböző méretű hordókban, utána 2022-ben házasították össze a kész tételeket. „A borból 4500 palack készült, és a tétel már el is fogyott. Nagyon megörültünk ennek a hírnek, hogy első helyezett lett a borunk. Minden évjáratból el szoktunk tenni 600 palackot, hogy később meg tudjuk kóstolni, össze tudjuk hasonlítani, és most fel is szabadítottuk a tételt ennek örömére” – foglalta össze.
A Világfajták vörösborok kategória díjazottjai:
- Hetedik helyen végzett arany minősítéssel a Sauska 2019-es évjáratú Cabernet Franc Siklós bora, a Vesztergombi Pince 2021-es évjáratú Malbec és a 2019-es évjáratú Vintage bora, Günzer Tamás Pincészetének 2021-es évjáratú Mátyás bora, valamint a Tűzkő Birtok 2020-as évjáratú Domb Cabernet Franc-Merlot-ja.
- Hatodik helyezést ért el arany minősítéssel a Tiffan’s Pincészet 2022-es évjáratú Immortal bora, az Etyeki Kúria 2021-es évjáratú Pinot Noir bora, az Ikon Borászat 2020-as évjáratú Genezis bora, Lelovits Tamás Pincészetének 2021-es évjáratú Villányi Ákos Cuvée-je, valamint Günzer Tamás Pincészetének 2021-es évjáratú Bocor Villányi Franc-ja.
- Ötödik helyen végzett Tóth Ferenc Pincészetétől az Egri Pinot Noir Superior 2021-es évjáratú bora arany minősítéssel, valamint a Koch Borászat 2020-as évjáratú Classicus Francia Módi Cuvée-je.
- Negyedik helyen végzett és a Katona Borház 2021-es évjáratú Cabernet Sauvignon-Franc-Merlot “Púpos” bora arany minősítéssel, és a Tiffan’s Pincészet 2019-es évjáratú Principium bora.
- Világfajták vörös kategóriában harmadik helyezett arany minősítéssel a Sauska 2019-es évjáratú Sauska Cuvée 7 Siklós nevű bora.
- Második helyezett nagyarany minősítéssel a Vesztergombi Pince 2020-as évjáratú Csaba bora.
Világfajták vörösbor kategóriában a Semmelweis Egyetem Bora a Koch Borászat 2017-es évjáratú Prémium Csanád Cuvée nevű bora nagyarany minősítéssel.
A Koch Borászat tulajdonosa, Koch Csaba hangsúlyozta, a borcsaládot két gyermeke közül első fiáról, Csanádról nevezte el. Ennél a fajtánál viszonylag kisebb mennyiségekről van szó, hiszen nem minden évben van lehetőségük ilyen bort készíteni, a Villányi borvidék eredetvédelmi szabályozása meghatározza, hogy mikor, milyen mennyiségek esetén lehet egy villányi vörösbor prémium kategóriájú. „A 2017 egy nagyon jó évjáratnak számított, és ebből a borból hozzávetőlegesen kevesebb mint 3 ezer palackkal készült a borászatukban” – mondta el Koch Csaba.
Desszertbor kategória díjazottjai:
- Ötödik helyezett lett a Tóth és Tóth Debrői Borok Borászat 2023-as évjáratú Hárslevelű késői szüret bora arany minősítéssel.
- Negyedik helyezen végzett a Kvaszinger Borászat 2019-es évjáratú Relique Tokaji Aszúja, Orosz Gábor Szőlőbirtok és Pincészet 2018-as évjáratú 6 puttonyos Aszúja, és a Tokajicum Borház 6 puttonyos Aszúja arany minősítéssel.
- Harmadik helyen végzett nagyarany minősítéssel az Angyal Borászat 2019-es 6 puttonyos Csoda nevű bora,
- szintén nagyarany minősítéssel második helyen végzett az Angyal Borászat 2018-as évjáratú 6 puttonyos Selection bora.
2024-ben a Desszertbor kategóriában a Semmelweis Egyetem Bora a Gróf Degenfeld Borászat 2017-es évjáratú 5 Puttonyos Aszú bora lett nagyarany minősítéssel.
Máté Gábor, a Gróf Degenfeld Borászat képviseletében elmondta, a díjnyertes desszertbor 85 százalékban hárslevelű szőlőből készült, 206 g/liter cukortartalom, 7,5-8 százalék sav, 11 százalék alkohol tartalom jellemzi a bort. „A 2017-es egy igazán kiegyensúlyozott és szinte tökéletes évjárat volt, csapadék is, meleg is volt, az őszi reggelek párával köszöntek be, és mindez kedvezett annak, hogy területtől és fajtától függetlenül nagyon szépen fejlődött a szőlő” – tette hozzá.
„Gyönyörű borok voltak, nagyon magasra tettük a lécet” – emelte ki a díjkiosztó végén Gerendai Károly, a Semmelweis Egyetem Bora Országos Borverseny szakértője, egyúttal gratulált a résztvevőknek, és hozzátette, hogy a jövőben is készítsenek ilyen remek borokat, ettől lesz kiváló a Semmelweis Egyetem Bora is.
Az eredményhirdetést követően Szina Mohrimnidzsad zongoraművész, a Medikus Zenekar tagja Liszt Ferenc „La Campanella” című darabját adta elő.
Tasnádi Róbert
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.