Az Emeritus Professzorok Kollégiuma 2024. március 26-án ülésezett.

Az Emeritus Professzorok Kollégiuma (EPK) márciusi összejövetelének elsődleges célja volt, hogy az emeritus professzorok tájékoztatást kapjanak a Semmelweis Egyetem beruházásainak aktuális állásáról. Jelenleg több, mint 100 helyszínen folynak rekonstrukciós, felújítási és új beruházással kapcsolatos munkálatok. Mészáros István műszaki főigazgató részletesen ismertette a 2023. évben befejezett és az elkövetkező években (2024-2027) megvalósuló fejlesztéseket, amelyek valamennyi kart érintik és az egyetem oktatási és gyógyítási feladatainak bővítését és korszerűsítését fogják jelenteni. Az energetikai fejlesztések területén az anyagi források elsősorban EU-forrásokból származnak, ahol lehetséges napelemeket szereltek fel a tetőkre, és elvégezték a tetők korszerűsítését és szigetelését.

Az ülés második felében dr. Tompa Anna, az EPK elnöke tartott képes beszámolót az Ukrajna területén történt pusztításról, mely nem csupán emberi életekben mérhető, hanem épületek, gyárak, bányák, erőművek állományában is, ami a teljes infrastruktúra összeomlását okozta. Az elnök bemutatta a járulékos természetpusztításokat is: mind a levegő, mind a víz és a talaj is elszennyeződött, ami veszélyezteti a világ élelmiszerellátását és a klímaváltozást is felgyorsítja. Ez már most érezteti hatását az egész világon, így az Azovi- és Fekete-tenger ökoszisztémájában jelentős károk keletkeztek. Ezért mielőbb be kellene fejezni a háborút, hogy megakadályozzák a természeti károk további romlását és elkezdhessék az infrastruktúra helyreállítását – húzta alá.

Dr. Tompa Anna
Fotó: Emeritus Kollégium