A ShanghaiRanking legfrissebb, 2023-es szakterületi listáján a Semmelweis Egyetem az orvostudományi és gyógyszerésztudományi rangsorban is előrelépett, előbbiben a top 200, utóbbiban a legjobb 150 egyetem közé. Fogorvostudomány terén továbbra is a legjobb 300 közé sorolják az intézményt, míg a közegészségügy kategóriában először került be a listába a top 300 közé.

A ShanghaiRanking szakterületi listája (Global Ranking of Academic Subjects) öt fő szakterületen (Natural Sciences, Engineering, Life Sciences, Medical Sciences, Social Sciences) belül 55 területen rangsorolja az intézményeket. Az egyes rangsorokon belül szakterületenként változik a bekerülés minimum követelménye, valamint a listákon szereplő egyetemek száma is.

A tavalyi eredményéhez képest a Semmelweis Egyetem több területen is előrelépett. A 2023-as kiadásban az orvostudomány (Clinical Medicine) terén a tavalyi 201-300. pozícióból egy kategóriát javítva a 151-200. közé került; a gyógyszerésztudományi (Pharmacy & Pharmaceutical Sciences) rangsorban a tavalyi 201-300. helyről idén a 101-151. helyre javított; orvosi technológia (Medical Technology) terén a tavalyi 301-400. pozíció után idén a 201-300. helyen szerepel; míg a humánbiológiai (Human Biological Sciences) rangsorban a 2022-es 401-500. után immár a legjobb 400 közé sorolják. Az egyetem megőrizte helyét a top 300 között fogorvostudományi (Dentistry & Oral Sciences) rangsorban, valamint a top 500 között a biológia (Biological Sciences) terén. Idén először került fel a közegészségügyi (Public Health) listára a 300 legjobb közé.

Szinte mindegyik szakterületen a Semmelweis Egyetem a legjobban szereplő, vagy az egyetlen magyar egyetem – egyedül a biológia terén előzi meg az Eötvös Loránd Tudományegyetem, mely a 301-400. pozícióban szerepel.

A régióban gyógyszerésztudományi és a fogorvostudomány terén is a Semmelweis a legelőkelőbben rangsorolt egyetem.

Szabó Ádám
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem (illusztráció)