Partnerségi megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem a Semmelweis Egyetemmel Győrben, ahol átadták a MedTech Egészségtechnológiai Campus első épületét. A létesítményben egészségtechnológiai inkubátorház, az ország első vidéki Pető Pontja, valamint az egyetemi polgárok számára nyújtott egészségügyi szolgáltatások kapnak helyet.

A Zrínyi utcai egykori kórház épületegyüttesét 2021 novemberében vette birtokba a Széchenyi István Egyetem. Az intézmény a 2,7 hektáros, számos épületből álló ingatlanon valósítja meg MedTech Egészségtechnológiai Campusát. Az első elkészült épület ünnepélyes átadásán május 25-én dr. Filep Bálint, a győri egyetem elnöke kifejtette, az intézmény ösztönözi új közös szabadalmak, innovációk, egészségipari együttműködések létrejöttét, emellett minőségi szolgáltatásokkal kíván hozzájárulni a térségben élők jóllétéhez. 

A MedTech Campus épületében a Semmelweis Egyetemmel együttműködésben konduktív pedagógiai szolgáltatás is helyet kap az ország első vidéki Pető Pontja révén. Ezzel kapcsolatban dr. Tenk Miklósné dr. Zsebe Andrea, a Pető András Kar dékánja visszaemlékezett 2022-re, amikor a két egyetem elindította közös programját a témában. Ennek az együttműködésnek új szintjét jelenti a győri Pető Pont létrehozása, illetve azok a kutatások, amelyek még hatékonyabbá teszik a konduktív fejlesztést.

„A Pető Pont győri elindítása lehetőséget teremt arra, hogy a szakmai minőséget garantáló Semmelweis Egyetem kötelékében dolgozó, de helyben élő konduktor álljon a rászorulók, tanácsot, fejlesztést kérők rendelkezésére”

– húzta alá a dékán.

A felújított épületet Szűcs Gabriella, a győri intézmény tulajdonában lévő Uni-Medicampus Kft. ügyvezetője mutatta be. Mint mondta, a létesítményben a hallgatóknak és az egyetem munkatársainak biztosítanak majd egészségügyi szolgáltatásokat. Hozzátette, kiemelt cél a fenntarthatósághoz és a technológiai fejlődéshez való hozzájárulás, ezért az egészségtechnológiai fejlesztések, kutatások bázisa is lesz a MedTech Campus.

„Jó azt látni, hogy a megújult felsőoktatás a gyakorlatban is működik, és élő szövetként járja át a várost, a térséget. A kulcs az autonómia, a rugalmasság és a versenyképesség” – fejtette ki dr. Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár. Elmondta, ezt a sikerességet mutatják a nemzetközi egyetemi ranglisták és a felsőoktatás növekvő ipari bevételei is. Célként említette, hogy 2030-ra hazánk Európa tíz leginnovatívabb országa közt legyen, amit a Neumann János Program is szolgál. Az innováció pedig egyetemközpontú – hangsúlyozta. Az államtitkár a megújulás fókuszaiként nevezte meg a digitalizációt, a zöld átállást és az egészséges életet. Rávilágított, a Széchenyi és a Semmelweis Egyetem együttműködése ebből a szempontból is előremutató.

A Széchenyi István Egyetem és a Semmelweis Egyetem ugyanezen a napon a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban írt alá együttműködési megállapodást. Dr. Jávor László, a kórház főigazgatója házigazdaként méltatta a két egyetem partnerségét.

Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese és Feketéné dr. Szabó Éva, a Semmelweis Egyetem stratégiai és fejlesztési rektorhelyettese kifejtette: az együttműködés kiterjed közös képzési programok – például a szülésznő mesterszak – megvalósítására, valamint az orvos- és egészségtudomány, illetve a műszaki-mérnöki tudományok összekapcsolásával kutatás-fejlesztési együttműködésekre. Az utóbbi közös tevékenységek között szerepelnek többek között gyógyászattechnikai kutatások, a mesterséges intelligencia és a digitális képalkotás egészségügyi alkalmazásának kutatása és a Pető András Kar konduktív nevelési eszköztárához kapcsolódó eszközök fejlesztése is.

Dr. Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy az orvosi és a műszaki-mérnöki tudományok erőteljesen építenek egymásra, és ez jelenti az együttműködés alapját.

Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az aláírás kapcsán kijelentette: minden olyan kutatás, amelynek az eredménye a gyógyításban megjelenik, azt segíti elő, hogy a jelenlegi és a következő generáció jobb egészségügyi ellátást kapjon, és összességében egészségesebb életet élhessen. Kiemelte:

„Közösen többet tudunk elérni, mint egymagunk. Derűlátással tekintek a jövőbe, és kívánom, hogy a két egyetem együttműködése valamennyi felsőoktatási intézmény számára követendő példa legyen.”

A MedTech Egészségtechnológiai Campus átadójáról ide kattintva bővebben is lehet olvasni a Széchenyi István Egyetem honlapján.

Forrás: Széchenyi István Egyetem 
Fotó: Adorján András

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.