Hárman nyerték el a “Veritas et Virtus” Alapítvány díját

A Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájának ifjabb Dr. Farkas Zsolt emlékére létrehozott „Veritas et Virtus” Alapítványa minden évben pályázatot hirdet 35 éven aluli PhD-hallgatók, illetve predoktorok számára az egyetem Doktori Iskolájában végzett tudományos munkájuk bemutatására. A díjak átadása előtt a fiatalon elhunyt Dr. Farkas Zsoltról Dr. Tímár József emlékezett meg. Elmondta, hogy a doktori ösztöndíjas ifjabb Dr. Farkas Zsolt Gyula 1997. október 24-én, 28 éves korában, tragikus körülmények között, hegymászás közben vesztette életét. Az emlékére létrehozott „Veritas et Virtus” Alapítvány célja az egyetem Doktori Iskolájában folyó tudományos munka, és ezáltal a PhD-hallgatók támogatása.

Az idei évben az alapítvány díját megosztottan Dr. Lengyel Miklós, Dr. Perge Pál és Dr. Trojnár Eszter nyerte el.

Dr. Lengyel Miklós az Élettani Intézet PhD-hallgatója, témavezetője Dr. Enyedi Péter. Kutatási területe a számos sejt háttér kálium áramának kialakításáért felelős 2P típusú kálium csatornák receptor mediált szabályozása. A díjat a Journal of Biological Chemistry és a British Journal of Pharmacology folyóiratokban megjelent elsőszerzős közleményeiért nyerte el.

Dr. Perge Pál a II. Sz. Belgyógyászati Klinikán végzi kutatását Dr. Igaz Péter témavezetésével. A jelölt a Scientific Reports folyóiratban megjelentetett közleményével nyerte el a díjat. A közleményben elsőként vizsgálta mellékvesekéreg eredetű tumoros betegek plazmájában a keringő vezikuláris mikroRNS-ek diagnosztikus potenciálját.

Dr. Trojnár Eszter a III. Sz. Belgyógyászati Klinika elsőéves PhD-hallgatója, témavezetője Dr. Prohászka Zoltán. Kutatási területe a hemolitikus urémiás szindróma (HUS), publikációiban e betegség hátterében álló patogenetikai tényezők vizsgálatával foglalkozik. A díjat a Frontiers in Immunology című folyóiratban megjelent elsőszerzős közleményével nyerte el.

Forrás: „Veritas et Virtus” Alapítvány

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem