Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/11. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 11. szám · 2007. október 24.

Sugárbiológia, sugáregészségügy és a sugárvédelem oktatása

blank

A fenti témában tartottak közös tudományos ülést október 2-án a Magyar Tudományos Akadémián az MTA Fizikai tudományok osztálya Sugárvédelmi, Környezetfizikai és Reaktorfizikai Szakbizottsága, valamint a Semmelweis Egyetem illetékes szakintézményei.

Az ülésen elnöklő Rontó Györgyi professor emeritus bevezetőjében hangsúlyozta, hogy a téma a múltban gyökerezik, mivel egyetemünk akkori Orvosi Fizikai Intézetében fél évszázada hozták létre, Tarján Imre professzor irányításával, az első orvosi célú izotóplaboratóriumot Budapesten. A jelen sajnálatos aktualitását pedig a hallgatók egyre romló előképzettsége és egyre csökkenő motiváltsága adja. Fidy Judit professzor, a Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet igazgatója előadásában általános célként a szemlélet alakítását határozta meg. Elmondta, hogy az orvosi fizika és statisztika tárgy előadásainak 27-30, gyakorlatainak 30 százaléka kapcsolatos a sugárbiológiával, a sugárvédelemmel. Szemelvényeket mutatott be az oktatott tananyagból. A jelenlevők betekinthettek a használatos tankönyvbe és gyakorlati jegyzetbe.

Sáfrány Géza (OSSKI) felkért hozzászólóként azt hangsúlyozta, hogy a sugárterápia oktatása hiányzik, vagy nagyon kevés. Ugyancsak kevés tér jut a sugárhatás sejtszintű ismertetésére.

Tarján Zsolt docens (Radiológiai és Onkoterápiás Klinika) előadásában kiemelte, hogy az 1970-es évek óta a radiológia óraszáma változatlan, holott azóta a számos új képalkotó diagnosztikai eljárás bevezetésével az ismertetendő anyag jelentősen nőtt. Emiatt nagyon kevés idő jut a sugárvédelmi témákra. Jobb a helyzet a radiológus szakorvosképzésben, a rezidenseknek a szakvizsgához kötelező a sugárvédelmi képzés. Pellet Sándor (OTH) hozzászólásában kiemelte, hogy az EU tagországok közül hazánkban az elsők között kezdődött meg a szakemberek szervezett sugárvédelmi képzése. Az unióban most a képzés egységesítésén dolgoznak. Dobó Nagy Csaba docens (FOK Önálló Radiológiai Részleg) a FOK-n 2005-ben bevezetett sugárvédelmi ismeretek című kötelező tárgyat ismertette, ami bővített sugárvédelmi tanfolyamnak megfelelő bizonyítványt ad. Folyik a tárgy OTH engedélyeztetése az idegen nyelvű hallgatók számára is.

Szilvási István docens (Nukleáris Medicina Tanszéki Csoport) szükségesnek tartotta a radiológia oktatás bővítését két félévre. Ezen belül kellő időt kaphatna a nukleáris medicina és a sugárterápia is. Hangsúlyozta a sugárvédelmi ismeretek fontosságát a radiológia, a nukleáris medicina és a sugárterápia szakorvosképzésben, s a folyamatos továbbképzésben a kötelező szintentartó tanfolyamok anyagába iktatva. Turai István (OSSKI) a sugárvédelmi oktatást kiválónak minősítette. Kiemelte, hogy a minőség fenntartása érdekében továbbra is mindent meg kell tenni.

Voszka István

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/11. szám | Előző cikk | Következő cikk