Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/11. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 11. szám · 2007. október 24.

Világnap az elkerülhető vakság megelőzéséért

blank
blank
20071106.jpg

Süveges Ildikó, Németh János és Sényi Katalin

Nyolcadik éve minden október második csütörtökjén szélesebbre tárják a Szemészeti Klinika Tömő utcai épületének kapuját. Nem csak betegeket várnak ilyenkor, hanem hívnak és szívesen fogadnak bárki érdeklődőt, s miként a Látás Világnapjának idei rendezvényén is, az ingyenes szűrés mellett igyekeznek változatos formában ellátni az idelátogatókat mindazon hasznos tudnivalókkal, melyek ismeretében többet tehetnek saját és gyermekeik szemének épségéért, látásuk megőrzésért.

A vakság az egyik legaggasztóbb probléma a világon. 2000-ben körülbelül 50 millió látásnélküli ember élt a Földön, s az előrejelzések akkor 2020-ra 75 milliót prognosztizáltak. Az Egészségügyi Világszervezet ezért indította el két évtizedre szóló világméretű programját – melynek része a világnapi kampány is – a megelőzhető vakság felszámolására. Komoly kihívás ez a hazai szemészeknek, orvostársadalomnak, egészségügynek. A klinika számításai, felmérései szerint valamivel több mint 6 ezer magyar ember veszti el a látását évente. Ez nagyon nagy szám, kivált, hogy a vakság nagy része megelőzhető lenne időben történő felismeréssel, szűréssel – hangsúlyozta a világnapot beharangozó szeptember 27-i sajtótájékoztatón prof. dr. Németh János tanszékvezető, klinikaigazgató.

A legveszélyeztetettebbek a gyerekek és az idősebbek. Az utóbbiakat fenyegető legfőbb vaksági okról – az életminőséget nagymértékben rontó maculadegenerációról és annak a laikusok számára is észrevehető jeleiről – részletesebben is beszélt a professzor. Egyelőre még nem ismert, hogy miért következik be az életkor előrehaladtával az életlátás helyének elfajulása. A betegek 80-85%-át érintő száraz forma lassúbb előrehaladású, ellene nincs hatásos gyógykezelés, de tényekkel alátámasztott, hogy megfelelő táplálkozással (zöldség, gyümölcs), illetve vitaminokat és egyéb esszenciális anyagokat tartalmazó táplálék-kiegészítő tabletták szedésével az esetek egy része megelőzhető. Kevésbé köztudott, hogy a dohányzás komoly rizikótényező, még sincs a hazai cigarettás dobozokon – mint egyes nyugati országokban – a vakságra figyelmeztető felirat. A súlyosabb nedves formánál egyszerű lézer-, illetve fotódinámiás kezelést végeznek. A legkorszerűbb eljárás – amellyel nem csak a romlás mértéke csökkenthető, hanem némi látásjavulás is elérhető – az érújdonképződést gátló injekciók üvegtestbe való beadása – hallottuk Németh professzortól.

Gondosabb gondozás

A cukorbetegség következtében kialakuló vakság 90-95%-ban elkerülhető lenne. Erről szólva dr. Süveges Ildikó egyetemi tanár megjegyezte, hogy Magyarországon nincs megszervezve a veszélyeztetett korosztály diabéteszes szűrése, így gyakran a szemészeti tünetek jelentkezésekor derül ki a már régóta lappangó betegség. Az emiatt kialakuló látásromlással 500 ezer-1 millió ember küszködik, a komolyabb látáskárosodással, vaksággal élők száma 30-36 ezerre tehető. A látóhártya legkisebb ereit károsító, több stádiumban zajló, gyakorta másodlagos szövődményként zöldhályog-képződést okozó folyamatnál a szemész csak tüneti terápiát (lézerkezelést, bonyolultabb műtétet) alkalmazhat, szerencsés esetben a progressziót tudja feltartóztatni, de minden beavatkozás sikere azon múlik, hogy mennyire van karbantartva a szervezet cukorháztartása. Gyógyítani leginkább megelőzéssel lehetne – szögezte le a professzor asszony –, ehhez pedig a házi- és szakorvosoknak a jelenleginél odafigyelőbben, összehangoltabban kellene foglalkozniuk a cukorbetegek (sőt, már a túlsúlyosak) gondozásával.

Hazánkban a 14 év alattiak negyedénél fordulnak elő szemészeti eltérések, amelyek a korai felismerés hiányában súlyosabb látássérüléshez vezethetnek. Mint dr. Sényi Katalin egyetemi adjunktus elmondta: a Magyar Gyermekszemészek és Strabológusok Társasága – melynek elnöke – szeretné elérni, hogy a gyerekek oltási könyvébe bekerüljön szemészeti vizsgálatuk esedékes időpontja. Fontos, hogy a szülők bármily eltérés észlelésekor forduljanak szemorvoshoz, óvják gyermekeiket a sérülésektől és a háztartási balesetektől. Süveges professzor asszony még felhívta a figyelmet a főleg kistestű kutyákban előforduló toxocara féreg veszélyére, amely a szem belsejébe kerülve vakságot okozhat, ha időben nem veszik észre.

Interaktív fórum

A Szemklinika és a Magyar Szemorvos Társaság által szervezett világnapi program a látásrehabilitációval kapcsolatos kiállítás megnyitásával kezdődött október 11-én délután háromkor. Az estig tartó szűrővizsgálat közben zajlott a lakossági fórum, ahol mintegy 10 témában adtak praktikus tanácsokat a szakemberek, utána pedig kötetlen beszélgetésre várták az érdeklődőket. A klinika honlapján (www.szemklinika.hu) a lényeges információk feltüntetése mellett interaktív fórumot is működtetnek októberben, hogy a beérkező kérdésekre válaszolva is segítsék a minél alaposabb tájékozódást.

T.A.

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/11. szám | Előző cikk | Következő cikk