A második éve tartó makrogazdasági és ágazati megszorítások az egyetem gazdálkodására is egyre nehezebben kivédhető negatív hatásokkal járnak.
2006 utolsó negyedévében az OEP bevételek – a TVK fölötti teljesítmények degresszív finanszírozásának 2006. július 1-i eltörlése miatt – jelentősen csökkentek, az OKM támogatásból elvonásra került 212 millió Ft, illetve a pályázati és rezidenstámogatások, illetve bevételek egy része 2007-re húzódott át. Mindemellett emelkedtek az energiaárak, növekedtek az ÁFA terhek, és változott a közalkalmazotti bértábla. Ezen hatások kezelésére már 2006 második felében is felmerült megszorító intézkedések bevezetésének szükségessége, de az egyetem pénzügyi stabilitása és tartalékai ekkor még lehetővé tették a negatív hatások kivédését. A 2007. évi vezetői költségvetésben (úgynevezett 1. fokozatú válságköltségvetésben) már nem lehetett megkerülni a minimálisan szükséges egyetemi intézkedéseket. Akkor komolyabb megszorító intézkedésekre azért nem került sor, mert az egyetem vezetése bízott az OEP bevételek évközi emelkedésében.
Idén az Egyetem bevételi pozíciója tovább romlott. Megszűnt a továbbképzés állami támogatása, és a mintegy 21%-os aktív ágyszám-csökkenés, valamint a 2007. április 1-én életbe lépett OEP finanszírozási szabályok az OEP bevételek mintegy 15%-os csökkenését eredményezték. Ez a helyzet ellentétes a várakozásainkkal, az egyetemek finanszírozása jóval nagyobb mértékben romlott, mint a kiemelt és a területi kórházaké. A jelentősen csökkenő OEP bevételek, valamint az ezzel párhuzamosan egyre növekvő költségek miatt túlélést biztosító stratégia került kiválasztásra. Legfontosabb cél a finanszírozás-csökkenéshez közelítő költség-csökkenés elérése, ami egyaránt érinti mind az egyetem működési, mind pedig költségstruktúráját. A likviditási zavarok elkerülése érdekében a 2007. évi elfogadott költségvetésben a már bevezetetteken felül a Semmelweis Egyetem Szenátusa májusban megszavazta a 2. fokozatú válságköltségvetést, melyben további megszorító intézkedéseket foganatosított.
A belső intézkedéseknek, valamint az OEP finanszírozás utólagos kiegészítéseinek köszönhetően az egyetem idei évi likviditási helyzete lényegében nem romlott a tavalyihoz képest. Ebben a helyzetben az egyetem vezetése megdöbbenéssel értesült a Magyar Államkincstár honlapjáról, hogy „Az Oktatási és Egészségügyi tárca vezetésével a Kincstár áttekintette az orvos egyetemek helyzetét és a Budapesti Semmelweis Egyetemre is kincstári biztos kirendeléséről döntött.„ Az Államháztartási törvény módosítása következtében a kincstári biztos kirendelésére vonatkozó szabályozás úgy változott, hogy a korábbi objektív kritériumot egy szubjektív kritérium egészíti ki: „Amennyiben a kincstári körhöz tartozó költségvetési szerv, alap által elismert, az esedékességet követő 60 napon túli tartozásállománya eléri a Kormány rendeletében meghatározott mértéket, VAGY a költségvetési szerv gazdasági, pénzügyi folyamatai azt indokolják, … az államháztartásért felelős miniszter kincstári biztost jelöl ki…”
A kincstári biztos tényleges kirendelését elkerülendő, az egyetem vezetése komplex intézkedési tervet állított össze, melyből megállapítható, hogy a Semmelweis Egyetem jelenleg nincs rosszabb likviditási helyzetben, mint az előző év hasonló időszakában. Az intézkedési tervben felvázolt cselekvési pontok megvalósítása pedig biztosítja a pénzügyi helyzet további stabilitását. Ugyanakkor azt is világosan kell látni, hogy az évek alatt felhalmozódott gazdálkodási deficit felszámolása szigorú intézkedéseket igényel a jövő évben is. A Magyar Államkincstár elnöke a helyzet mérlegelése után, tekintettel az elmúlt hónapok javuló tendenciájára, eltekint a kincstári biztos kirendelésétől, amennyiben az intézkedési tervben foglaltakat elégségesnek tartja az intézmény helyzetének stabilizálására. Az intézkedési terv a Gazdasági Tanács, valamint a Szenátus szeptemberi ülésén kerül megtárgyalásra.
Dr. Ivády Vilmos
Költségvetés módosítása
A Szenátus május 31-i ülésén döntött az egyetem 2007. évi költségvetésének módosítására irányuló intézkedési terv elfogadásáról. A testület a Szervezeti és Működési Szabályzat 9. § (4) bekezdés d) pontjában biztosított hatáskörében – a Gazdasági Tanács jóváhagyását megerősítve – a Semmelweis Egyetem likviditásának megőrzése érdekében készített, a 2007. évi költségvetés módosítására irányuló intézkedési tervet többségi egyetértéssel fogadta el a május 31-i ülésen.
A költségvetés módosítása a következőt jelentette: 1.117 MFt költségcsökkentést kell végrehajtani ebben az évben. A karok és a klinikai központok maguk dolgozták ki kiadási csökkentési javaslataikat a főigazgató által kért keretszámok alapján.
A szociális juttatásokat (étkezési utalvány, egészségpénztári tagdíj stb.) egyelőre változatlanul megkapják a dolgozók.
Tol-
|
|
|