Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/10. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 10. szám · 2007. október 8.

Hasznos információk az HMAA cseregyakorlatról

blank
blank
200710081.jpg

A balatonfüredi konferencia csoportképe

A márciusban alakult HMAA-MSSC Amerikai Magyar Orvosszövetség - Sarasota Orvostanhallgató Társaság Egyesülete (névváltoztatás után HMAA-SAC – Student Alumni Club) augusztus 10-11-én a Balatonfüredi Állami Szívkórházban konferenciát tartott. Ezen szóba kerültek a hatodéves orvostanhallgatóknak szervezett Buffalo-i cseregyakorlat előnyei. Így például az, hogy a magyar diákok tanulmányútjuk során találkozhatnak az amerikai oktatás gyakorlatias szellemiségével.

A medikusok orvosi csapatmunkában vesznek részt, önállóságot tanulhatnak, és az orvosi felelősségtudatot is fejleszthetik magukban. Az amerikai klinikusok oktatásközpontúsága közvetlen légkört teremt, amelyben nagy hangsúlyt kap, hogy a hallgatók kérdezhetnek, és önálló munkára, kutatásra buzdítják őket. A cseregyakorlaton résztvevők hasznos tapasztalatokat szerezhetnek azzal, hogy a betegellátás folyamatát az elejétől a végéig nyomon követhetik.

Negatívumként említhető azonban, hogy a cseregyakorlatnak jelenleg nincs hivatalos adminisztratív háttere a New York-i egyetemen. Ezért fontos időben tisztázni a kinti koordinátorokkal, hogy a hallgató milyen gyakorlatot kezdhet el és mikor, annak érdekében, hogy az esetleges szervezési hiányosságok ne okozzanak kiesést, csúszást a tapasztalatcsere időtartamában. Helyenként tapasztalható továbbá, hogy a gyakorlat kevéssé mozgalmas, hasznos. Ennek elkerülésére érdemes előre tájékozódni a gyakorlaton már korábban részt vett hallgatóktól.
blank
200710082.jpg

A Buffalo-i ház

Tanácsok kiutazóknak

A kiutazó diákok a gyakorlatokkal kapcsolatban vágyaikat próbálják összehozni a lehetőségekkel. Érdemes belgyógyászatot (endokrinológia), neurológiát, sebészetet, sürgősségi orvostant választani. Ezeken az osztályokon sokat lehet tanulni. A gyermekgyógyászatot már nem annyira ajánlom, kevésbé mozgalmas, alkalmanként unalmas.

A hallgatók próbáljanak meg nagyobb önbizalomra szert tenni, határozottan, érdeklődően viselkedni. A munkaidőt szigorúan be kell tartani, a hiányzást előre be kell jelenteni. A kórházakban elegáns ruhában illik megjelenni, ez az elvárás. (fiúknál még nyakkendő is!)

A nyelvi készségeket érdemes előre fejleszteni, az amerikai akcentust és nyelvi dinamizmust meg kell szokni. Ehhez előgyakorlatot jelenthet, ha még itthon amerikai tévécsatornákat néznek az érintettek.

A New York-i egyetemen a magyar diákok jelenleg nem kapnak hivatalos igazolványt, ami esetenként nehézségeket okozhat, de a könyvtárat, ingyenes internetezési lehetőséggel, így is használhatják.

A medikus rezidencia a város egyik fő sugárútján található, viszonylag közel a kórházakhoz. A házban 3 hálószoba, valamint fürdőszoba, jól felszerelt konyha, étkező és kényelmes nappali van, ezáltal maximum 4 hallgató befogadására alkalmas.

Végül pár szó Buffalo időjárásáról: nyáron az itthonihoz hasonlóan meleg van, de a tél hamar (október közepén) beköszönt sok havazással, és viszonylag sokáig (március-április) tart.

Fontos tudnivalók

A cseregyakorlat célja: a magyar orvostanhallgatók szakmai ismereteinek bővítése és tapasztalatcsere lehetőségének nyújtása az USA-ban. A gyakorlat ideje alatt szerzett ismeretek nagymértékben szélesítik az itthoni egészségügyi rendszerbe frissen belépő orvosok látókörét.

A gyakorlat időtartama: 3 hónap (4 hetes periódusokban). Tanulmányi évenként (12 hónap) 16 hallgató kap lehetőséget a kiutazásra, mivel egy turnusban (3 hónap) négy diákot tudnak elszállásolni a Buffalo-i házban.

Jelentkezhetnek: a magyar orvosegyetemek ötödéves hallgatói (magyar állampolgárok), illetve a halasztó hatodévesek.

Jelentkezési határidő: a kiutazást megelőző tanév december 31-ig!

Szükséges: TOEFL nyelvvizsga (az erről szóló dokumentum kiadása 4-6 hetet vesz igénybe), valamint ajánlólevél a dékántól és két tanszékvezetőtől (ajánlatos ezeket beszerezni még a téli vizsgaidőszak előtt).

A jelentkezőre háruló költségek:

  • USA vízumügyintézés (kb. 200 USD)
  • érdemes a kanadai vízumot is még itthon kiváltani (kb. 75 CAD)
  • repülőjegy (kb. 1000 USD) (ez kevesebb lehet, ha valaki jó előre tudja az utazás időpontját. New Yorkig el lehet jutni olcsón, onnan esetleg helyi járatokat – pl. JetBlue – használni Buffalo-ig, az átszállásra tanácsos sok időt hagyni az esetleges késések miatt)
  • felelősségbiztosítás (kb. 600 USD/3 hó)
  • balesetbiztosítás (kb. 100 USD/3 hó)
  • helyi utazási költségek (bérlet: kb. 70 USD/hó, megspórolható biciklizéssel)
  • étkezés (kórházban kb. 4-8 USD)
  • mosoda (kb. 1,5 USD)
  • nemzetközi jogosítvány esetleges autóbérléshez (25 év felettieknek lényegesen olcsóbb)
  • nemzetközi diákigazolvány

Az átlagos havi költség (étkezés + mosoda + helyi közlekedés) összesen: kb. 350 USD. A három hónapos program összes kiadása diákonként kb. 3000 USD.

Személyes tapasztalat

A tanulmányútról hazatért Leé Sarolta így foglalta össze kint szerzett benyomásait:

  • 1 hónap endokrinológia (MFG): ambuláns centrum, sok önálló munkavégzés, nagyon pezsgő szellemű hely, kifejezetten ajánlom!
  • 1 hónap neurointenzív (MFG): stroke centrum, konzultációs team tagjaként szintén lehetőség az önállóságra, nagyon tanulságos és izgalmas gyakorlat, ajánlom!
  • 1 hónap sürgősségi orvostan (Sisters’): kis traumás és főleg belgyógyászati, illetve neurológiai kórképek, sok betegvizsgálat, anamnézis felvétel (önállóság!), kisebb beavatkozások elvégzése (pl. kisebb varratok, ízületi punkciók, nőgyógyászati vizsgálat), szintén csak ajánlani tudom!

A cseregyakorlatról további információ: www.hmaa.org, www.hmaasac.extra.hu, valamint a Semmelweis Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságán, 1085 Bp., Üllői út 26. fszt. 7. Telefon: 459-1500/5406. office@nkcs.sote.hu

dr. Leé Sarolta és
dr. Dolapcsiev Károly
blank

Öregdiák egyesület Görögországban

Május 30-án Athénben megalakult a Magyarországon végzett görögök öregdiák egyesülete. A rendezvény házigazdája Tóth József nagykövet volt, felszólalt Hiller István oktatási és kulturális miniszter, Kollai Márk professzor, egyetemünk általános rektorhelyettese, valamint Bulyovszky László, a külföldi hallgatók toborzásával is foglalkozó College International szervezet nemzetközi igazgatója.

A találkozón csaknem 200-an vettek részt. Valamennyien Magyarországon végezték felsőfokú tanulmányaikat, többségük a Semmelweis Egyetemen. Az egyesület alakuló ülésére az athéni magyar kulturális fesztivál egyik záró rendezvényeként került sor.

S.Gy.

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/10. szám | Előző cikk | Következő cikk